Чому у другій хвилі Covid-19 менша летальність

Європа тоне у другій хвилі епідемії коронавірусу. Рівень зараження стрімко зростає по всьому континенту. Уряди вводять суворі блокування. Економіка знову зупиняється. Але є проблиск надії: вірус, хоча і все ще смертельний, в середньому вбиває менше людей.

Недавні дані про летальні випадки від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ECDC) показують, що, хоча зареєстровані випадки захворювання на Covid-19 зростають у Великобританії, Франції, Іспанії, Німеччині та інших європейських країнах, смертність зростає не такими ж темпами.

"Рівень летальних наслідків знизився, у Великобританії ми можемо спостерігати його зниження приблизно з червня до найнижчого рівня в серпні", - сказав Джейсон Оке, старший статист Департаменту наук про здоров'я первинної медичної допомоги в Наффілді. "Наші нинішні висновки свідчать про те, що рівень смертності від інфекції підвищується не так стрімко."

Оке відстежував рівень смертності від Covid-19 разом зі своїм колегою Карлом Хенеганом з Центру доказової медицини та економістом охорони здоров'я Даніелем Хаудоном. Їхні дослідження показують, що наприкінці червня рівень смертності у Великобританії був трохи нижче 3%. До серпня він впав приблизно до 0,5%. Зараз він становить приблизно 0,75%.

"Ми вважаємо, що це, мабуть, багато в чому залежить від віку, а також інших факторів, таких як лікування", - сказав Оке.

Нижчий рівень смертності властивий не лише Європі.

З початку 2020 року, згідно з дослідженням групи вчених з Медичної школи Гросмена Нью-Йоркського університету, яке опубліковане у Journal of Hospital Medicine, у Нью-Йорку рівень смертності госпіталізованих із Covid-19, також знизився.


Заражаються молоді та здорові люди 

Найбільш очевидною причиною зниження кількості смертей є вік.

Перша хвиля пандемії особливо сильно вразила людей похилого віку в Європі, поширившись у лікарнях та будинках опіки, але це змінилося протягом літа, коли вірус поширився серед молодих людей, які відвідували ресторани, бари та інші громадські місця.

За даними ECDC, середній вік заражених по всій Європі зменшився з 54 за період з січня по травень до 39 у червні та липні.

Люди похилого віку стикаються з набагато вищим ризиком серйозно захворіти. Тобто, якщо Covid-19 спалахне у будинку для догляду за літніми людьми, швидше за все, буде набагато більше смертей, ніж, якби це сталося у студентському містечку.

Насправді дані, зібрані дослідниками Лондонської школи економіки щодо довготривалого спостереження за групою Covid-19, показують, що в середньому 46% всіх смертей від Covid-19 у 21 країні відбулися в будинках догляду за літніми людьми.

Дослідники виявили, що в кількох країнах, включаючи Бельгію, Ірландію, Іспанію, Великобританію та США, частка мешканців будинків для догляду, смертність яких пов’язана з коронавірусом, у деяких випадках перевищувала 4%. Це означає, що більше ніж один з 25 мешканців будинків, що померли з початку пандемії, зробили це через Covid-19.

Люди похилого віку стикаються з набагато вищим ризиком серйозно захворіти. Тобто, якщо Covid-19 спалахне у будинку для догляду за літніми людьми, швидше за все, буде набагато більше смертей, ніж, якби це сталося у студентському містечку.

Насправді дані, зібрані дослідниками Лондонської школи економіки щодо довготривалого спостереження за групою Covid-19, показують, що в середньому 46% всіх смертей від Covid-19 у 21 країні відбулися в будинках догляду за літніми людьми.

Дослідники виявили, що в кількох країнах, включаючи Бельгію, Ірландію, Іспанію, Великобританію та США, частка мешканців будинків для догляду, смертність яких пов’язана з коронавірусом, у деяких випадках перевищувала 4%. Це означає, що більше ніж один з 25 мешканців будинків, що померли з початку пандемії, зробили це через Covid-19.

Зі збільшенням кількості молодих людей, які заражаються, загальний рівень смертності впав, але це не означає, що сам вірус став менш смертоносним. Якщо він знову почне поширюватися серед людей похилого віку, цей показник може знову зрости. Це вже відбувається в деяких країнах, включаючи Великобританію, де Оке та його колеги спостерігали незначне зростання рівня смертності.

"Вірус Covid-19 дуже стабільний, він зовсім не мутує", - сказав д-р Джуліан Танг, клінічний вірусолог та почесний доцент університету Лестера. "Різниця в тяжкості хвороби Covid-19 насправді обумовлена ​​індивідуальними імунними реакціями людини, що захворіла, її віком, статтю, етнічною приналежністю та супутніми захворюваннями", - додав він.


Лікування стає кращим

Демографічний зсув, можливо, сприяв зменшенню кількості загиблих, але експерти підозрюють, що зараз медичні працівники мають більше досвіду у роботі з пацієнтами Covid-19 - це ще один фактор.

"Хоча Covid-19 залишається страшною хворобою, наші зусилля щодо вдосконалення лікування, мабуть, працюють", - сказала головний автор дослідження Нью-Йоркського університету доктор Леора Горвіц, доцент кафедри охорони здоров'я населення Нью-Йоркського університету "Langone Health".

Горвіц та її команда виявили, що, з урахуванням демографічних та клінічних факторів, смертність серед госпіталізованих до системи Нью-Йоркського університету впала з 25,6% у березні до 7,6% у серпні.

Змінився і спосіб лікування хворих на коронавірус. Апарати ШВЛ, які широко використовувались на початку пандемії, зараз використовуються менше, оскільки лікарі дізналися більше про те, як вони можуть травмувати легені пацієнтів із Covid-19. Своєю чергою, укладання пацієнтів обличчям вниз на живіт стає все більш поширеним явищем, оскільки було показано, що це сприяє збільшенню кількості кисню, що потрапляє в легені деяких пацієнтів.

Статистика показує, що люди, які потрапляють у лікарню у Великобританії, стикаються з кращими результатами.

Національний ревізійно-дослідний центр інтенсивної терапії виявив, що пацієнти Covid-19, які проходили лікування у відділеннях інтенсивної терапії в Англії, Уельсі та Північній Ірландії після 1 вересня, мали набагато більші шанси на виживання, ніж ті, яких приймали раніше: 12% пацієнтів померли з самого початку вересня, у порівнянні з 39% тих, хто був прийнятий між початком пандемії та кінцем серпня.

"Це говорить про те, що або лікування є кращим, і медичні працівники тепер знають, що робити, або, можливо, люди мають легкі симптоми", - сказав Оке.

І хоча ще не існує ліків проти коронавірусу, є деякі варіанти лікування, які, здається, допомагають деяким пацієнтам.

Антивірусний ремдезивір був схвалений Управлінням з контролю за продуктами та ліками США для лікування коронавірусної інфекції.

Раніше цього місяця, під впливом Всесвітньої організації охорони здоров’я, встановили, що ремдезивір не допомагає пацієнтам виживати або навіть швидше одужувати, але американське дослідження виявило, що препарат скоротив час одужання для деяких пацієнтів приблизно на третину.

Дексаметазон, стероїд, застосовували для деяких важкохворих пацієнтів, яким потрібна вентиляція Вчені також розглядають терапію моноклональними антитілами — тип лікування, який отримував президент США Дональд Трамп, на додаток до ремдезивіру та дексаметазону.


Проблеми з даними та тестуванням

Хоча нижчий рівень смертності виглядає обнадійливим, є багато застережень, які слід враховувати. Смертність Covid-19 обчислюється як кількість смертей із загальної кількості інфекцій, що означає, що вона є точною, лише якщо основні цифри відображають реальність.

І цього майже напевно не було на початку пандемії, коли тестування не було широко доступним, і тестувались лише ті, хто був серйозно хворим.

"Якщо ви протестуєте лише симптоматичні випадки, ви можете масово занизити кількість інфікованих, якщо частка безсимптомних інфікованих велика", - сказав Танг, додавши, що деякі дослідження свідчать про те, що до 60% - 70% випадків захворювання на Covid-19 можуть бути безсимптомними.

"Отже, зареєстрований рівень смертності від випадків може бути непропорційно високим на початку пандемії, але потім знижується в міру поширення пандемії, оскільки ми тестуємо більше безсимптомних випадків, щоб "зменшити" цей очевидний рівень смертності", - додав Танг.

Основна небезпека, за словами Танга, полягає в тому, що більш широкомасштабне тестування менш вразливого молодого населення може замаскувати рівень смертності серед людей старшого віку чи основних захворювань. "Існує ризик самозаспокоєння", - сказав він. Люди похилого віку все ще помиратимуть від ускладнень, пов'язаних з Covid-19 ... але це можна не помітити, якщо всі вікові групи з COVID-19 обстежувати разом.

Рівень смертності також різний в різних країнах. Згідно з підрахунками Університету Джона Хопкінса, смертність серед 20 найбільш постраждалих країн зараз коливається від 10% у Мексиці до 0,8% у Чехії. Це частково пов’язано з різними підходами до підрахунку їхніх справ Covid-19. Хоча деякі враховують лише лабораторно підтверджені інфекції, інші включають неперевірені випадки підозри.

Існує також проблема затримки часу. "Різниця в часі між тим, коли ми вважаємо, що люди заражаються, і коли вони можуть померти, в середньому становить близько трьох тижнів, але ми спостерігаємо те, що рівень смертності від зараження залишається нижчим, навіть коли попередні інфекції зростали ", - сказав Оке.

за матеріалами CNN


29.10.2020 2394
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

636
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1569
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3151
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2148 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4246
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6036

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

475

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

455

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

441

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

544
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10081
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

902
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

856
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

615
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2466
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

892
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1216
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34178 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

339
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

439
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

783 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

961