Долиняни прагнуть створення бальнеологічного курорту

 

 

Підтримати проект розвитку бальнеології у Долині одностайно закликали депутатів міської ради мешканці історичної частини міста на громадських слуханнях, що відбулись в суботу, 13 лютого.

 

Біле золото – сіль споконвіків служило для розвитку Долини, тож, і на гербі міста, яке має тисячолітню історію солевидобутку, зображено п’ять топок солі. В час, коли енергетичні нафтові ресурси вичерпують себе, в надрах долинської землі залишаються невичерпні запаси соляної ропи, яку можна використати для розвитку бальнеологічної й туристично-оздоровчої сфери, інформують «Вікна».

 

У суботу, 13 лютого, в районному Будинку культури відбулись громадські слухання з обговорення проекту детального плану території під будівництво та обслуговування бальнеологічного, туристично-оздоровчого комплексу на вулиці Оболонська.

 

Міський голова Володимир Гаразд акцентував на можливостях і перспективах видобутку соляної ропи. А науковець, заступник директора Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії», завідувач гірничо-геологічною лабораторією Юрій Садовий відповів на всі запитання громади, які стосуватимуться видобутку соляної ропи.

 

Колишній директор заводу Василь Сковронський висловив свої міркування в підтримку як практик солевидобутку. Начальник відділу містобудування та архітектури Долинської міської ради Тетяна Данилів провела докладну медіа-презентацію проекту.

 

Після бурхливих й активних обговорень мешканці старої частини міста одноголосно вирішили, що бальнеології в Долині бути. Відтак закликають депутатів підтримати на понеділковій сесії 15 лютого проект відповідного рішення. За запевненнями науковців, Долина має всі можливості стати успішною оздоровницею Прикарпаття, такою, як Трускавець чи Солотвино.

 

Підтримка рішення депутатами міської ради дасть можливість отримати на впровадження проекту два мільйони гривень співфінансування державних коштів.

 

Довідка. Історія Долинської солеварні дуже драматична. Її спробували закрити у 1847 році, але в 1868 році Долинська солеварня отримала підтвердження, що залишається в числі діючих, і працівники відразу ж почали будувати новий цех, взялися до будівництва нової виварювальні на дві панви з сушарнями. Пожежі, повені не раз ставили під загрозу її існування, а 26 листопада 1898 року виникла велика пожежа, яка повністю її знищила. Пожежа виникла о дев’ятій годині вечора в будинку коваля Лемберга і швидко охопила будинки по Струтинській вулиці, перекинувшись на будівлі саліни. Жертвою полум’я стали виварювальні будівлі, склади солі, надшахтна будівля шахти св. Барбари, столярня, кузня зі складом, житлові будинки, згоріли запаси дров. Вдалося врятувати документи, касу закладу і помешкання керівника.

 

У 1989 році в Польщі вийшла в світ книга Францішека Штемлера “Люди Долини”, в якій він пише: «…рік 1899 був важким, люди ходили злі, пригнічені, часто голодні, …делегації солеварів оббивали пороги різних урядових установ про відбудову, але йшли ні з чим. Писано скарги в раду повітову, до намісника у Львові, до міністерства Скарбу у Відень, але безрезультатно». Влітку того ж року безробітні солевари зібрали гроші на дорогу, й відправили делегацію до Відня. У ті часи цісар приймав кожного прохача, незалежно від його суспільного статусу. Долинські люди, отримали радісну звістку. Цісар взяв відбудову шахти під свій особистий контроль.

 

Уже в травні 1900 року було відремонтовано шахту св. Барбари. Солевари тимчасово стали будівельниками. З різних кінців імперії надходили будівельні матеріали, до роботи було залучено досвідчених архітекторів та інженерів. У 1923р. за проектом архітектора Павловича будується новий збірник солянки з досить нового як на той час матеріалу – залізобетону. У 1940 р. пущена в хід шахта “Новичка”, яка не працювала з 1927 р. Тоді ж розширено приміщення самого заводу та капітально відремонтована шахта “Барбара”.


14.02.2016 483 0
Коментарі (0)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

721
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6717
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14854 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1776
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1038
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6482

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

834

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1634

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1428

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1297
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

394
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

665
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

823
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

606
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1720
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

748
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1047
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34877 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

215
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

410
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

717
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

633