Дев'ять відповідей про мистецьку резиденцію у Франківську

 

З 12 по 20 травня у Франківську відбудеться перша мистецька резиденція за участі польського скульптора і перформера Павела Альтгамера, організована середовищем «Тепле місто».

 

Разом з Альтгамером майже двадцять європейських та американських художників приїдуть до Франківська на Конгрес рисувальників – проект Альтгамера, що вже проходив у Києві, Варшаві, Пекіні та Берліні.

 

UFRA зібрала відповіді на головні питання про резиденцію і Конгрес: що це, для кого, як виглядатиме і що станеться потім. І найголовніше – чому все в золоті?

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Наталі Гуменюк

 

Що таке мистецька резиденція?

Лілія Гоголь, керівничка напрямку «Теплий арт»:

Мистецька резиденція – це платформа, створена, щоб дати можливість художникам, гостям міста, мешканцям Івано-Франківська вести творчий діалог, виходити на рівень співтворення, а також для того, щоб запроваджувати в місті більше актуального мистецтва. Це можливість творити вісім днів поспіль, з 12 по 20 травня, без обмежень і упереджень, спілкуватися через мистецтво і ставати добрішими, кращими і наповненішими. Куратор резиденції – художник Євген Самборський.

Юрій Филюк, керуючий управлінською командою «Теплого міста»:

Хотілося, щоб це була загальноміська справа об’єднання людей через мистецтво. Нам здається, мистецтво є дуже хорошим способом вирішення питань, що існують в суспільстві.

 

Павел Альтгамер на конгресі рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Хто є учасниками резиденції?

Лілія Гоголь:

Перший резидент – Павел Альтгамер, відомий на міжнародній мистецькій сцені польський скульптор, автор перформансів, інсталяцій, лауреат премії Вінсента ван Гога, учасник Венеційської бієнале, бієнале сучасного мистецтва Manifesta та численних інших мистецьких подій. Він приїде з міжнародною мистецькою групою, у складі якої будуть близько 20 художників.

Серед них Марек Ґодзієвський, куратор Центру сучасного мистецтва у Варшаві, Рафал Жвірек, постійний колега Павела Альтгамера. Також буде польський скульптор Роман Станчак, художник і куратор Браян-Фернандес Галлоран та інші. Можливо, долучиться режисер Артур Жмієвський.

Юрій Филюк:

Павел Альтгамер – це художник найвищого світового рівня, який працював у найвідоміших мистецьких столицях світу. Демієн Хьорст, Павел Альтгамер – ці імена можна називати через кому. Є легенда, що гонорари в таких художників сягають мільйонів. Ми домовилися за смішні гроші, в сотні разів менше. 

Де проходитиме проект?

Маргарита Бойко, компанія «Надія»:

Місце, де відбуватиметься проект Павела Альтгамера – другий поверх готелю «Дністер». Це історична будівля в самому центрі Франківська, де було, зокрема, підписано акт злуки УНР і ЗУНР. Будівля має специфічну енергетику, пов’язану з історією мста та країни. Нам здалося, що це чудова локація для мистецької резиденції. 

Ярема Стецик, художник:

В цьому приміщенні, на першому поверсі, знаходиться Центр сучасного мистецтва. Готель також може стати додатковим приміщенням до Дня вуличної музики, який проходитиме 16 травня.

У готелі «Дністер» дуже гарні підвали, де ми багато років проводили репетиції. Тут-таки розташований Народний дім. У приміщенні готелю не встигли зробити євроремонт, і тому там лишилися старі паркети, штукатурки, – дуже багато реально музейних речей.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

У якому форматі?

Юрій Филюк:

Конгрес рисувальників – це загальнодоступна подія, де кожен зможе безпосередньо доторкнутися до мистецтва, взяти участь у ньому. Якщо вам здається, що ви не вмієте малювати – вам саме сюди.

Кожного дня в Urban Space 100 презентуватимемо підсумок дня та фото звіт, будуть зустрічі з митцями, кінопокази.

Лілія Гоголь:

Це вільний формат. Формат без формату, без рамок: всі охочі зможуть малювати по стінах на другому поверсі готелю «Дністер». Матеріалами забезпечуємо. Ви хочете сказати те, що вам болить, висловити свою емоцію – можете вільно це зробити, навіть замалювати малюнки інших. Це розмова засобами образів.

Конгрес рисувальників уже відбувався в Києві, Пекіні, Варшаві, Берліні (перший Конгрес пройшов у 2012 році в приміщенні порожньої церкви у Берліні – UFRA). Але кожного разу – це повністю новий проект з іншими людьми та емоціями.

Конгрес рисувальників на 7-й Берлінській бієнале

 

 

Чому Альтгамер?

Юрій Филюк:

Ми б хотіли, щоб подібні резиденції проходили у Франківську стабільно, в ідеалі – три-чотири рази на рік, щоб це не була разова акція. Тому  важливо, щоб першим резидентом став художник світового рівня, а Павел Альтгамер таким і є. Євген Самборський, куратор резиденції, асистував Павелу в деяких його роботах і мав із ним особистий контакт. Ось так ми домовилися саме з Альтгамером.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Якою буде взаємодія резидентів з мистецькими інституціями Франківська?

Ярема Стецик:

Резиденція не є закритою, тому запрошуються всі. Але мені здається, інтерес тут не у мистецьких співпрацях, а у соціальних. Бо зрозуміло, що митці і так відвідають проект, навіть якщо не знають, хто такий Альтгамер. Але художники не приїздять вчити малювати яблуко. Приїдуть люди, які будуть готові спілкуватися з будівельниками, токарями, економістами і чиновниками. Це люди соціального розвитку через мистецтво. Треба запросити колектив «Укртелекому» – вони за 30 метрів від готелю. Витягнути персонал кафе, що на першому поверсі «Дністра». Мені здається, що перейти ці два поверхи, цю межу – життя не стане. Якщо вдасться, це буде перемога.

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олени Ромашко

 

Чому все в золоті?

Лілія Гоголь:

У Альтгамера є відомий арт-проект «Спільна справа». Це гепенінг, у якому брали участь люди в золотих комбінезонах – мешканці одного з варшавських будинків. Не кожного дня ви побачите людину в золотому комбінезоні. Це був виклик і декларація, підняття певної проблематики, яка була актуальна на той час, тому що Павел – соціально критичний художник (у 2009 році група зі 150 осіб з району, де мешкає Альтгамер у Варшаві, полетіла до Брюселя золотим боїнгом, а в 2011 році Альтгамер запросив мешканців двох мазовецьких сіл у подорож золотим автомобілем – UFRA).

Що відбудеться після завершення резиденції?

Юрій Филюк:

Щонайменше півроку на другому поверсі готелю діятиме експозиція з вільним доступом.  А після резиденції ми переносимо до цього приміщення офіс «Теплого міста». Це буде відкритий офіс, який ми назвали «літньою резиденцією» «Теплого міста».

Після завершення Конгресу рисувальників у Києві, фото Катерини Міщенко

 

У чому родзинка?

Юрій Филюк:

12 травня у Павела Альтгамера День народження. І тому було б непогано, щоб до нього неочікувано приходило багато різних людей.


11.05.2015 1078 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

159
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

781
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1772
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3327
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2261 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4458

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

617

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

549

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

539

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

576
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10174
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1009
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4558
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

804
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2604
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1021
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34269 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

460
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

529
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

871 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1088