Чи зможе віддячити Івано-Франківськ військовим?

Українські міста започаткували добру традицію – конкурувати у кількості місць та просторів, створених для воїнів.

У кожному великому місті вже діє безліч таких ініціатив – від новостворених шпиталів до центрів працевлаштування, психологічної допомоги, бізнесів від ветеранів і для них, безкоштовні навчальні курси, тренінги з адаптації до мирного життя, і навіть ветеранські піцерії чи десятки інших сервісів, якими міста та громади висловлюють вдячність нашим захисникам не на словах. І це природно – дякувати за те, що живеш і працюєш у мирних умовах. 

Але що у цьому напрямі може запропонувати Івано-Франківськ? Схоже не багато, але ініціативи все ж таки є, і ключовою із них станом на зараз є нова споруда на березі міського озера. Влада міста вже затвердила створення новітнього реабілітаційного центру у центрі міста. 

І тут почалося найцікавіше – проєкт ще навіть не отримав виконавця, як наші містяни почали формувати «страшні чутки» та міфи про нього. В Івано-Франківських групах в  соцмережах піднялося чимало обговорень, причому містяни розділились як на тих, хто критикує, так і на прихильників.

Що особливо знаково – були зареєстровані навіть дві кардинально-протилежні петиції, проти спорудження центру та за його зведення. Серед аргументів можна знайти чимало дорікань, що окреслюють новий проєкт, навіть як схему відчуження землі у центрі міста.

То що є правдою, а що ні? Це спробували з’ясувати, зібравши у цьому матеріалі 5 найбільш повторюваних у соцмережах міфів та отримати більше інформації про їх підтвердження або спростування. І ось що вийшло: 

Міф 1. Під виглядом реабілітаційного центру на березі озера виросте багатоповерхівка. На щастя це не відповідає дійсності. Нам вдалося роздобути проєкт майбутнього центру, і це всього лиш двоповерхова забудова у відкритому європейському стилі, яка за умови дотримання проєкту зможе перетворити наявний берег з чагарниками на європейську набережну.

Згідно із задумкою, новими алеями зможуть прогулюватись як військові, що користуються центром так і містяни, це допомагатиме воїнам адаптовуватись у мирне життя. Погодьтесь, ідея цікава, особливо як для нашого міста. Нижче на фото – рендер (імітація згідно з проєктом) майбутнього реабілітаційного центру.


Міф 2. Будівництво не личить цій відпочинковій зоні, заважатиме діяльності лікарні. Насправді ж все навпаки. Озеро було створене руками франківчан саме як відпочинкова територія поруч з корпусами лікарні.

Більше того, його створення у 1945 році розпочалося  саме як розширення рекреаційної зони для реабілітації військових.

На фото – вигляд озера у радянські часи. Джерело – report.if.ua 

Міф 3. Ділянки під виглядом буцімто реабілітаційного центру подарували одному із забудовників міста для комерційних цілей. 

І це теж не відповідає дійсності. Станом на момент написання матеріалу конкурс на відбір виконавця не відбувся, відтак переможця не визначено. 

Міф 4. Будівництво зіпсує міську зону відпочинку та припинить доступ франківчан до води. І знову дивимось у проєкт. Реабілітаційний центр має відкриту територію, що не містить жодних обмежувальних споруд, парканів, воріт, сіток тощо.

Згідно з проєктом, доступ до води не лише не обмежується а й навпаки, підкреслює відпочинкові зони, робить водяне плесо більш доступним. І ось як це виглядає на плані:

Міф 5. Реабілітація потребує тиші, не можна будувати такі важливі об’єкти у зоні міського відпочинку. Та сучасні реабілітаційні центри це не палати, де панує тиша, це радше установа, для спілкування, тренувань, прогулянок і багато іншого.

Воїнам дуже важливо повертатись в суспільство, не бути вигнанцями в закритих просторах, зрештою спілкуватись з людьми як і навпаки – людям із ними. І це вже знали у 40-х роках ХХ століття, коли будували лікарню. Бо саме відділення, що пов’язані із процесами реабілітації, зокрема кардіологічне, будували саме у цій зоні. 

Міф 6. Центр зіпсує естетичний вигляд наявних пляжів. Не полінувавшись, зробили фото саме того місця, де планується зведення центру. І ось що побачили. Ці фото залишимо без коментарів:

Як бачимо, інколи вовк є не таким страшним як його малюють.

А ви як вважаєте? Залишайте коментарі, якщо тема буде цікавою, ми повернемось до неї знову!

Партнерський матеріал


09.08.2024 805
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

531
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1455
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3033
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2076 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4148
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5925

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

380

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

400

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

394

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

522
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

832
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

796
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1082
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

523
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2389
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

837
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1158
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34117 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

380
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

718 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

913
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

684