Царство прискореного непотребу

«Самотність перенаселена», - вважав Станіслав Єжи Лец. Заперечити йому важко. Єдине, що тішить: нові хвилі мігрантів до країни самотності аж ніяк не зменшують площу для тамтешнього (тутешнього?) проживання. Але ці хвилі більшають і ширшають. «Звідки ви йдете?» - питають прибульців примарні прикордонники країни самотності. «Від великого неспокою, від великих зрад та наскрізного сирітства», - відповідають мігранти. Замість візи вони показують синці на дупах. Правдиві візові синці мають бути у формі серпиків.

Мігрантів пропускають. Їх тут завжди пропускають...

Криза цінностей, врешті-решт, досягла України. Це вже не та криза радянського способу мислення, якою закінчився великий похід марксят-ленінят «до світлого майбутнього», це щось набагато істотніше. Падіння комуністичного царства багатьом здавалося доброю нагодою для реставрації класичних цінностей – духовності, родинності, національної самоідентифікації. Історія посміялася з цих ілюзій українського суспільства перебудовної та «ранньої олігархічної» епох. Зруйнована тюремна брама вела не до раю й не під вишні з хрущами. За нею була звичайна сіренька безодня. Реставрувати нічого не вийшло. Класичні цінності виявилися музейними підробками. На пропаганді тих цінностей підзаробило кілька «екскурсоводів». Зрештою, ще й досі підзаробляють.

В Європі щось подібне переживали десь на межі двадцятих-тридцятих. Тоді групи католицьких й протестантських інтелектуалів, перед тим, як остаточно втратити влив на суспільну думку, виробили доктрину «кризового богословія». Вони були переконані, що вищий суд і пророковане «виконання часів» вже відбувається, як своєрідна «криза комунікації» між світом людей і Небом. Основою для неї була, на думку тих інтелектуалів, фундаментальна зіпсованість людської природи, про яку так переконливо свідчив св.апостол Павло у своєму Посланні до Римлян (7:18—20): «Знаю бо, що не живе в мені, тобто в моїм тілі, добро: бажання бо добро творити є в мені, а добро виконати, то – ні; бо не роблю добра, що його хочу, але чиню зло, якого не хочу. Коли ж я роблю те, чого не хочу, то тоді вже не я його виконую, але гріх, що живе в мені».

Не буде перебільшенням сказати, що історія останніх століть (історія «гуманізму») може бути названа не історією людей, але – воленс-ноленс - історією того, згаданого апостолом, «гріха, що живе в нас». Вже в той момент, коли великі світочі Відродження і Просвітництва проголосили людину «не хробаком, а богом», гріх цей почав жити власним химерним життям. Ім’я цьому життю – цивілізація. Ідеал цього життя – суспільство наповнених товарами гіпермаркетів й бездоганно чистих туалетів. Себто, те, про що вперто мріяли наші люди впродовж останніх десятиліть. Не розуміючи, що «в пустелі без цінностей» ані двісті сортів шинки, ані пральна машина, ані «туалетне каченя» не врятують від пустельних вітрів, що дмуть від кінця історії. Від кінця всіх тих маленьких одноманітних історій про смішних людисьок, що шукали істину в мішках з бульбою. А знайшли там лише бульбу. Переважно зогнилу і трафлену смугастими жуками.

Що сказали ці смішні люди, знайшовши її? Вони сказали: «Це теж можна їсти!» Смачного.

З кризою цінностей, як і з невиліковною хворобою, можна, звичайно, навчитися співіснувати. Адже зіпсованість людської природи дуже добре (дехто додає: підозріло добре) накладається на всі відомі зіпсованості оточуючого світу. Як тільки ви погодилися з тим, що «ніщо людське не є мені чужим», ви вже примирилися з невиліковною кризою, впустили в себе увесь той смітник «культурки», напрацьований співцями та коментаторами «людської величі» за останні п’ятьсот років. Долучилися до багатомілйьонного сойму інших «ходячих смітничків», напханих гаслами і цитатами. Гірше за це, мабуть, лише політика. Але про політику іншим разом.

Кризу цінностей супроводжує бурхливий розквіт непотребу. Форми і види непотребу множаться. Непотребу ставлять пам’ятники, його вивчають в університетах і коронують словами. Непотріб від того стає самобутнім і самодостатнім. Непотреб стає справжнім непотребом. Він не набуває якості, бо не може за своєю природою. Зате він спроможний опановувати простір й динамічні властивості простору. Він прискорюється. Цифрується й збільшує кількість терміналів для зв’язку з іншим непотрібом. Можна сказати, що теперішня криза є рухомим царством прискореного непотребу.

Щось подібне бачив у своїх видіннях пророк Єремія: «Але всі вони гуртом дурні і безглузді; наука їхня пуста, вона – лиш колода! Коване з Таршишу срібло та золото з Офіру, робота майстра та рук ливарника, з блавату й пурпури їхня одежа, всі вони – робота майстрів спритних» (Єр. 10, 8—10). Тепер вже не треба пророків. Достатньо відкрити вікно у рухоме царство спритних майстрів, що прискорюють непотріб. Відкрити і подивитись.

І все, на жаль, стає зрозумілим.


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

389

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690