Де в Карпатах можна перейти кордон з ЄС без паспорта

 

 

Наш експеримент: перейти кордон між Україною та однією з країн – членів ЄС і НАТО можна швидко, легко, а головне – навіть без документів.

 

Звісно, про цей один із найдоступніших способів потрапити у країни Євросоюзу майже ніхто з наших громадян не чув і не знає. “Як таке може бути?!” – спитаєте ви. А ось як.

 

Я завжди уявляла собі кордон як якусь винятково захищену територію, до якої не можна навіть наблизитись, не те що перетнути. Наївна! Цей кордон виглядає радше як у дитячій грі в прикордонників…

 

…Івано-Франківська область, Верховинський район, гуцульське село Буркут. Це справжній край географії – далі дороги немає, за селом починаються непролазні хащі та стрімкий підйом, захований у вузькій ущелині поміж стрімких гір у верхів’ях Чорного Черемошу. Формально це село є на картах, але жителів тут немає, останні мешканці виїхали звідси майже десять років тому після страхітливої повені. Інколи сюди завертають на пікнік  туристи.

 

З українського боку – либонь, ще з радянських часів – стоять дерев’яні стовпці, подібні до тих, на яких вирощують квасолю, але замість стручків на них висять залишки заіржавілого обірваного колючого дроту, однак у багатьох місцях ні дроту, ні стовпців вже не залишилось. Жодних попереджувальних знаків – це ще Україна чи вже Румунія, сюди можна чи я вже попалась. Нічого не зрозуміло. Тому – йду далі.

 

Неодмінним атрибутом державного кордону є розмежувальна смуга, яка, власне, і слугує нейтральною територією, на яку суворо заборонено ступати. Її спеціально перекопують для того, щоб на ній залишалися сліди порушників державного кордону. Тут вона також є, але перекопана була, вочевидь, дуже давно і тепер скидається радше на широку биту польову дорогу, на якій важко розгледіти будь-які сліди…

 

Через кількадесят метрів, рухаючись дорогою-кордоном, праворуч від неї помічаю перші символи кордону — прикордонні стовпці: синьо-жовтий український та білий з румунським триколором. І от цей момент нелегального перетину кордону України настав!

 

У білий день, при свідках і під прицілом камер я минаю румунський стовп і, пройшовши кілька метрів, опиняюся на території сусідньої держави. То це і є кордон з країною – членом НАТО?! Важко повiрити, але так. Бiльше нiяких перешкод – жодних парканiв, спостережних камер, протитанкових ровiв чи мiнних полiв – абсолютно нiщо не заважає менi повернути праворуч i спуститися гiрськими схилами в румунський Марамуреш. Ну а звiдти можна й далi – через Угорщину чи Сербiю вглиб ЄС, якщо, звiсно, пощастить. Однак легкiсть, з якою була подолана, здавалося б, головна та найскладнiша перешкода на шляху до омрiяної мети, – надихає!

 

Колись неподалiк кордону з українського боку вирувало бурхливе курортне життя. Рiч у тому, що вiд середини ХIХ столiття до початку Другої свiтової вiйни тут функцiонував вiдомий бальнеологiчний курорт iз джерелами лiкувальної мiнеральної води, який, до речi, був найвисокогiрнiший у країнi – понад 1000 метрiв над рiвнем моря. На початку минулого столiття в ньому навiть кiлька тижнiв лiкувалась Леся Українка, i саме тут її навiдував Iван Франко. Та пiсля вiйни радянська влада не стала вiдновлювати курорт, i село поступово занепало до теперiшнього стану.

 

А от що залишилося незмiнним iз часiв Лесi Українки та Iвана Франка, то це 35 кiлометрiв поганої дороги, яка веде сюди з траси Ворохта – Верховина через село Зелене, у якому розташоване КПП українських прикордонникiв. Так, вони тут є. Наприклад, щоб проїхати дорогою в напрямку Буркута, потрiбно отримати дозвiл на перебування в прикордоннiй смузi. За наявностi паспорта його отримати дуже швидко. Але якщо ви не в авто – не варто особливо хвилюватися. Навiть якщо немає паспорта, обiйти контрольний пункт можна запросто – сусiднiм хребтом через лiс. Ризик зустрiти прикордонника мiнiмальний.

 

Отож вiд Буркута до державного кордону – приблизно три кiлометри гiрськими стежками через лiс. Одразу попереджаю, що для успiшного досягнення поставленої мети найкраще пересуватися навпростець лiсом, так ви напевне нiкого не зустрiнете. I не забудьте топографiчну карту – з нею не заблукаєте навiть без провiдника. Приблизно за пiвтори години сходження лiсовими хащами опиняємося на полонинi, яка за сорок хвилин виведе вас на умовний державний кордон України.

 

Умовний – бо лише на коротких вiдрiзках iз румунського боку де-не-де встановленi хрестовини з намотаним на них свiжим колючим дротом. Та їх легко обiйти або просто перелiзти – без ризику подряпатись чи порвати одяг.

 

Моя прогулянка нейтральною смугою тривала приблизно шiсть годин. I – жодного прикордонника, що румунського, що українського, якi б зустрiли мене, обшукали, перевiрили документи чи якось по-iншому вiдреагували на пересування по забороненiй територiї сторонньої особи! Але перетнути державний кордон i побачити живого прикордонника не входило в мої плани. Тому я сама вирiшила їх знайти.

 

…На схилi однiєї з гiр, по якiй проходить кордон, за кiлька сотень метрiв збоку стоїть неоковирна дерев’яна будiвля. Тут, як виявилось, i несуть службу нашi прикордонники. Власне, я про це дiзналася лише тодi, коли зазирнула всередину зi словами: “Як справи, хлопцi? Вам тут не нудно сидiти?”.

 

Треба вiддати належне – вартовi негайно, як побачили зайду, похапалися за свої АК i стали мене запитувати, чи є документи. Прикордонниками виявилися мiсцевi хлопцi, якi служать за контрактом, i заступають на чергування раз на кiлька дiб. За їхнiми словами, ця дiлянка кордону найспокiйнiша – нiяких нелегалiв чи контрабандистiв.

 

“Он якi високi гори – до найближчого села в Румунiї двадцять кiлометрiв по горах. Нiхто тут не ходить”, – пояснюють.

 

Хоча, побачивши на власнi очi й випробувавши на собi, як легко можна перетнути кордон, я б не була такою спокiйною на мiсцi Державної прикордонної служби. Найцiкавiше, що, як я зрозумiла з почутого, у наших прикордонникiв навiть немає засобiв зв’язку.

 

…По обидва боки кордону аж до горизонту простягаються синi гори. З українського боку вони нижчi й пологiшi, з румунського – це вже високi скелi. Кажуть, що з живих iстот проходять без паспортiв через кордон з румунського боку лише ведмедi, яких там розвелося дуже багато. Але, як ми переконалися на собi, клишоногi – не єдинi гостi, якi можуть скористатися вiдкритим i безконтрольним державним кордоном.

 

Звiсно, ми нiкого не закликаємо незаконно перетинати кордон України. Але принагiдно хочемо запитати в командування Державної прикордонної служби України: а дiйсно впевнено можна сказати, що кордони України – на замку?

 

Експрес


14.08.2017 19083 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

567
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1501
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3067
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2095 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4186
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5949

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

422

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

417

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

405

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

856
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

819
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1100
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

551
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2413
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

851
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1177
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34135 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

402
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

742 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

930
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

703