Чи може правдивий галичанин бути гомосексуалістом?

Питання, здавалось би, риторочне. Якщо представники нетрадиційних сексуальних орієнтацій були і є серед гідних представників великих народів, то чому їх не мало б бути серед правдивих галичан? Проблема лиш в тому, що розуміємо під словом «правдивий» і хто відповідає на поставлене запитання.

Навіть скупі на цю тему історичні дані засвідчують, що геї та лесбіянки були серед найрізноманітніших весрств наших попередників – шляхти і козацтва, будівничих української держави і «будителів» національної свідомості, вояків УСС і діячів ОУН, солдатів Червоної армії і партійців КПЗУ, духовенства і дисидентства, видатних письменників і артистів, науковців і спортсменів тощо.

Тай серед наших сучасників – політиків і дипломатів, журналістів і митців, громадських активістів і держслужбовців – є чимало «емансипованих мужчин» та «визволених жінок». 

Багато з цих людей є гідними і впливовими представниками центральної чи регіональної влади, бізнесу, світу науки і культури. А також – добрими фахівцями і патріотами, хорошими сусідами і членами колективу, старанними платниками податків та законослухняними громадянами. Невже сексуальна орієнтація може перекреслити всі описані вище позитивні моменти і сильні сторони наших співгромадян?

Чому специфічна сексуальність мала б робити їх громадянами другого сорту, людьми-невидимками, що змушені приховувати свою справжню натуру за масками вдаваної маскулінності чи демонстративної жіночості, щоб захиститися від агресивного несприйняття, презирства і нападок з боку так званих представників традиційного суспільства? Чи окрім ксенофобських упереджень і печерного клерикалізму це суспільство має якісь аргументи, щоб усувати на марґінеси публічного життя тему сексуальної відмінності?  Хіба гомосексуали становлять нині загрозу для галицької ідентичності чи української державності?

То звідки тоді беруться ці квазі-релігійні походи по центру Львова проти «бісів гомосексуалізму»? Чим вмотивовані заяви місцевих депутатів (читай – народних обранців) типу: «Я негативно ставлюся до секс-меншин. Це явище протиприродне, протисуспільне та аморальне. Таких осіб потрібно ізолювати від нормальних людей»?  На чому базується ініціатива «Руху чистих сердець», що збирає підписи проти легалізації Мінюстом громадської організації ЛГБТ (лесбіянок, геїв, бісексуалів та трансгендерних осіб)?

Тим більше, що популяризований прихильниками націонал-патріотичної ідеї образ правдивого галичанина чи правдивої галичанки не відповідає дійсності. У випадку мужчин цей образ нагадує мішанку рис пристарілого мексиканського мачо з «настоящим руським мужиком», ще й «рогоносцем» на додаток. У випадку жінок – це суміш ознак провінційної покірної матрони та женщини, що «коня на ходу остановіт, в горящую ізбу войдьот». Чи ми такими є насправді?

Зрештою, що з точки зору суспільного інтересу є важливішим – громадянська позиція чи сексуальна орієнтація? Не кажучи вже про поняття вищої справедливості.

Коли в часах «перестройки» ми йшли тісними рядами на антикомуністичні мітинги; коли ставили намети на акції «Україна без Кучми»; коли мерзли на Майдані – хіба тоді ми питали побратима, з ким і як він займається сексом. Та й нині, коли йдемо до лікаря, бізнесмена, юриста чи іншого фахівця, нас передусім цікавить їхня порядність, чесність і компетентність, а не їхні сексуальні вподобання.

Якщо люди, що вважають себе правдивими галичанами, хочуть об`єднатися в єдину спільноту, щоб разом вивести нашу любу батьківщину Галичину на гідний рівень цивілізаційного розвитку, добробуту і свободи, то вони не повинні відштовхувати інших галичан тільки через їхню сексуальну орієнтацію.

А ми їх відштовхуємо образливими окресленнями, зневажливим анекдотами, ментальною марґіналізацією, демонізацією образу людини, що з тих чи інших причин віддають перевагу нетрадиційним сексуальним стосункам. Хоч багато геїв і лесбіянок є людьми значно більш вразливими на красу, культурнішими і інтелектуально вищими від їхніх традиційних переслідувачів. Заганяння сексуально «інших» в темні кути суспільного ґетто робить всім нам погану прислугу.  

Це не тільки послаблює нашу спільноту, але й ставить під сумнів наші цінності, цілі у справі побудови вільного і справедливого майбутнього за принципами рівних можливостей і рівномірної відповідальності всіх членів суспільства. Адже в основі марґіналізації групи співгромадян за сексуальною ознакою лежить не що інше, як приниження людської гідності й обмеження їхньої особистої свободи. Очевидно, що в суспільних інтересах частина особистих свобод може бути обмежена. Але де проходить ця межа у випадку груп ЛГБТ і в чому полягає суспільний інтерес, заради якого обмежуються їхні права на доступ до публічної дискусії, на повноцінне існування в публічному просторі, на захист своїх природніх потреб? Якщо будемо рухатися в бік цивілізованого світу, то раніше чи пізніше ми змушені будемо дати відповіді на ці непрості запитання. Краще – раніше.

 
Володимир Павлів, модератор Галицького дискусійного клубу «Митуса»


05.09.2011 Володими Павлів 2250 10
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

390

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

802
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690