Дев'ять визначних футбольних миттєвостей із життя Мирослава Думанського

Сьогодні Мирославу Івановичу виповнилось би 90 років...

Першою командою Мирослава Думанського був станіславський «Медик», з якою він в 1947 році виборов срібні нагороди чемпіонату Станіславської області з футболу.

Команда виключно складалась із місцевих  футболістів. В наступному команду було розформовано, а тих хто, нею безпосередньо опікувався,  професора Малиновський та доктора Рогуцького, було  репресовано та заслано на Далекий Схід.

В 1949 р.  він починає виступи за місцевий «Спартак», з яким здобуває перші звитяги в історії команди за межами території Галичини.  В рік дебюту,  він з командою  виборює  бронзові нагороди  першості Української РСР  серед колективів фізкультури, а також  стає володарем  Кубку республіканської ради товариства «Спартак».

В тому ж році,  команда  дебютує  на  Всесоюзній футбольній  арені.  В  Ярославлі, на  чемпіонаті  всесоюзного спортивного товариства «Спартак», команда Станіслава посіла 5-6 місце серед 16 команд учасниць.

В 1950 році Мирослава було рекрутовано до лав Червоної Армії. В 1950-1952 роках  виступає за армійські команди Станіслава (ГБО, пізніше ДТСАРМ) та Львова – ОБО.

В 1953-1956 роках виступає за сталінський (донецький) «Шахтар»,  в складі якого повернув команді місце в еліті радянського футболу.

Згодом, у складі «Шахтаря». протягом двох  наступних сезонів,  зіграв 44 матчі у вищій лізі, відзначившись 4 забитими м'ячами (7 місце в 1956 р. та 1957 р.).

В 1955 році, увійшов до складу 33-х кращих футболістів СРСР.

Мирослав Думанський являється єдиним уродженцем Станіслава (Івано-Франківська), який за свою футбольну кар'єру удостоївся бути у списку 33-х кращих футболістів СРСР,  що визначались з 1928 р.

В 1956 році, в складі збірної Української РСР на  І-ій  Спартакіаді народів СРСР виборює третє місце.  Склад збірної  команди УРСР формували виключно футболісти двох команд - київського «Динамо» та сталінського «Шахтаря». 

Крім отриманої бронзової  медалі,  Мирославу Думанському було присвоєне почесне звання «Майстер спорту СРСР», яке він отримав одним із перших серед тих, хто безпосередньо народився у  Станіславі.

В 1957 р. Мирослав повертається до Станіслава.  Саме в цей рік місцевий «Спартак» здобуває свого найбільшого успіху.  Команда виборює друге місце в класі «Б» союзної першості, поступаючись  ленінградському «Авангарду» правом грати у вищому  футбольному  дивізіоні СРСР наступного року.  

На жаль, право грати чи не грати станіславцям в еліті радянського футболу було прийнято, далеко не за спортивним принципом - у Москві. 

В цей ж рік, команда досягає найвищого  свого здобутку у розіграші Кубку СРСР. В ¼ фіналу, станіславці поступились московському «Спартаку» - 2:4, у присутності 30 000 тисяч глядачів на стадіоні «Динамо» в столиці СРСР. На шляху до вісімки кращих команд країни Рад, станіславці здолали «Шахтар» із Мосбасу (2:0), калінінградський «Харчовик» (4:1), «Крила Рад» Куйбишєв (1:0).

«Спартак» стає найголовнішою командою в житті  футболіста Мирослава Думанського. В  її складі (команди майстрів) він провів шість сезонів, зігравши 189 матчів та відзначившись 17 забитими м'ячами (у чемпіонаті  та розіграшу Кубку СРСР). 

В 1963 році, в тридцять три роки, залишає «Спартак». Кар'єру футболіста продовжує у «Нафтовику», одночасно поєднуючи гру у полі із тренерською роботою у  команді Долини, з якою досягає, мабуть, найвищих здобутків в ії історії, за часів СРСР.   

В 1963р. вперше виводить команду Долини до фіналу Кубку області, а у 1964р.  здобуває перше   звання чемпіона Івано-Франківської області для «Нафтовика».  Саме в цей рік,  Долина могла мати команду майстрів та виступати у всесоюзних змаганнях з футболу.

На той час, згідно з регламентом, чинному  чемпіону області надавалось право проводити перехідні матчі із командами майстрів за місце у класі Б. В сезоні 1964 року, іванофранківці виступили вкрай невдало, посівши  21 місце у класі Б (на той час третій дивізіон радянського футболу,  на зразок  сучасної другої ліги). 

Невдалий виступ «Спартака» у провальному сезоні передбачав  перехідні  матчі  із «Нафтовиком», за місце представника області в класі Б команд майстрів. Перший матч, що відбувся в Івано-Франківську, на стадіоні «Спартак», завершився сенсаційною перемогою гостей.  Через чотири дні «Спартак» взяв реванш, перемігши «нафтовиків» з рахунком - 4:1 (перша гра 0:1).

Зі збереженням  статусу команди майстрів, в сезоні 1965 року Івано-Франківська команда отримує нового головного тренера -  Мирослава Думанського.  Саме він, в наступному, запросить  до її лав  місцевих вихованців - Ігоря Диріва, Степана Рибака, Валерія Голубцова, Тараса Белея, Богдана Горичка, Петра Хащевського  та багатьох інших, які в наступному,  у складі «Спартака»,  двічі стануть  чемпіоном Української РСР (1969 та 1972) та здобудуть для футбольного Івано-Франківська участь  команди  у першій лізі чемпіонату СРСР. 

В наступних р Мирослав Думанський  буде працювати у «Спартаку», на різних посадах – начальника команди (1979), тренера (1973-1975) та головного тренера (1965-1969, 1983), а також керівником  дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з футболу «Спартак»/»Прикарпаття» (1975-1996 рр.).

Крім Мирослава Думанського, успішно виступали у складі головної команди Івано-Франківська, його молодший  брат Євген (провів 9 сезонів  зігравши 298 матчів) та син Ярослав (провів 5 сезонів, зіграв 146 матчів), який   ставав  чемпіоном та володарем Кубку СРСР у складі київського «Динамо, срібним призером молодіжного чемпіонату світу(1979), переможцем  молодіжного чемпіонату Європи (1980), переможцем та бронзовим призером юніорського чемпіонату Європи (1978 та 1978) у складі юніорських та молодіжних збірних СРСР.

Слід також додати, що батько Мирослава – Іван, разом зі своїм братом Степаном, виступали за перший футбольний клуб у Станіславові – «Реверу», який виступав у чемпіонаті Львівської окружної футбольної спілки.  Степан був воротарем, а Іван – грав у полі.

Володимир ОМОМ

Фотогалерея


17.06.2019 Володимир ОМОМ 3799
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

572
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1505
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3072
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2101 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4196
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5956

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

426

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

423

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

409

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

525
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

822
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1104
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

556
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2419
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

854
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1182
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34140 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

405
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

748 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

933
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

713