Через активність Сонця земляни втратять два трильйони доларів

Два трильйони доларів коштуватиме світу масштабна електромагнітна буря, викликана сплеском сонячної активності, яка фіксується останніми роками. Такого висновку дійшли експерти американської Асоціації сприяння розвитку науки.

Наукові інститути із спостереження за так званою космічною погодою в США, Великобританії і Швеції вже закликали світ до стану підвищеної готовності, пише газета The Financial Times.

"Нам слід серйозно поставитися до космічної погоди. Сонце виходить з періоду затишшя, і наша вразливість підвищилася з моменту останнього сонячного спалаху, що спостерігався близько 2000 року", - зазначив провідний науковий консультант британського уряду Джон Беддінгтон, повідомляє "Интерфакс".

"Прогнозування і готовність - ключові слова. Зараз набагато більше наших технологій уразливі для сонячних бур, аніж це було 10 років тому", - вважає керівниця Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США Джейн Любченко.

Сонячні шторми починаються з викидів надгарячого іонізованого газу. Ці швидко рухомі потоки заряджених частинок, досягаючи атмосфери Землі, викликають електромагнітні коливання, які впливають на радіочастотний діапазон. Це призводить до порушення роботи стільникового зв'язку, коротких замикань, збоїв в електроніці, використовуваній в цивільній авіації. Найсильніші шторми можуть на кілька годин вимкнути супутники на орбіті Землі.

Минулого тижня астрономи зафіксували на Сонці серію серйозних спалахів після аномально тривалого мінімуму активності. За оцінками американських експертів, ця серія була найсильнішою з 2007 року. Вона викликала деякі ускладнення з радіозв'язком і трохи вплинула на роботу цивільної авіації - маршрути авіарейсів, які пролягають через полярні регіони, довелося тимчасово змінити.

Найінтенсивніша сонячна буря за всю історію спостережень вибухнула в 1859 році. Тоді було пошкоджено багато нещодавно прокладених ліній телеграфу, проте за тодішнього рівня технологічного розвитку загальні втрати були не дуже великі. Трильйонним збитком загрожує буря аналогічної потужності, але в сучасних умовах, вважають американські науковці.

Магнітні бурі викликатимуть стрибки напруги в лініях електропередачі, що може призвести до відключення електропостачання на зразок того, яке сталося на всій території канадської провінції Квебек у 1989 році.

Серйозніша сонячна буря може завдати непоправної шкоди електронній "начинці" штучних супутників Землі.

Максимум сонячної активності в поточному сонячному циклі, як очікується, припаде на 2013 рік. Причому сила дії сонячної бурі розцінюється як помірна. Але цей прогноз не має нас заспокоювати, попереджає директор Центру прогнозу погоди США Том Богдан.

Адже сонячна буря 1859 року припала на цикл слабкої активності. Тому, хоча в циклі, через який Земля проходить тепер, сонячна активність не дуже висока, не слід чекати, ніби і на своєму піку вона також буде малопотужною.

Під час кожної магнітної бурі на Землі міняються атмосферний тиск і вміст кисню в повітрі, хоча ці зміни не дуже значні. Але все ж таки лікарі рекомендують навіть тим, хто здоровий, в дні магнітних бур потурбуватися про себе: уникати підвищених навантажень і раніше лягти спати.

Раніше повідомлялося, що у 2013 році Сонце прокинеться після багаторічної сплячки. За прогнозами фахівців NASA, "ідеальна магнітна буря" призведе до техногенної катастрофи на Землі.

Такі висновки містяться в доповіді Річарда Фішера, голови відділу NASA, який займається спостереженням за Сонцем. За словами науковця, вже зараз температура на сонячній поверхні стрімко зростає.

 


15


23.02.2011 2143 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

127
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

779
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1755
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3326
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2260 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4457

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

613

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

549

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

536

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

575
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10173
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1008
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4503
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

801
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2602
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1018
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34267 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

459
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

528
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

870 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1087