"Банки зупинять обіг «чорних» коштів", — фінансова експертка про обмеження в карткових переказах

Банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП.

Про деталі та особливості ситуації Фіртка поспілкувалася із податковою консультанткою, засновницею бухгалтерської компанії «Парасоля» Ланою Новоженовою.

Далі пряма мова:


Уряд натиснув на НБУ, НБУ натиснув на банки й от перші банки підписали меморандум про обмеження в переказах для фізосіб та ФОП. Проте обмеження – не основна тема згаданого меморандуму.

Банки тепер:

  • вивчатимуть клієнта;
  • звітуватимуться перед податківцям;
  • створять єдину базу ризикових клієнтів.

Нумо розбиратися.

Меморандум підписали: Ощадбанк, Райффайзен Банк, ПриватБанк, Monobank, а також Незалежна асоціація банків України.

Які банки є учасниками Незалежної асоціації банків? Ось кілька з них: ПУМБ, Сенс банк, Укргазбанк, Креді Агріколь, Укрексімбанк, Кредобанк, Південний, банк Львів і багато інших.

За посиланням можете знайти й свій.

Для вивчення клієнта банки будуть використовувати «Дію» (тепер ми краще розуміємо ціну «держави в смартфоні»).

Хто найбільше потерпатиме від цього?

Ті, хто не має офіційних доходів, чи має недостатньо офіційних доходів.

Чому недостатньо? Все дуже просто: якщо перекази з карти чи отримання коштів на карту будуть перевищувати офіційні доходи, клієнт стає ризиковим, заноситься в єдину базу і з ним можуть закінчити ділові стосунки.

Обмеження:

Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (наприклад, коли йдеться про зарплатні картки, де доходи клієнта банку є очевидними).

Це також стосується і рахунків волонтерів, "справжність" яких вже перевіряють і встановлюють банки відповідно до вказівок Нацбанку.

Для клієнтів з високим рівнем ризику, доходи яких є невеликими, з 1 лютого 2025 року ліміт транзакцій становитиме до 50 тисяч гривень на місяць.

Для клієнтів із низьким рівнем ризику, які мають підтверджені доходи, ліміт з 1 лютого становитиме 150 тисяч гривень на місяць. З 1 червня він зменшиться до 100 тисяч гривень.

Ці обмеження не стосуються операцій з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку.

Якщо клієнт має документально підтверджені доходи, що перевищують ліміт, банки здійснюватимуть транзакції в рамках цих доходів.

Це обмеження для середнього і низького класу ризику клієнтів.

Що ж стосується високоризикових клієнтів, то меморандум не надав виразного пояснення. Виходить, що банк на свій розсуд призначає клас ризику клієнта.

Голова НБУ стверджує, що для тих, у кого «білі» доходи нічого не зміниться.

Але ми всі знаємо, що таких клієнтів насправді меншість.

Підсумуємо. Меморандум на сьогодні й політика банків справляються із «вибіленням» доходів поки що найкраще за податковий кодекс.

Податковий кодекс не міг виявити інтернет-торгівлю чи блогерську діяльність. Блогери в телевізійних передачах не соромлячись озвучували свої доходи, магазини в Інстаграмі торгували без ФОП, "прораби" ремонтували новобудови, будівельники зводили готелі та житлові будинки.

І зараз саме банки зупинять левову частку обороту «чорних» коштів!

Як це позначиться на всіх нас? Час покаже.

Наша справа – прилаштуватися до змін і налагодити роботу за новими правилами.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Не вплине на клієнтів, які отримують "білу" зарплату": голова Нацбанку прокоментував новий меморандум банків

Закон про підвищення податків: прикарпатцям роз'яснили нові вимоги

Нацбанк встановлює ліміт на суму переказів з картки на картку

Зеленський підписав закон про підвищення податків


18.12.2024 694
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

539
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1465
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5928

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2393
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

386
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687