Де живе Бог?

 

 

Голгофа - це не зубна паста, а Содом і Гоморра - не подружжя. Ной - це не просто ім'я сина Бориса Беккера, а Іов - не тільки назва роману Йозефа Рота. Крім того, Великдень - це не свято, пов'язане з весіллям Ісуса Христа, а святковий день Трійці не має відношення до його Воскресіння.



Багато жителів так званого християнського Заходу в цих питаннях навряд чи почуваються особливо впевнено. "Я не дуже добре знаю історію" (Don't know much about history) співали Саймон і Гарфанкел в 1978 році в пісні, в якій проголошувався чудовий світ любові, а також оспівувалося незнання історії, біології, алгебри і взагалі всіх інших шкільних предметів. Але там нічого не було сказано про незнання релігії. Однак, відсутність знань у цій області вже давно можна приєднати до загального списку.

 

Що пов'язує вас з Великоднем, днем Трійці, Різдвом? Подібного роду питання люблять через певні проміжки часу задавати інститути з вивчення громадської думки, і все частіше вони отримують таку відповідь: "Поняття не маю. Вихідні дні, подовжений кінець тижня, сімейне свято, ігри з онуками, гарна їжа..." Деякі смутно пригадують: "Свято для християн". Або: "Щось, пов'язане з церквою". Після цього вони переносять Воскресіння на Велику п'ятницю, а днем народження Господа вважають Великодню неділю. Сьогодні в Німеччині 39% дітей у віці від 6 до 12 років навіть не знають, чому святкується Різдво. "Тому що зима і приїжджає бабуся", - відповідають діти, і після цього важко очікувати від них пояснення того, що значить древо пізнання.



Музична, мистецтвознавча та літературна неосвіченість поширена повсюдно, але ще більшою мірою це відноситься до релігійного знання. У той же час Біблія продовжує залишатися найбільш продаваною книгою. Так, наприклад, міжнародне суспільство Gideon, засноване в 1899 році в Сполучених Штатах і об'єднує переважно євангелічних підприємців, а також випускників університетів, щорічно поширює 45000000 примірників цієї книги. Самій спільноті Gideon ми зобов'язані тим, що знаходимо Біблію в готельному нічному столику. Але яка від неї користь, якщо вона просто лежить в нічному столику? Ми цінуємо Біблію, але ми її не читаємо. Це підтверджують дослідження таких авторитетних інститутів з вивчення громадської думки як Gallup: знання про християнство не є пріоритетними в основних прошарках західного суспільства.



Незнання Біблії виявлено не тільки в середовищі невіруючих чи людей, які не відвідують церкву, але серед самих віруючих. Багатьом християнам загрожує втрата розуміння основ найголовніших свят, в тому числі - Великої п'ятниці, Великодня, Різдва. За даними компанії Emnid, П'ятидесятницю 48% опитаних пов'язали зі Святим духом, що саме по собі викликає подив, хоча голуб як християнський символ цього свята поки ще не одержав свого шоколадного втілення. Звичайно, 23% опитаних визнають, що вони не знають, що сталося через сім тижнів після Воскресіння в день П'ятидесятниці, коли Дух святий був посланий на Землю, що і вважається, так би мовити, народженням церкви. 15% опитаних взагалі пов'язують Воскресіння з Днем Святої Трійці. Та й причини вознесіння Христа на небо для більшості населення Німеччини абсолютно не зрозумілі. День Господа деградував до рівня Дня батька - можливо, це відбувається тому, що в цьому випадку немає ні зайців, ні дідів морозів, зате алкоголь тече рікою.



Якщо вже з уявленнями про основні святах виникають проблеми, то чого слід чекати від знання змісту Нового і Старого Завіту? Про що, власне, йдеться в Нагірній проповіді? Деякі вважають, що в ній міститься заклик до усунення сміття на горі Еверест. Американцям іноді здається, що мова в даному випадку йде про виступ відомого проповідника Біллі Грема (Billy Graham). Ще питання: у чому сумнівався невіруючий Фома? І тут панує цілковите мовчання, і хочеться сказати цим неосвіченим людям: ні, до сумнівів великого Томаса Готтшалька (Thomas Gottschalk) це ніякого відношення не має. Ну а що значить "золотий тілець"? Ні, сини мої, це - не переплавлений золотий великодній заєць і не фіолетова корова, загорнута в золотий папір. Ну а тепер дещо легше: перерахуйте 10 заповідей? Вони ж всім відомі! Якщо б! Більшість людей здатні пригадати не більше трьох.



Було б непогано знати, принаймні, якісь основи нашої культури. Тоді ми могли б швидше розуміти деякі основні зразки людської поведінки і в сьогоднішньому світі. Що сталося по дорозі в Дамаск? Там Савл перетворився на Павла. А що трапилося по дорозі в Єрихон? Там діяв добрий самаритянин. А води якого моря були розсунуті? Хто були Йосип і його брати? Що таке "соломонове рішення"? Що таке "Пісня пісень" і хто її автор? Яке відношення має вихід з Єгипту до формування ізраїльської національної самосвідомості (Nation-Building)? А що значить заповіт, країна обітована, обраний народ?



У Новому Завіті розповідається про те, як одного разу Ісус п'ятьма хлібами і двома рибами нагодував 5 тисяч людей. Сьогодні це послужило б сюжетом для телепрограми "Сперечаємося, що ..."? Але хто тепер вірить в чудеса? Тим не менш, було б корисно мати уявлення про пару подій такого роду. Це неймовірне збільшення кількості їжі виразно описує євангеліст Матвій у 15-му розділі (14-21) свого Євангелія. А пацифістський лозунг "Перекуємо мечі на орала" можна знайти в книзі пророка Ісаї (2,4). Було б непогано, якби наші молоді люди знали про те, що пацифізм насправді - набагато давніший, і не пов'язаний своїм корінням з великодніми маршами або з активністю партії "зелених".



Темою для просунутих міг би стати більш складний пацифізм, який побачив Ісайя у вигляді абсолютно мирного суспільства, в якому сильні не пожирають слабких: "Тоді вовк буде жити разом з ягням, і барс буде лежати разом з козеням, і теля, і молодий лев, і віл будуть разом, і мале дитя буде водити їх". Якщо людина, яка не знає Біблії, побачить картину старих майстрів у музеї, що зображає цю ідилію, то він буде вважати бачення пророка просто ілюзорною ідилією. А той, хто в інтернеті запустить пошук за ключовими словами "ягня" та "вовк", отримає або якісь дитячі фрази, або відразу книгу Авнер "Два народи, дві держави". В результаті пошуку за словами "ягня" та "лев" буде знайдена посилання на книгу "Коли лев з ягням вкладається спати", що представляє собою введення в область управління ризиками.



Існує чимало людей, які не бачать нічого поганого в тому, що ми не маємо ніякого поняття про Біблію. Вони вважають релігію непотрібним баластом буржуазного життя. Але Біблія є також основою нашої культури і нашої мови. Переклад Лютера став об'єднуючою мовною скріпою, як і переклад короля Якова для англійців. Коли ми в Європі говоримо про "нашу культуру", ми повинні віддавати собі звіт в тому, що вона грунтується на біблійних сюжетах, притчах і псалмах. Майже всі наші моральні дилеми представлені в Біблії - вічна боротьба добра зі злом, спокуси з порятунком, досвіду з невинністю.



Та людина, яка називає знання Біблії непотрібним, не розуміє, що мова йде не тільки про віру. Не обов'язково вірити в історію створення світу - креативна сила біблійних сюжетів залишається неперевершеною. Велику західну літературу, в тому числі твори Вільяма Блейка або Джона Мільтона, Томаса Манна або Шекспіра, в п'єсах якого міститься приблизно 1300 посилань на Біблію, майже неможливо зрозуміти принаймні без рудиментарного знання іудейської і християнської Біблії. "Людина, яка не знає Біблії, в англомовному світі вважається неосвіченою, - підкреслює американський педагог і винахідник системи освіти core knowledge education Е. Д. Хірш (ED Hirsch) з Віргінського університету. На його думку, Біблія просто є частиною cultural literacy, тобто культурної грамотності.



Релігійна безграмотність, зрозуміло, характерна не тільки для секуляризованої Західної Європи - і в більш релігійній Америці знання Священного писання не набагато кращі. Ось що сказав Джон Адамс більш ніж 200 років тому про жителів Нової Англії: "Американець, який не вміє читати або писати, - такий же рідкісний феномен, як комета". Але сьогодні він не повірив би своїм очам і вухам, якби дізнався правду про американських підлітків. 8% з них вважають Мойсея одним з 12 апостолів, дві третини з них не мають поняття про те, що сталося на шляху в Дамаск, і дві третини не знають, що слова "Блаженні вбогі духом, бо їх є Царство Небесне" взяті з Нагірної проповіді.


Звичайно, Нагірна проповідь - це перша велика промова Ісуса. Там містяться не тільки заповіді блаженства і "Отче наш", але і цілий ряд таких прекрасних метафор як "бісер перед свинями" і "колода в чужому оці". Поширене колись мистецтво читання грунтувалося на Біблії. Часто вона була єдиною книгою в будинку, і її кожен день читали й вивчали, а не витягували на світ божий тільки на Різдво. У старій Європі люди, не вміли читати, знайомилися з біблійними історіями з допомогою церковних вітражів, що виконували функції біблійних ілюстрацій. Однак мова йде не тільки про такі приголомшливі сюжети як боротьба Іакова з ангелом або про руйнування Содому і Гоморри. Винятковими і політично важливими біблійні тексти роблять в першу чергу ідеї про порятунок і звільнення, про самовизначення і вірність закону.



Художник і поет Вільям Блейк назвав Старий і Новий Завіт "великим кодексом мистецтва". Авраам Лінкольн, цитував Біблію частіше інших американських президентів, назвав Америку в ході жахливої громадянської війни "останньою надією людства" (the last best hope on earth). У виступах таких американських політиків останнього часу як Вудро Вільсон, Гарі Трумен, Рональд Рейган і, природно, Джордж У. Буш можна зустріти чимало посилань на Біблію. Мова в даному випадку йде не про побожність або релігійність, а про метафори, які складають наш культурний фундамент.



Але як можна було б зміцнити цей крихкий фундамент? Релігійних уроків в школі стає в цій країні все менше, і відбувається це через небажання піддавати дискримінації представників інших релігій. Конфірманти володіють непоганими знаннями, але після конфірмації вони відразу ж ховають їх у найдальший ящик. Але і вони не мають майже ніяких знань про інші релігії, окрім християнства.



Що робити? В Америці ось уже кілька років реалізується проект біблійної грамотності (Bible Literacy Project). І в цій країні мають бути розроблені концепції і підготовлені вчителі не тільки для сучасних релігійних уроків, але й для ознайомлення з Біблією як з літературним твором. На відміну від цього, релігійна частина і місіонерство ставляться до приватної сфери сім'ї, до церкви, до синагоги і до інших місць проведення зустрічей християнами. Ось уже кілька років у американських університетах пропонуються курси з історії християнства, і вони викликають інтерес. Деякі англійські університети ще раніше відреагували на біблійну безграмотність. Там студенти в обов'язковому порядку мають вивчати курс "Біблія і класика".



Чому цього немає у нас? У невеликому університеті в місті Фехта пару років тому на кафедрі германістики в якості обов'язкових предметів були введені здвоєні курси латинської мови. На них майбутні германісти не читають Овідія або Тацита, а вивчають німецьку граматику для того, щоб їх майбутні учні не плутали іменник з підметом, а схиляння до кон'юнктури. Справа в тому, що знання граматики у випускників німецьких шкіл знаходиться на вкрай низькому рівні. Хороший побічний результат запровадження обов'язкового курсу в місті Фехта полягав у тому, що студенти старших курсів добровільно стали відвідувати заняття з латинської мови.



Це могло б послужити початком: двогодинний курс з вивчення Біблії для всіх студентів літературних та культурологічних факультетів у першому семестрі, а ще краще для всіх студентів гуманітарних факультетів. Деякі просунуті в області інтернету сучасники можуть сказати, що існують і більш важливі речі. Невірно. Як дітям потрібні казки, так і дорослим людям в рамках одного культурного співтовариства необхідні ті міфи, легенди і релігія, на основі яких виникла їхня культура. Можна отримати інтелектуальну користь від читання Біблії, не розглядаючи її як символ віри. І для цього не треба ходити до церкви.

 

Крістіне Брінк (Christine Brink),

Братство

 


10.09.2012 2866 1
Коментарі (1)

vs 2012.09.10, 16:38
Хороша стаття. Нажаль у нас є новоспечені випускники духовних семінарій, котрі не знають що таке Нагірна проповідь. Та й сама церква приділяє найбільше уваги обрядам, котрі часто-густо не мають жодного біблійного підгрунття, а Біблію глибше вивчають хіба що члени протестанських церков. У одній телепередачі монашка розповідала дітям, що Ісус у ніч перед розп'яттям молився у печері, у той час коли Біблія каже, що Він молився у Гефсиманському саду!
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1465
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687