Добросовісність служителів

                                                 

 

В 1958 році в Аргентині ізраїльська розвідка Мосад вислідила відомого нациста Адольфа Ейхмана, гестапівця, відповідального за знищення мільйонів євреїв і не лише. А за два роки агенти спецслужби провели  блискавичну операцію з викрадення злочинця, і підпільно переправили його на терен Ізраїлю, де вже незабаром він постане перед Єрусалимським трибуналом. Справа набуде грандіозного резонансу, не в останню чергу завдяки  старанням  ряду чиновників  з уряду Конрада Аденауера, канцлера ФРН,  що колись активно співпрацювали з третім Рейхом. Сам канцлер і більшість християнських демократів, що домінували в політичному житті тогочасної Західної Німеччини, не мали  нацистського минулого.  

 

Тим не менше,  суд визнає Ейхмана  винним у злочинах проти єврейства і людськості, логічним і справедливим наслідком безсумнівної вини стане його страта у 1962 році.

 

На тому судовому процесі була  присутня відомий історик і теоретик тоталітаризму Ханна Арендт, яка згодом напише книгу «Банальність зла: Ейхман в Єрусалимі». В ній вона розвиває і обстоює думку, що лихий, демонічний Адольф Ейхман  посутньо не такий вже демонічний, як слід вважати.  Він не був ідеологом і насправді навіть не мав того глибоко містичного, езотеричного  Гімлерівського переконання у вищості одних і ницості інших, у справдженні волі духу, якщо можна так сказати.  Він навіть не був банальним антисемітом і расистом, більше того, його націоналізм,  патріотизм і любов до Німеччини того зразка містили вельми поверхневі підшкірні флюїди. Адольф Ейхман,  всього-на-всього, наполягала Ханна, – великий, великомасштабний кар’єрист, мільйон з мільйонів собі і всім подібний, і один з мільйонів, якому вдалося добитися більш-менш шани  любого фюрера з усіма вихідними звідтам преференціями.  Він, не знімаючи з нього жодної провини,  виявився  гвинтиком тоталітарної і такої в той час багатообіцяючої машини, в якій йому просто зажадалося стати, ну, як мінімум шасі. Звичайнісінький клерк, без міліграма психопатології, не затребуваний екзорцистами, людина свого часу, «специфічного» часу, але ж часу – єдиного в людини, якого більше не буде і на протязі якого їй будь-що потрібно витиснути з нього максимум, щоб відчути і усвідомити себе Кимось, не чимсь. Сувора правда життя. Суцільна буденщина.

 

 

Можливо  Ханна Арендт, якби не її етнічна приналежність,  у своїх судженнях пішла б ще  далі, материнським інстинктом зворушливо пожаліла б сердешного Адольфика Малого, жертву і заручника зловісних обставин з легкої руки Адольфика Великого і Компанії. Сльози.

 

 

А що коли дійсно авторка «Банальності зла» банально по-злому (?) права.  Не неймовірно. Тоді не видається таким диким і неприйнятним, що десь на дні єства багатьох наших і не наших чиновничків, служників держави і народу   чатує астральний зародок виродка, нелюда, який проростає і витає мірою  поповнення довколишнього часопростору менталами безмежного зла. Адже людська суть, хоча й не плід зла, також не визнає кордонів і розмежувань на етноси, території, культури – вона принципово у всіх однакова, неначе астралами долає і пронизує всяку стіну, руйнує різну барикаду.  Так склалося,  (але чи мало так скластись ?), що архівагоме місце в цій суті займає влада медіатор, посередник між людиною, демонами і значно рідше янголами. Цей дуже абстрактний і недовготривалий посередник найдужче залежить від часу та простору, що є, як всім відомо, обмеженими і недовговічними також.

 

Трикутник: влада-час-простір, де влада кут-верхній, а час-простір кути-основа, або навпаки, якщо перевернути трикутник. Як би не маніпулювати, крутити трикутником – рівностороннім –  точка-час зробить його косокутним. І змусить по вертикалі не піднятись, а спуститись, крізь простір, до точки-влада. Спуск, немов на американських гірках, може бути дуже насолодний, екстремальний, ризикований, одним словом, багатим і багатющим на почуття, тим самим виробляючи непозбутню залежність від подібних спусків, позірних підйомів, однак це все одно спуск, бо час (час багатьох ) котиться донизу, тому, власне, такий насолодний, якщо ще зважати на  швидкість, яку він надає владі і статичність  простору.  

 

Принишклі присудки Ейхмани, Берії, Кагановічі, Чубарі підспудно вичікують свого часопростору і їх владних іменників  Ленінів, Сталінів, Гітлерів з дієприкметними талантами Свєрдлових і Геббельсів. Десь вони вже виринули давно і тепер набирають обертів у тих чи інших формах, ведучи за собою ті чи інші формації, а десь вони відсиджуються у зручних і не дуже кріслах, з високими і не дуже спинками, тайком від інших й себе зазнаючи нестерпно-стерпних мук від кон’юнктури нереалізованого багатющого потенціалу, надлишку чи нестачі інформації.

 

За лічений час до страти, маючи надане йому право останнього слова,  Адольф Ейхман  пафосно виголосив, підтверджуючи тезу Ханни Арендт  про пристосуванця, а не свідомого дияволопоклонника, що ні про що не жалкує, що не вважає себе винним – у злочинах, адже він виконував обов’язок і правила, які, як і мільйонам його співгромадян,  йому диктували умови і правила гри. Іншими словами: без протиріч любовний трикутник: влада-час-простір. Чи навпаки, якщо обернути.

 

А ще Адольф сказав, що вірить в Бога… І що невдовзі він зустрінеться зі своїми …катами.


07.10.2011 Яв Назар 1767 7
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

388

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690