Без паніки: відомий прикарпатський пульмонолог розповів про загрози смертельного коронавірусу

Завідувач кафедри Івано-Франківського національного медичного університету, відомий пульмонолог, професор Микола Островський порадив прикарпатцям, як вберегтися від смертельного коронавірусу.

За словами фахівця, групами ризику є молодь, у якої пригнічений імунітет, люди похилого віку, особи із супутньою патологією (діабет, цироз печінки, гепатити, хвороба Паркінсона, хронічні хвороби органів дихання, туберкульоз, гіпертонія, особи з надмірною вагою).

"Причому серед 41 летального випадку домінують старші за віком люди: наймолодшому померлому було 48 років, а найстаршому - 83 роки", - наголошує Микола Островський.

На думку професора, вже давно минули часи, коли від викликів такого рівня можна було відгородитися Берлінським муром чи Великою Китайською стіною, чи просто відсидітись у замку. І поява вірусу, і його поширення - це плата людства за цивілізацію і глобалізацію.

"Нам давно пора зрозуміти - ми єдині не тільки в межах своєї держави, а і в межах планети, людина стерла кордони між сходом і заходом, між півднем і північчю. А тим, хто ще думає інакше - сьогоднішній коронавірус 2019-nCoV - вже дає урок", - додає медик.

Втім, професор радить у першу чергу не панікувати, адже китайські вчені вже розшифрували геном вірусу.

"Людство вміє бути єдиним і ця інформація одразу була відкрита для усіх вчених з метою синтезу специфічної вакцини. Залишилось чекати два тижні часу і, за прогнозами світових лідерів в галузі вірусології, ми отримаємо дієвий захист. Чи ми вміємо лікувати таких хворих, у яких коронавірус спричинив запалення легень? Боротьба буде іти за кожного. Схожі виклики і наша клініка, і медицина Прикарпаття пережили у сезон 2009/2010 років. Проте вірус поки не зафіксований на території України, не кожен буде мати тяжкі ускладнення - тому без паніки", - додає Микола Островський.


Симптоми захворювання:

  • нежить;
  • кашель;
  • затруднене дихання;
  • біль у горлі;
  • головний біль, запаморочення;
  • лихоманка (тривалість до кількох діб).

Шляхи поширення та зараження:

  • поширюється респіраторним шляхом;
  • поширюється від тварин до людей;
  • поширюється між людьми.

Профілактика:

  • мити руки з милом більше 20 секунд або користуватись антисептиком для рук;
  • не торкатись очей, носа або рота немитими руками, особливо після контакту, рукостискань з особами з ознаками хвороби (ГРВІ);
  • уникати тісного контакту з хворими людьми з симптомами ГРВІ;
  • носити респіраторні маски;
  • прикривати рот і ніс серветками під час кашлю чи чхання;
  • вологе прибирання робочих місць, житла, провітрювання приміщень;
  • уникати тісного контакту з тваринами на фермах або дикій природі;
  • максимально скоротіть контакт з людьми при проведенні масових заходів;
  • добре проварюйте м’ясо-молочні продукти та яйця, уникати споживання не типових для вашого регіону фруктів, овочів та інших продуктів;
  • прогулянки на свіжому повітрі та заняття спортом;
  • уникати переохолодження.

Культура харчування:

  • споживання сирого м‘яса та страв, що приготовані з сирої крові піддають Вас ризику інфікування;
  • після контакту з сирим м‘ясом ретельно мийте руки водою з милом;
  • категорично використовуйте різні дошки та ножі для різання сирого м‘яса і готових продуктів;
  • готуйте яйця цілком, до кінця;
  • навіть у регіонах, які переживають спалах коронавірусу, правильно приготовлені страви з м‘яса та яєць можна безпечно вживати.

Підготували: Микола Островський,
Надія Корж, Ксенія Островська


28.01.2020 7116
Коментарі ()

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

245
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

826
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1822
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3364
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2291 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4497

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

654

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

579

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

557

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

586
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10196
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1040
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4946
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

839
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2633
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1061
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34289 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

489
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

551
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

895 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1111