Чому депресія настільки небезпечна і як її подолати

 

/data/blog/129322/8550950a7bd38113a2cdb1d18759d3aa.jpg?201704091201

 

Депресія стала цього року основною темою роботи Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ). За даними цієї організації, у світі понад 300 мільйонів людей страждають депресією. А це означає, що захворювання росте за надшвидкими темпами. І займає перше місце у рейтингу втрати працездатності людей.

 

Депресію можна назвати пандемією ХХІ століття, адже це захворювання надзвичайно поширене і притаманне людям на всіх континентах.

Що таке депресія?

Депресію можна порівняти із пожежею, яка відбувається у нашій голові. Поступово вона спалює те, що раніше приносило задоволення, залишаючи тільки відчуття пустки та печалі. Вона впливає на думки, емоції, мислення і наносить шкоди буденній діяльності людини.

Депресія – це захворювання, яке характеризується постійним станом смутку і печалі. Під час цього захворювання людина втрачає інтерес до будь-якої роботи, яка зазвичай приносила задоволення, а також нездатність робити повсякденні справи. Варто наголосити на слові "постійний" (не менше двох тижнів). Оскільки просто поганий настрій один раз на місяць з вагомою чи без на то причиною не можна одразу називати депресією.

Читайте також: Які продукти згубно посилюють депресію в людей

Симптоми депресії

У людей, які страждають цим захворювання зазвичай присутні кілька з цих симптомів:

Нестача енергії – людина відчуває, що не має сили робите те, з чим раніше не було ніяких клопотів. Відчуття безсилля навіть в тих речах, які раніше приносили задоволення.

Апетит – може бути також втрата смаку. Або ж і навпаки – поїдання, «заїдання» їжею проблем. Втрата ваги чи швидке набирання маси у короткі терміни.

Труднощі зі сном – проблеми із засинанням, нічні напливи думок, що не дозволяють заснути. Раннє прокидання, що повторюється. Або ж навпаки, постійна сонливість і бажання спати протягом робочого дня.

Тривога – відчуття, що може трапитись щось погане без обгрунтованих доказів. Метушливість та надмірне занепокоєння.

Зниження концентрації та проблеми із пам’яттю. Людині все важче виконувати буденну і вже давно відому роботу, постійне відволікання і як наслідок – забудькуватість. Важко згадати, що хотів зробити і що робив перед тим. Про що був фільм, який переглянув недайно, які вказівки до роботи дав шеф. Про що щойно запитував сусід чи колега на роботі.

Нерішучість та почуття провини з відчаєм. Під час депресії спостерігається відчуття власної безпомічності, напливи думок "я нічого невартий", "я невдаха", "краще було цього не робити, і так зразу знав, що не вдасться". Можливий відчай і відчуття внутрішньої пустоти. Також думки про заподіяння собі шкоди або навіть самогубство.

Часто у людей, які страждають на депресію, є і фізичні скарги, зокрема, біль незрозумілого походження. Що в свою чергу призводить до походів до різних лікарів, значні витрати на обстеження і зовсім не потрібне лікування.

Депресія
Симптоми депресії: нестача енергії, порушення сну, тривога

Чим небезпечна депресія?

Ця підступна хвороба руйнує стосунки, перешкоджає нормально працювати і може призвести навіть до втрати роботи. Найгірше, що через депресивне мислення людина не відчуває простих, але таких потрібних радостей.

Зрештою, накопичення проблем, відсутність позитиву і підтримки з боку рідних та близьких , а також відсутність кваліфікованої допомоги може призвести до ще більшої руйнівної поведінки, а навіть і самогубства.

Депресія – не прояв слабкості

На превеликий жаль в багатьох країнах світу і, зокрема, в Україні, звернення за допомогою до психолога, психотерапевта чи психіатра розцінюється свого роду як "невдача". Що в свою чергу призводить до того, що на людину, яка страждає депресією, навішують соціальні ярлики. Часто, це пов’язано з елементарною нестачею знань.

Причини депресії

Депресія не вибирає і може "інфікувати" будь-кого. Не рідко, вона розвивається в результаті складної взаємодії кількох факторів. Для прикладу, генетичний, тобто депресія була у батька чи мами.

Часто фізичні зміни в організмі можуть супроводжуватися і психічними змінами. Медичні захворювання, такі як інсульт, інфаркт, рак, хвороба Паркінсона, і гормональні порушення можуть збільшити ризик розвитку депресії. Доволі часто в осіб, котрі хоча б раз переживали депресію, є високий ризик виникнення повторення недуги.

Також стресові події у нашому житті служать добрим грунтом для депресивного настрою. Це може бути втрата близької людини, фінансові проблеми, стосунки з коханими.

Мала кількість чи відсутність соціальної підтримки, ізоляція, алкоголь також є факторами розвитку цієї хвороби.

Захворювання не вибирає статі. Хоч за даними ВООЗ, депресія частіше спостерігається у жінок. Проте більший ризик до самоушкодження мають чоловіки.

Також вона не дивиться на вік, оскільки може розвинутись навіть у дітей.

Читайте також: Вчені знайшли ген, пов'язаний з депресією

Лікування депресії

Якщо ви помітили кілька із згадуваних вище симптомів у себе або у близьких – слід звернутись до фахівця.

Цією хворобою займаються психологи, психотерапевти і психіатри. Вони визначать ступінь захворювання і підберуть найкраще лікування депресії.

Це може бути психотерапія чи використання медикаментів, відомих як антидепресанти. Або ж поєднання цих двох способів.

В цілому світі, як і в Україні, добре зарекомендувала себе когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ). Постійно тривають дослідження цього методу. Для прикладу, за даними журналу "НЕЙРОNEWS", ризик повторного епізоду у пацієнтів, які пройшли і завершили КПТ, є дещо нижчий, ніж в осіб, що застосовували і завершили терапію антидепресантами.

Що таке КПТ?

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є одним із сучасних провідних і науково обгрунтованих видів психотерапії. Вона містить у собі поєднання когнітивної терапії та поведінкової терапії. Когніції – це те, як людина інтерпретує певні події. Тому головним залишається не те, що трапилось , а те як людина це сприймає.

Більше кількох сотень років тому філософ Епіктет описав це так: "Люди реагують не на події як такі, а на ті значення, які вони надають подіям".

Тому терапевт допомагає людині змінити когніції і як наслідок – по-іншому відчути себе. Поведінкова ж терапія показує те, що наші дії часто впливають на емоції і думки. Тому змінюючи дії, можемо також міняти думки та емоції.

Цікавим є той факт, що КПТ може бути застосована не лише у кабінеті терапевта. Її часто практикують онлайн.

Депресія
Як вийти з депресії

Що робити, якщо у вас депресія

Наводимо кілька рекомендацій ВООЗ про те, що робити, коли вам здається, що у вас депресія:

– Поділіться вашими почуттями з людиною, якій ви довіряєте. Більшість людей відчувають себе краще після розмови з кимось, хто турбується про них.

– Продовжуйте займатися тими речами, які приносили вам задоволення до хвороби.

– Уникайте самоізоляції. Залишайтеся в контакті з сім'єю і друзями.

– Регулярно займайтеся фізичними вправами, навіть якщо це невелика піша прогулянка.

– Дотримуйтеся здорового режиму харчування і сну.

– Прийміть той факт, що у вас, можливо, депресія і відповідним чином скоректуйте свої очікування. У такому стані у вас може не бути сил, щоб робити всі речі в тому ж обсязі, що і раніше.

– Уникайте або виключіть вживання алкоголю та утримайтеся від використання заборонених психотропних або наркотичних засобів, оскільки вони можуть лише погіршити депресію.

– Якщо у вас з'явилися думки про самогубство, негайно зверніться до будь-кого за допомогою.

Пам'ятайте: депресія піддається лікуванню. Якщо вам здається, що у вас депресія, зверніться за допомогою до фахівця. Для початку доречно звернутися до дільничного чи сімейного лікаря.

 

Автор: Катерина Катращук, 24tv.ua


12.04.2017 4627 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

572
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4196
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5957

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

426

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

823
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

854
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34140 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

405
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713