Будівництво лісопереробного підприємства «Швайгофер» може призвести до екологічної катастрофи на Франківщині

 

 

Екологи попереджають про загрози паводків у Західній Україні. Причина — неконтрольований видобуток гравію із русел гірських річок.  Зокрема на будівництво підприємства «Швайгофер» у Коломиї з місцевих річок можуть забрати 500 000 т гравію. Цю та інші екологічні проблеми в Івано-Франківську обговорили представники державних органів та експерти Київського еколого-культурного центру — однієї з найвідоміших громадських природоохоронних організацій в Україні та близькому зарубіжжі.

 

“Майже щорічні повені у Західній Україні і катастрофічне зниження популяції риби у місцевих річках — це перші й найбільш видимі результати гравійного браконьєрства”, - стверджує еколог Олег Листопад. За його інформацією, Івано-Франківська та Чернівецька область зараз перебувають перед ризиком справжньої екологічної катастрофи. А все через наміри австрійської компанії «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» збудувати у Коломиї власне підприємство.

 

Згідно з проектною документацією для будівництва у 2014 цьому році потрібно майже 500 тисяч тонн гравію, а це більше 7000 залізничних вагонів. Також екологам стало відомо, що компанії-підрядники ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ», а також залучена ним компанія «Донспецмонтаж» , які задіяні у будівництві українського підприємства компанії «Швайгофер» за 2014 рік не брали гравій у найбільших кар’єрах Івано-Франківської і Чернівецької областей. Всього у цих двох областей 5 потужних підприємств з так званим сухим кар’єрним видобутком гравію, що можуть більш-менш задовольнити об’єми, які необхідні для будівництва підприємства. “А отже, увесь необхідний гравій просто виймуть з русел гірських річок”, - констатував Олег Листопад.

 

Експерти «Київського еколого-культурного центру» вже зверталися з відкритим листом до центрального офісу  компанії та до посольства Австрії, де попередили  про неприпустимість використання гравію з річок для будівництва. Відповіді на разі не отримали, розповідає координатор проектів Центру Ольга Яцилишин. На її думку, необхідно припинити будь-який видобуток гравію з річок Прикарпаття і Буковини. Тим паче, що за будівельними нормами не можна використовувати будівельну продукцію, що не відповідає державним стандартам, а річковий гравій взагалі не проходить сертифікацію та лабораторні дослідження.

 

Саме тому екологи наполягають,  що при проведенні так званих «руслорегулюючих робіт»,  гравій з річок необхідно перевозити вгору за течією і залишати його у річищі, а не виймати для цілей, не пов’язаних з берегоукріпленням. “Видобутокпіску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок заборонено Водним кодексом,  дозволяється лише розчищення та поглиблення русел. У той же час такі роботи повинні проводитись виключно на підставі проектів, які визначають місця і порядок проведення робіт. А самі проекти  підлягають обов’язковій державній екологічній експертизі, “ - наголошує  Ольга Яцилишин.

 

Проблему боротьби з гравійними браконьєрами необхідно вирішувати на загальнодержавному рівні, зауважив представник обласної екологічної інспекції Ігор Яківчук. “До 1 січня 2012 екологічна інспекція мала право затримувати порушника і нараховувати збитки, - наголосив він. - Тепер  у нас ці повноваження забрали. В результаті, “гравійних браконьєрів” фактично ніхто не контролює. Необхідно змінювати законодавство та надавати місцевим органам контролю більше прав”.

 

Також експерти наголосили на тому, що необхідно вжити низку рішучих заходів для припинення руйнування як річок регіону так і довкілля в цілому через вибірку гравію.  Це і законодавчі ініціативи, і чітка робота місцевої влади щодо недопущення забору гравію під виглядом так званих “руслорегулюючих робіт”.

 

Громадськість Прикарпаття пообіцяла взяти на контроль будівництво австрійського підприємства «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» у місті Коломия, та в жодному разі не допустити незаконного видобутку піщано-гравійної суміші з рік Прикарпаття та Буковини.


18.06.2014 1251 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

645
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1583
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3160
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2156 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4254
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6043

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

483

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

462

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

447

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

545
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10088
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

908
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

861
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

622
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2479
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

897
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1226
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34184 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

360
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

445
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

791 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

965