Богдан Зубик: Нас чекає спалах дифтерії

 

У грудні Прикарпаття сколихнула новина про те, що в Івано-Франківську вихователь дитсадка померла від дифтерії. Тоді повідомлялося, що жителька Опришівців, яка працювала вчителькою школи-дитсадка ім. Софії Русової, що на вулиці Василіянок, могла померти від нині рідкісної дифтерії.



Жінку поховали 18 грудня. Людей, котрі прийшли провести її в останню путь, попередили не контактувати з тілом під час прощання.



Як розповів Віталій Фіглевський, заступник начальника головного управління Державної санітарно-епідеміологічної служби в Івано-Франківській області, жінку госпіталізували 13 грудня.



«До нас тоді поступило термінове повідомлення про інфекційне захворювання, — говорить Фіглевський. — Вона поступила в першу міську клінічну лікарню на вулиці Матейка. Попередньо їй встановили діагноз — дифтерія».



У Франківську одразу відбулися протиепідемічні заходи. Вдома в жінки та в дитсадку працівники СЕС провели дезінфекцію. Обстежили 330 людей, які мали контакт із хворою. Серед найближчого оточення жінки провели антибіотикопрофілактику.


Протягом 10 днів (інкубаційний період дифтерії) за всіма «контактними» відбувалося спостереження. Моніторять ситуацію й досі. За цей час випадків дифтерії в місті не реєстрували.



Хвору жінку оглядав і доцент кафедри інфекційних хворіб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) Олександр Бойчук. Його викликали до лікарні як консультанта. У жінки вже зупинялося серце. Так себе проявляв дифтерійний міокардит — одне з найпоширеніших ускладнень при дифтерії. Їй забезпечували кисневу підтримку, вентиляцію легень тощо.



«Я встановив діагноз — дифтерія гортані тяжкого ступеня, дифтерійний міокардит, — розповідає Бойчук. — Транспортувати хвору до інфекційної лікарні не було ані потреби, ані можливості, бо вона перебувала у вкрай тяжкому стані. Біля неї постійно були реаніматологи, інфекціоністи, отоларингологи».



За словами Бойчука, перед зверненням до лікарів, жінка хворіла два тижні. Стан був таким, що її одразу привезли до реанімації. Та якби медики могли втрутитися в ситуацію раніше, то й лікування було б ефективнішим. Жінка померла в лікарні.



Як каже Віталій Фіглевський, цим випадком зацікавилися в Києві. Тому посмертні зразки були відправлені в ПЛР-лабораторію столичного Центру по контролю інфекційних захворювань. Назва лабораторії є скороченням методу дослідження — полімеразна ланцюгова реакція. За його допомогою можна виявити ДНК збудників різних інфекційних захворювань.


29 грудня із Києва прийшов висновок лабораторного дослідження. У ньому зазначили, що «ген дифтерійного токсину не виявлено». Діагноз дифтерії зняли та встановили посмертний діагноз — гострий гнійно-некротичний ларингіт.



«Діагноз дифтерії — це діагноз, перш за все, клінічний, тобто встановлюється на основі типової клінічної картини, і зразу ж, відповідно, вимагає специфічного лікування, — коментує Олександр Бойчук. — Всі ж методи лабораторного обстеження є допоміжними, вони вимагають певного часу на виконання, і за їх допомогою можна підтвердити цей діагноз. Результативність лабораторних методів дослідження залежить від багатьох факторів — наприклад, чи отримував пацієнт лікування до забору матеріалу на дослідження, тривалість захворювання до моменту взяття матеріалу, чутливість лабораторних діагностикумів, методика виконання дослідження тощо».



Епідемія дифтерії вирувала в Україні у 1990-х роках. Тоді різко зменшився відсоток щепленого населення. Причина — вакцину робили на території Росії, а після розпаду СРСР її перестали завозити. Це призвело до епідемії.



Ті страшні роки добре пам’ятає доцент кафедри дитячих інфекційних хворіб ІФНМУ Богдан Зубик. Тоді він був обласним дитячим інфекціоністом, щодня їздив по області та аналізував усі випадки.



«Піком був 1994 рік, коли в області захворіли понад 100 людей, найбільше — в Яремче, — пригадує Зубик. — Тяжкі випадки були в Надвірній, Коломиї, Долині та й у самому Івано-Франківську. Хворіли й помирали і дорослі, і діти. Всього у 1990-х роках в Україні від дифтерії померли близько 700 людей».



Тоді терміново провели масову позапланову вакцинацію населення. Завдяки тому, що кількість вакцинованих збільшилася до 90-95 %, епідемію вдалося зупинити. Це сталося лише у 2000 році. Відтоді в Україні реєструються лише поодинокі випадки. Нині відсоток щеплених знову різко падає.



Як каже головний спеціаліст з епідеміології Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Марія Бойко, будь-які вакцини в область надходять централізовано, оскільки закупівлю здійснює міністерство охорони здоров’я. Останні поставки вакцин проти дифтерії для підлітків та дорослих були ще в 2011 році. Відтоді — вакцинували лише дітей до п’яти років комбінованими вакцинами проти дифтерії, кашлюку, правцю.



Статистика по щепленнях — направду страхітлива. Серед дітей до одного року захищені від дифтерії лише 20%, серед старших року — 23%. Серед шестирічних дітей проти цієї хвороби нині щеплені одиниці. Дорослі не щепляться взагалі, а мали б вакцинуватися кожні 10 років.



«Нас чекає спалах дифтерії, — підкреслює Богдан Зубик. — Єдиним способом попередити його є масове щеплення. Коли в серпні 1993 року в Негівцях Калуського району від дифтерії померла 15-річна дівчинка, то наступного дня під медпунктом стояло все село. До того часу ніхто не хотів щепитися. Нині відсоток щеплених знову різко впав. Це може призвести до нової епідемії дифтерії з тяжкими наслідками».

 

"Репортер", Микола Волков


01.02.2016 642 0
Коментарі (0)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1081
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6779
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14875 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1799
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1051
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6515

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

853

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1650

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1450

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1324
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

421
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

680
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

842
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

645
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1742
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

767
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1064
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34895 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

245
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

423
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

731
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

647