Безвізовий режим з ЄС: 5 порад, як підготуватися до подорожі

 

 

Уже влітку цього року українці зможуть вільно подорожувати країнами ЄC.  До офіційного рішення залишилось лише декілька формальностей.

 

Але без віз не означає без правил, тому до того, як вирушати у подорож, потрібно ознайомитися з вимогами Шенгенської зони. Аби у сезон відпусток українці не стикнулись з несподіванками на кордоні, Центр громадського моніторингу і контролю публікує 5 порад, які допоможуть підготуватись до безвізової мандрівки.

 

1. Коли очікувати старту безвізового режиму?
Квітень-травень цього року були багатими на добрі новини. Безвізовий режим для України подолав три ключові кроки до остаточного ухвалення: голосування в Європарламенті, підтвердження від послів ЄС та позитивне рішення Ради міністрів ЄС. Тож залишились лише формальне підписання Президентом Європарламенту, анонсоване на 17 травня, та публікація в офіційному журналі ЄС. Через 20 днів після опублікування безвізовий режим набуде чинності, і вже у червні українці зможуть користуватись його перевагами.

«Вже з 11 червня європейські кордони відкриються для України», – переконаний голова делегації Європарламенту в комітеті асоціації Україна-ЄС Даріуш Росаті.

 


2. Куди та на скільки можна їхати?
Після запровадження безвізового режиму українці зможуть вільно перетинати кордони 26 держав-членів ЄС, а також в'їжджати в чотири держави-асоційовані члени союзу: Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію. Згідно з умовами Кодексу про кордони, перебувати на території Шенгенської зони дозволяється до 90 днів протягом півроку. Винятками залишаться Велика Британія та Ірландія, куди, як і раніше, потрібно буде оформлювати національні візи.
За словами директора Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександра Сушка, безвіз тягне за собою усування транспортних перепон і здешевлення квитків, тому відкриті кордони стануть величезним фактором інтеграції українців у ЄС.

 


3. Які документи потрібні?
Найважливіший документ для безвізових поїздок до ЄС – це біометричний паспорт, який можна оформити у Міграційній службі. Однак прикордонник має право запитати мету вашої подорожі. Тому мандрівник повинен бути готовим пояснити, куди і навіщо їде, а за необхідності надати документи, які це підтверджують, наприклад, бронювання готелю. Варто зазначити, що залежно від мети поїздки можуть знадобитися різні документи. Згідно з умовами Шенгенського кодексу про кордони, для ділових поїздок або участі у заходах це може бути запрошення від фірми або вхідні квитки, для короткострокового навчання – сертифікат про зарахування до навчального закладу. Якщо ви подорожуєте як турист, то варто потурбуватись про бронювання місця проживання та навіть продумати маршрут.
До речі, українці, які мають чинний закордонний паспорт старого зразка зможуть в’їжджати на територію ЄС лише за наявності шенгенської візи.
Для подорожі в Європу українцям більше не будуть потрібні довідки з місця роботи або виписки з банку. Згідно із законодавством ЄС, аби підтвердити свою фінансову спроможність, достатньо їхати з готівкою, кредитними картками, тревел-чеками або просто сплаченим проживанням. Що стосується суми, то вона залежить від країни та терміну перебування, наприклад, у Литві це 40 євро за кожен день. Головне, щоб на рахунку було достатньо коштів на період запланованої подорожі.
Для тих, хто збирається їхати в ЄС автомобілем, потрібно буде оформити поліс страхування цивільної відповідальності водія. Медичне страхування для тих, хто подорожує, не є обов'язковим, але задля власної безпеки українське МЗС рекомендує його оформити. За словами аналітика «Європа без бар'єрів» Катерини Кульчицької, похід до лікаря в європейській країні може коштувати місячну українську зарплату, тому краще мати страховий поліс.

 


4. Яких прав не надає безвізовий режим?
Безвізовий режим не буде надавати права на довгострокове проживання, працевлаштування та навчання в країнах ЄС. Для цього необхідно отримувати національні візи та дозволи на комерційну діяльність. Існує два основних правила, які не можна порушувати в рамках безвізового режиму: перебувати в Шенгенській зоні більше ніж 90 днів на кожні півроку та працювати без робочої візи.
«Якщо ми будемо дотримуватися правил – режим стане абсолютно ефективним. І якщо все буде добре, то про мету поїздки будуть питати, припустимо, одну людину з сотні, або одного з двохсот. Це менеджмент процесу, який необхідний для того, щоб шенгенський простір був безпечним», – запевняє міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

 


5. Труднощі перетину: чи варто боятися відмови на кордоні?
Критики висловлюють побоювання щодо «завертання» українців на європейському кордоні. Але, як показує досвід інших країн, статистика відмов у в’їзді вкрай мала. За даними Європейського агентства з охорони зовнішніх кордонів країн-членів ЄС (FRONTEX), за 2015—2016 роки тільки 2,4% громадян Молдови отримували відмови. Як правило, приводом для  цього були негаразди з документами, наприклад, громадянин не міг пояснити мету поїздки або не мав біометричного паспорта.
Ось кому точно закрита дорога до Європи – це порушникам закону. Згідно із Шенгенським кодексом, заборона на в’їзд стосується злочинців, засуджених і висланих з Євросоюзу. Але такі випадки є скоріш винятком. Експерт із питань євроінтеграції Мар'яна Кузьо запевняє, що українцям, які не порушували міграційне право, не варто турбуватись. Тому для успішного перетину кордону достатньо відповідально поставитись до організації своєї подорожі.
«Безвіз» – це набагато більше, ніж спрощення способу виїзду за кордон. Це – гігантський крок до Європи, до утвердження свободи людини і незалежності нашої держави. Ми пориваємо з пострадянським минулим і дедалі більшою мірою стаємо частиною єдиного європейського цивілізаційного простору», – наголосив Президент України Петро Порошенко.

 

ЗК


21.05.2017 2569 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

572
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4198
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5958

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

426

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

855
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34141 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

405
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713