Через екологічну ситуацію Калуш може залишитися без води

Екологічна ситуація на Калущині потребує негайного втручання вищого керівництва держави, оскільки може перерости у техногенно-екологічну та соціальну ситуацію транскордонного характеру.

В цьому переконані депутати новообраної Калуської міської ради, інформує Фіртка з посиланням на Калуш ФМ.

Тож на черговій сесії вирішили звернутися до Кабінету Міністрів України з проханням розглянути можливість створення міжвідомчої комісії з представників центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших компетентних органів для виїзду до Калуської міської територіальної громади та вивчення питання на місці, з метою напрацювання пропозицій щодо шляхів вирішення екологічних проблем Калуського гірничопромислового району.

«У межах території Калуської міської територіальної громади та її промислової зони (Калуського промвузла) знаходяться території, на яких відбуваються такі небезпечні явища, як зсуви земної поверхні, карстові утворення, а також засолення водоносного горизонту, поверхневих та ґрунтових вод, – ідеться у зверненні. – Ареали засолення, що сформувалися внаслідок активного вимивання солей із хвостосховищ, солевідвалів, що витискається із затоплених шахтних виробок, розширюються. Розвиток таких процесів призвів до забруднення водоносного горизонту та загрожує втратою головної водозабірної станції «Добровляни» (90% водопостачання міста).

Зсувні процеси розвиваються над відпрацьованими шахтними полями солевидобувних рудників «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь», а також мікрорайонах Височанка та Хотінь, що знаходяться на території Калуша. Такі процеси, крім погіршення умов проживання, загрожують також пошкодженням та руйнуванням житлових будівель, транспортних сполучень та інженерних комунікацій».

Депутати зазначають, що за результатами геофізичних досліджень, проведених у попередні роки науково-дослідними інститутами, було виділено ряд аномальних зон, у межах яких можна прогнозувати активізацію просадок та утворення провальних воронок.

«Процес зсуву земної поверхні буде тривалим, деформації матимуть нерівномірний характер і на деяких ділянках можуть виявитись критичними. У зону просідання потрапляють 1009 індивідуальних житлових будинків м. Калуша, сіл Сівка-Калуська та Кропивник. Загальна кількість людей, що підлягають відселенню, складає 4238 осіб.

У листопаді 2015 року в м. Калуші неподалік перехрестя вулиць Вітовського, Глібова та Мостиської, на північному каїнітовому полі рудника «Калуш» ДП «Калійний завод» ВАТ «Оріана», утворилася провальна воронка №14а (провальна воронка №14 виникла ще 2008 року). Впродовж 2017-2018 років дані провалля було ліквідовано коштом міського бюджету. Витрати склали 1 045 тис. гривень.

У 2020 році активізувався процес просідання земної поверхні в с. Кропивник. Просідання площею близько 6 га, глибиною до 1 м, яке відбулося за межами населеного пункту на відстані орієнтовно 300 м до житлових будинків, заповнилося водами атмосферного походження», – йдеться у зверненні.

Депутати зазначають, що дана ситуація викликає стурбованість та соціальну напругу серед місцевого населення та потребує негайного реагування та вирішення.

Крім того, просять розглянути можливість розроблення Державної програми будівництва житлових будинків для відселення людей, які проживають у небезпечних зонах просідання.

Нагадаємо, у Калуші через борг припиняють видавати інсулін в аптеках.


13.12.2020 1431
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

657
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1593
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3177
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2161 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4268
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6054

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

499

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

466

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

456

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

549
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10096
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

915
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

866
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

628
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2489
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

903
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1233
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34188 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

377
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

450
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

801 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

969