Чи може маска для обличчя захистити від коронавірусу? Розвіюємо міфи про Covid-19

Правда про те, як можна заразити коронавірусом, наскільки більше людей похилого віку ризикує і що можна зробити, щоб уникнути зараження.


Твердження: "Маски для обличчя не працюють"

Використання маски для обличчя — це, безумовно, не залізна гарантія, що ви не захворієте — віруси також можуть передаватись через очі, а крихітні вірусні частинки, відомі як аерозолі, можуть проникати через маски.

Однак маски ефективні при захопленні крапель, що є основним шляхом передачі коронавірусу, і деякі дослідження оцінили приблизно п’ятикратний захист у порівнянні з відсутністю бар'єру (хоча інші виявили нижчий рівень ефективності).

Якщо ви, ймовірно, знаходитесь у тісному контакті з кимось зараженим, маска знижує шанс передачі захворювання. Якщо ви проявляєте симптоми коронавірусу або вам поставили діагноз, носіння маски також може захистити інших.

Тож маски мають вирішальне значення для працівників охорони здоров'я та соціальних служб, які доглядають за пацієнтами, а також рекомендуються членам сім'ї, яким потрібно піклуватися про того, хто хворий.

В ідеалі та пацієнт, і доглядач повинні мати маску. Однак маски, мабуть, не матимуть великого значення, якщо ви просто гуляєте містом або їдете в автобусі, тому нема потреби купувати величезний запас.

Твердження: "Він мутує в більш смертельний штам"

Всі віруси накопичують мутації з часом, і вірус, який викликає Covid-19, не відрізняється. Наскільки широко поширені різні штами вірусу, залежить від природного відбору — найбільш успішними будуть версії, які можуть швидко поширюватися та ефективно розмножуватися в організмі. Це не обов’язково означає, більшу небезпеку для людей, оскільки віруси, які швидко вбивають людей або роблять їх наскільки хворими, що вони стають недієздатними, можуть мати меншу ймовірність передачі.

Генетичний аналіз китайськими вченими 103 зразків вірусу, узятих у пацієнтів у Ухані та інших містах, дозволяє стверджувати, що на початку з'явилися два основних штами, позначені L і S. Хоча штам L виявився більш поширеним, ніж штам S (приблизно 70% зразків належали зразку L), S гілка вірусу була визнана родовою версією. Команда, яка стоїть за цим дослідженням, припустила, що це може вказувати на те, що штам L є більш "агресивним", або передається легше, або швидше реплікується всередині організму. Однак ця теорія є спекулятивною на цьому етапі - ще не було прямих порівнянь, щоб дізнатись, чи люди, які заразились однією версію вірусу, швидше передають його чи страждають сильнішими симптомами.

Твердження: "Це не небезпечніше, ніж зимовий грип"

Багато людей, які заразяться коронавірусом, відчують не більше, ніж симптоми сезонного грипу, але загальний профіль захворювання, включаючи рівень смертності, виглядає більш серйозним. На початку спалаху очевидний рівень смертності може бути завищеним, якщо пропускається багато легких випадків. Але Брюс Ейдвард, експерт ВООЗ, який очолював міжнародну місію до Китаю, щоб дізнатися про вірус та реакцію країни, заявив, що це не так у випадку з Covid-19. Докази не свідчать про те, що ми тільки бачимо верхівку айсберга. Якщо підтвердити подальші випробування, це може означати, що поточні оцінки приблизно 1% рівня смертності є точними. Це зробило б Covid-19 приблизно в 10 разів смертельнішим, ніж сезонний грип, через який, за оцінками, вмирає від 290 000 до 650 000 людей на рік у всьому світі.

Твердження: "Це вбиває лише людей похилого віку, тому молодші люди можуть розслабитися"

Більшість людей, які не є літніми людьми та не мають ускладнених станів здоров'я, не хворітимуть від хвороби Covid-19 критично. Але хвороба все ж має більший шанс призвести до серйозних респіраторних симптомів, ніж сезонний грип, і є інші групи ризику — медичні працівники, наприклад, більш вразливі, оскільки вони, ймовірно, піддаються більшому впливу вірусу. Дії, які вживають молоді, здорові люди, включаючи повідомлення про симптоми та дотримання карантинних вказівок, матимуть важливу роль у захисті найуразливіших у суспільстві та формуванні загальної траєкторії спалаху.

Твердження: "Вам потрібно бути із зараженою людиною 10 хвилин"

Щодо грипу, деякі лікарняні рекомендації визначають що вплив проявляється, при знаходженні в межах двох метрів від зараженої людини, яка чхає або кашляє протягом 10 хвилин або довше. Однак, можна заразитися більш короткими взаємодіями або навіть шляхом підхоплення вірусу із забруднених поверхонь, хоча це вважається менш поширеним шляхом передачі.

Твердження: "Вакцина може бути готова протягом декількох місяців"

Вчені були швидкі на старті, починаючи розробку вакцини проти нового коронавірусу, що сприяло ранньому вивільненню генетичної послідовності китайськими дослідниками. Розробка життєздатної вакцини триває безперервно і кілька команд зараз тестують кандидатів в експериментах на тваринах. Однак додаткові випробування, необхідні до того, як комерційна вакцина могла бути випущена, все ще є тривалим завданням — і важливим для забезпечення виявлення навіть рідкісних побічних ефектів. Комерційно доступна вакцина протягом року з’явиться швидко.

за матеріалами theguardian


20.03.2020 5123
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

558
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1494
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3058
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2090 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4182
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5945

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

414

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

414

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

403

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

852
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

815
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1097
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

546
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2408
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

849
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1174
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34130 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

399
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

737 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

926
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

699