Цикли смерті

Кажуть, що 25 років у житті цивілізації складають певний цикл. Двадцять п’ять років тому вибухнув Чорнобиль. Люди мало чому навчилися від тої катастрофи. Принаймні, не припинили будувати залізобетонні каструлі зі смертоносним «урановим борщем» усередині. Тепер японська (хто б міг подумати!) станція дає старт новому циклу ядерної смерті.

Ще цікавіше з Лівією. Рівно 25 років тому – 20 березня 1986 року – три штурмовики типів А-6 і А-7, які злетіли з палуби американського авіаносця «Саратога», були, в районі півострова Сірт, збиті лівійськими зенітними ракетними комплексами С-200ВЕ. Це був чорний день для US Navy. Пройшло чверть століття, практично день-у-день, і 19 березня 2011 року американці над Сіртом вдруге почали полювання за базами С-200, які й досі складають основу протиповітряних сил Лівійської Джамахірії. Над пустелями Магрібу також почався відлік нового циклу смерті.

З одного боку, вражає, як повільно тягнеться той час, який прийнято називати «метаісторичним». Стільки часу минуло, а в Лівії при владі той самий Муаммар Каддафі (вічний полковник танкових військ), який у далекому-далекому вісімдесят шостому наказав збити американські штурмовики. І його ракетні комплекси «земля-повітря» також ті самі. С-200 «Вега-Е», розроблені в радянському НПО «Алмаз» ще на рубежі 60-70-их років. Щоправда, двадцять п’ять років тому це ще була досить грізна зброя. Тепер – практично металобрухт. Зрозуміло, що надзвукова семитонна двоступенева ракета В-860, якою споряджено С-200, ще здатна збити літак (що вона, до речі, успішно зробила з цивільним ізраїльським лайнером, коли браві хлопці Кузьмука фуганули «вісімсот шістдесятою» у мирне чорноморське небо). Але її електроніка і системи наведення майже безпорадні проти сучасних засобів радіоелектронного придушення ЗРК, які стоять на озброєнні країн НАТО. Те саме стосується і лівійських радарів П-14 і П-18, прототипи яких розробили ще до мого народження. Майже півстоліття тому.

А радянським застарілим ракетам протистоять вже не «товстомордики» А-6 (що їх збивали навіть в’єтнамці своїми допотопними С-75), а «невидимі» грумманівські бомбардувальники В- 2, штурмовики А-18 і британські «Торнадо». Якщо в Лівії збройні сили на чверть століття застигли у пустельній медитації, то в країнах Заходу за цей час вже встигли «народити» два нові покоління бойової техніки. І новий «цикл смерті» там зустрічають у всеозброєнні. Що не залишає для полковника жодного шансу у безпосередньому міліарному протистоянні.

Тепер навколо Тріполі озброюються войовничі бедуїнські племена і поспіхом виводяться з консервації тисяча сто танків Т-55 і Т-62. Наряд чи бедуїнам вдасться – як погрожує впертий полковник – перетворити Середиземне море на поле бою. Ані старі радянські танки, ані ескадрони верблюжої кавалерії не здатні ушкодити авіаносці. Але зробити нафту дорожчою вони можуть. І таксі в Україні, відповідно, стане ледве не розкішшю. Так, пішоходно, зустрінемо ми новий цикл смерті. Можливо, він буде добрішим до України, аніж той, що почався під знаком Прип’ятьської зірки Полин.


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5932

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690