Давньоукраїнські вірування у творах київських літописців

У 988 р. Київська Русь  приймає християнство. Але, очевидним є той факт, що з прийняттям нової релігії стара віра не була забута.

До християнізації Русі про її первісні вірування практично нічого не відомо. Християнська культура дала поштовх до розвитку писемності і відповідно науки.

Князівська влада та Церква різнобічно підтримувала поширення грамотності та писемності. Саме в цей період з’являються перші згадки про вірування слов’ян.

У «Повісті минулих літ» сказано, що князь Ярослав  «зібрав писців много  і переклали вони з грецької на слов’янську мову і письмо. І написали вони багато  книг, і славу цим здобули».

Когорта київських книжників – переписувачів, перекладачів упорядників та авторів оригінальних праць - Феодосій Печерський, літописці: Нестор, Никон, Сільвестр, митрополит Іларіон, Кирило Туровський, Клим Стопятич, Яків Мних – зробили багато для  утвердження вченості на Русі.

З іменами цих людей пов’язані такі пам’ятки  літератури, як «Ізборники» 1073 та 1076 років, «Слово про Закон і Благодать», «Повість минулих літ», «Слово о полку Ігоревім» тощо.

Богословська та світська спадщина творів часів Київської Русі стає для нас джерелом дохристиянських вірувань та відношенням, яке склалося між східнослов’янським язичництвом та християнством.

Давні пам’ятки свідчать про те, що навіть у XII – XIV ст. язичницькі вірування були ще дуже живі: імена древніх богів збереглись у народній пам'яті та й загалом була помітна прихильність до розваг у дусі язичництва.

У давніх текстах, таких як «Слово святого Григорія», «Слово печеного Христолюбцем», «Слово про ідолів руських» чітко проявлялося відношення християнських письменників до язичницьких вірувань, хоча вони й не були однозначними.

В Густинському літописі (1670)  згадується про вшанування Перуна, Велеса, Купала. Ці вшанування вважалися безумством та поклонінням дияволу.

Одним із методів боротьби з первісними слов’янськими віруваннями було замовчування давньої віри.

У «Повісті минулих літ» спочатку не було згадано імен богів Володимирового шестибожжя. Як доводить Олексій Шахматов, лише згодом з'явились слова «І поставив кумирів на Горі за теремним двором: Перуна дерев'яного, а голова срібна, а вус золотий і Хорса, і Дажбога і Стрибога, і Симаргла, і Мокош…»

Але згодом у літописах з'являються перші спроби систематизації древніх вірувань.

У «Слові святого Григорія» (XII ст.) знаходиться наступний текст:

«Словени почали трапезу ставити Роду і рожаницям раніше їхнього бога Перуна, а ще раніше клали треби упирям і берегиням».

У цих словах чітко розмежовуються декілька рівнів історичного розвитку язичництва. Мовою сучасного релігієзнавства це політеїстичні уявлення (Перун, Мокоша) та демоністичні (упирі та берегині).

Завдяки проповідям, історичним літописам та апологетичним творам письменників часів Київської Русі ми маємо уявлення про первісні релігійні вірування українського народу.

Це дозволяє збагнути історію, культуру, побут наших пращурів.

Отож, за перші спроби структуризації дохристиянських вірувань  прихильникам рідновірства  та  критикам християнізації  Київської Русі повинні завдячувати християнським письменникам, монахам літописцям, які записали та структурували дохристиянські вірування українців.


31.07.2023 Роман Тадра 3146
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2075 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

830
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

795
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

522
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2387
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

836
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34116 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683