Covid-19: що ми знаємо про нові штами вірусу, які постійно з’являються

Штам, який вперше зафіксували в бразильському районі Амазонки та підозрюють у виникненні збільшення захворюваності на COVID-19, виявили в Міннесоті. Те, що хвилює чиновників Південної Африки, з’являється у двох місцях у Південній Кароліні та буквально через кілька днів у штаті Мериленді.

Вчені не дивуються, коли коронавірус змінюється та розвивається - зрештою, це те, що роблять віруси. І з настільки безконтрольним розповсюдженням по США та інших частинах світу, вірус отримує безліч можливостей зробити саме це. Чотири з нових варіантів особливо викликають занепокоєння.

"Штами, які виявили нещодавно, здається, поширюються легше. Вони більш трансмісивні, що може призвести до збільшення кількості випадків та посилення напруги на нашій і без того надмірно податковій системі", - каже доктор Рошель Валенський, новопризначений директор Центру з контролю та профілактики захворювань.
Найбільше, чого побоюються вчені, це те, що мутації можливі до такої міри, що є можливість виникнення більш серйозних захворювань, обходячи здатність тестів виявляти його або уникаючи захисту, що забезпечується щепленням.
Хоча деякі нові штами, здається, мають зміни, схожі на ті, що можуть вплинути на імунну відповідь, це лише питання часу.
Уряди вже реагують. Колумбія заборонила рейси з Бразилії, а Бразилія заборонила рейси з Південної Африки. Зупинити розповсюдження майже напевно вже занадто пізно, і є певні ознаки, що мутації у цих штамах виникають незалежно та в багатьох місцях.
Ось що відомо про чотири найрозповсюдженіших.

В.1.1.7
У верхній частині списку для дослідників у США є штам В.1.1.7, який вперше зафіксували у Великобританії. CDC попередив, що це може погіршити поширення пандемії.
Повідомлялося про понад 300 випадків у 28 штатах, але це лише випадки, зафіксовані геномним секвенуванням, яке не робили в США.
Хоча інформація про нові мутовані віруси може лякати людей, вчені кажуть, що треба заспокоїтися тим, що виявили: імунна система людини може впоратися з тими варіантами, які з’явились до цього часу, особливо B.1.1.7.
"Наскільки нам відомо, це передається точно так само", - сказав CNN Грегорі Армстронг, керівник Управління розширеного молекулярного виявлення в CDC.
Це означає, що ті самі заходи, які вже відомі для зменшення розповсюдження, також зупинять нові штами: використання маски, соціальне дистанціювання, уникання великих груп чи натовпу та часте миття рук.
Однак мутації допомагають вірусу легше проникати в клітини - це означає, що якщо хтось, вдихає легенями повітря, в якому містяться частинки вірусу, ці частинки, швидше за все, інфікують деякі клітини в пазухах або легені.
Внаслідок мутації відбуваються зміни у білку, який вірус використовує для прикріплення до клітин, тобто люди легшу заражаються в результаті впливу.
Тому людям потрібно більше старатися, щоб запобігти поширенню, доки не можна прискорити вакцинацію.
"Для того, щоб перервати передачу, нам знадобляться жорсткіші карантинні заходи того, що ми вже робимо для уповільнення передачі", - сказав Армстронг. "Нам потрібно приділити більше уваги носінню масок. І нам потрібно збільшити охоплення вакциною".
Виникало ряд запитань про те, чи спричинив В.1.1.7 більш серйозні захворювання у Великобританії.
"Найновіші дані вказують на те, що Великобританія є дещо більш вірулентною в сенсі потенційного спричинення більш серйозних захворювань", - заявив директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб доктор Ентоні Фочі під час веб-трансляції, яку фінансує Національна освітня асоціація.

В.1.351
Штам, який вперше зафіксували у Південній Африці під назвою B.1.351 або 501Y.V2, вперше в четвер виявили в США, в Південній Кароліні.
У суботу губернатор штату Мериленд оголосив, що у зразках аналізів пацієнта у районі Балтимора також показав характерну мутаційну картину B.1.351.
Жоден із трьох захворівших не контактували між собою, і ніхто нікуди не їздив днями. Це свідчить про те, що штам поширюється безсимптомно у громадах.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, таку ж ситуацію спостерігають у понад 30 інших країнах.
"Штам, який вперше виявили у Південній Африці, швидко поширився за межі Африки, і тому зараз мені не дає спати вночі те, що він, швидше за все, циркулює в ряді африканських країн", д-р Матсідісо Моєті, регіональний директор ВООЗ з Африки.
Він має інший характер мутацій, що спричиняє більше фізичних змін у структурі білка колоска, ніж B.1.1.7. Одна важлива мутація, яка називається E484K, мабуть, впливає на рецептор-зв'язуючий домен - ту частину білка, що має найважливіше значення для прикріплення до клітин.
Це може допомогти вірусу частково уникнути наслідків вакцин.
"Є більше занепокоєння щодо імунної втечі", - сказав Армстронг.
Виробники вакцин та наукові дослідники тестують зразки цього штаму разом з іншими, щоб перевірити, чи може він уникнути імунної відповіді, спричиненої вакцинацією. Фочі каже, навіть попри це, є додаткова "подушка безпеки" імунітету, спричинена вакцинацією.
Це надає впевненості у заходах вакцинації.
"Хороша новина - вакцини, ті, які існують зараз, все ще будуть ефективні проти мутантів. Протверезні новини ... у міру того, як ви отримуєте все більше і більше реплікацій, ви можете отримувати все більше і більше еволюції мутацій, а це означає, що ви завжди будете на крок попереду ", - сказав Фауці CNN у понеділок.
Команди Колумбійського університету, Дослідницького центру СНІДу Аарона Даймонда при Колумбійському університеті та інші групи вчених також тестували лабораторні версії вірусних мутацій проти крові вакцинованих людей і кажуть, що хоча ефект від вакцинації має дещо зменшений результат, недостатньо, щоб послабити захист - поки.
Але виробник вакцин, що базується в Мериленді, оприлюднив попередні результати своєї вакцини проти коронавірусу в четвер, які показали, хоча вакцина була більш ніж на 89% ефективною під час випробування третьої фази у Великобританії, меншого, попереднього випробування у другій фазі, проведеного в Південній Африці, коли цей штам активно циркулював показали ефективність лише 60%.
Про всяк випадок Pfizer та Moderna заявляють, що працюють над виготовленням прискорених вакцин, які стосувалися б мутованих версій коронавірусу.
Препарати, які призначені для того, щоб зробити швидкий і легкий процес - просто підключення нової версії генетичного коду, що використовується для створення вакцин. Є також дані, що зміни можуть допомогти врятуватися від лікування моноклональними антитілами, проведених Eli Lilly and Co. та Regeneron.

Р.1
Штам, який підозрюється у збільшенні вірусного захворювання в Бразилії, вперше виявили в Міннесоті в січні.
Його виявили у мандрівника з Бразилії, тож поки немає ознак його поширення серед громади. Цей варіант, названий P.1, знайдений у 42% зразків в одному опитуванні, яке провели в бразильському місті Манаус, а японські чиновники знайшли штам у чотирьох мандрівників з Бразилії.
"Поява цього штаму викликає занепокоєння щодо потенційного збільшення трансмісивності або схильності до повторного зараження людей ГРВІ-CoV-2", - сказав представник CDC.
P.1 також несе мутацію E484K.

L452R
Це штам, який можна побачити в Каліфорнії, а також у десятках інших штатів.
"Ми поки не знаємо, яку він має унікальність", - сказав Армстронг.
Він також має мутацію в рецепторному домені зв'язування білка. Його називають L452R, і хоча його часто зустрічають, поки незрозуміло, чи є він таким, що більше передається.
Будь-який вірусний штам може стати більш поширеним через те, що називають "ефект засновника".
"Ефект засновника полягає в тому, що вірус знаходиться в потрібному місці в потрібний час", - сказав Армстронг. Якщо певний штам циркулює, коли передача зростає внаслідок поведінки людини, цей штам буде їздити все частіше і частіше не тому, що він легше поширюється, а просто тому, що був там."
Потрібне глобальніше досліджень, щоб показати, чи можуть ці штами посилити й без того астрономічне розповсюдження вірусу. У США понад 25 мільйонів діагностованих випадків та понад 430 000 смертей. Але Інститут метрик та оцінки охорони здоров’я Вашингтонського університету вже почав включати штами у свої прогнози.
"Швидке поширення штамів може подовжити період щоденних смертей понад 1 000 вже після 1 травня", - йдеться у його прогнозі від 28 січня.
ПроєктIHME передбачає, що до 1 травня в США загине 595 000 людей.
"Поява штамів підкреслює необхідність заходів щодо охорони здоров'я", - порадив Валенський. "По-перше, зробіть щеплення, коли настане ваша черга. Крім того, деяким людям може знадобитися допомога у вакцинації - будь ласка, розгляньте можливість допомогти своїм сусідам і близьким домовитись або поїхати на зустрічі. По-друге, одягніть маску. Попрактикуйтесь у соціальній дистанції та мийте руки. І наголошую, зараз не час подорожувати ".
за матеріалами СNN


02.02.2021 1451
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

635
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1568
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3150
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2147 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4245
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6035

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

454

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

440

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

543
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10080
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

901
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

855
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

613
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2465
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

891
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1215
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34177 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

339
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

438
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

783 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

960