Чому віряни УПЦ(МП) вперто вірні москві?

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.

Чому віряни УПЦ(МП) залишаються вірними церкві, яка вже всіма можливими способами себе дискредитувала, і у війні росії проти України обравши сторону агресора?

Вперто не хочуть об’єднуватись із єдиною канонічною православною церквою України. УПЦ(МП) з цією позицією поступово  перетворюється на маргінальну структуру, аніж на православну церкву  і самоізолювалися.

Можливо ми не знайдемо відповіді на це запитання, але постараємось зрозуміти певні фактори, які утримують їх в духовній залежності від москви.

Вірність своїй церкві - це основа у будь-якій релігії, і фактично зміна релігійної приналежності в багатьох релігіях розцінюється як зрада Богу.

Саме ця ідея часто лягає в основу релігійного фанатизму. Вірян російської Православної церкви в Україні роками священники переконували у власній вибраності, особливості, святості.

Вони відчували підтримку держави. Відчуття винятковості ґрунтується на  богословській концепції Катехону (утримуючий) коли історичний суб’єкт, як правило держава протистоїть або перешкоджає   утвердженню зла та приходу Антихриста у світі.

Звідси й маємо «святая русь» «гнілой запад» «ані умрут, а ми пападьом в рай» та інші ідеологеми, які роками вливали  у вуха вірян  з амвонів церков, книжок та медіаресурсів.

Крім цього була постійна підтримка держави, що постійно оглядалася на росію. До справді українських православних церков УАПЦ УПЦКП ставились з презирством та зневагою називаючи розкольниками.

Коли українські православні церкви (УАПЦ, УПЦКП)  об’єдналися та отримали томос про автокефалію утворивши єдину канонічну Православну Церкву України.

А ті священники та віряни, які відмовились від об’єднання  задали собі питання - а хто тоді вони?

Вселенський патріарх Варфоломій вважає, що на території України  існує одна канонічна православна церква – ПЦУ, будь-яка інша православна церква на території України  вважається канонічною аномалією.

Адже антиукраїнська і антихристиянська  політика патріарха РПЦ Кирила просто підставила  своїх вірян на території України, зробивши їх маргінальною структурою.

Сотні років праці в інтересах влади дали свої результати.

В один момент люди, які вірили у свою винятковість та богообраність вмить зрозуміли, що вони за бортом корабля який зветься «українське православ'я».

Навіть попри намагання ПЦУ прийняти архиєреїв священство та вірян.

Останні виявляють  супротив, адже роки пропаганди про богообраність зробили своє.

Звісно частина людей зробила свій вибір залишившись у світовому православ’ї через ПЦУ, але, на жаль, маємо  значну частину вірних ідеям московського православ’я попри війну, і ті страждання і біди, які принесла росія українському народу.

Зрештою  перехід в ПЦУ  це не є зміною віри, це перехід до здорового українського православ’я.  

Складається враження, що у людей відсутнє не тільки критичне мислення далі сліпо вірячи верхівці УПЦ(МП), але які не шукають можливості примирення з ПЦУ залишаючись вірними патріарху Кирилу.

Верхівка УПЦ(МП) прикривається якимись умовними канонами аби виправдати свою вірність москві, хоча  строга вірність канонам не завжди є виправданою і часто канони суперечать самі собі.

Митрополит Онуфрій зі своїми єпископами намагається видати УПЦ(МП)  з вірянами  в якості «жертви», адже головний наратив його проповідей «нас ображають»,  а питання «за що?» не ставиться.

Ієрархія УПЦ(МП)  вирішила далі вірою і правдою служити РПЦ, і далі попри війну говорити про свою винятковість говорячи, що вони форпост перед заходом  у збереженні чистоти православної віри та християнства в цілому.

Мабуть, недаремно для того, щоб вберегти людей від впливу ворожої пропаганди зменшують або взагалі відключають трансляцію ворожого радіо та телебачення, щоб людей врятувати від потоку пропаганди,  яка безперервно ллється їм у вуха промиваючи мізки. 

А  тут російська пропаганда руського міра зі всіма їхніми «матронами», старцями, «святою руссю», «гріховним заходом» не припиняється взагалі.

Тому  сліпа віра прихильників моспатріархату в Україні попри усі явні антихристиянські та антиукраїнські дії УПЦ(МП) як складової рпц. 

Але фактично РПЦ  своїми антиукраїнськими діями, підтримуючи політику путіна покинула своїх вірян в Україні напризволяще, використовуючи їх для дестабілізації України.

Сьогодні ситуація з вірянами УПЦ(МП) нагадує історію про потопельника чий корабель пішов на дно, а він вперто відмовляється хапатись за рятувальне коло іншого корабля вважаючи їх ворогами.

І насправді ця ситуація нагадує позицію «ждунів», яким потрібно просто почекати прихід «батюшки царя»,  який наведе порядок.  

В умовах, коли кожен притомний українець відмовляється від усього російського залишатись вірним УПЦ(МП), м'яко кажучи, дивно.

І вірністю православ'ю це важко назвати, адже в православного в РПЦ та УПЦ(МП)  вкрай мало, залишилась хіба що зовнішня оболонка.

Тому вірність УПЦ(МП) - це не вірність православній вірі, а вірність поплічнику путіна – патріарху кірілу та усій їхній гебістсько-церковно-політичній системі.

Можливо цей стан ще будуть досліджувати психіатри та психологи, і вони згодом пояснять його феномен.


21.11.2024 Роман Тадра 2200
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

513
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1422
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3013
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2060 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4127
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5908

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

363

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

387

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

387

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

519
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

818
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

787
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1071
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

499
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2362
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

827
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1148
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34108 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

366
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

710 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

905
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

676