Дороге сміття: у Калуші затвердили тариф на вивезення відходів

На позачерговому засіданні виконавчого комітету Калуської міської ради розглянули проєкт рішення «Про затвердження тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами на території Калуської міської територіальної громади».

Розробником тарифів на послуги з подовження з відходами є переможець конкурсу — ТОВ «Еко-Прикарпаття» з Івано-Франківська, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

Нагадаємо, в березні в Калуші провели конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів. Переможцем по всіх трьох лотах, на які розбили територію громади, стало ТОВ «Еко-Прикарпаття» з Івано-Франківська. Переможець конкурсу розпочне надавати послуги з 1 травня.

Як пояснив на засіданні виконкому начальник управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради Юрій Рекунов, розробником тарифів на послуги з подовження з відходами є переможець конкурсу і саме він несе відповідність за правильність розрахунку. Оголошення про намір встановити тарифи на послуги з поводження з відходами ТОВ «Еко-Прикарпаття» оприлюднило на офіційному сайті Калуської міської ради 5 квітня. Згодом, 9 квітня, з’явилося уточнене оголошення, адже в першому навели лише вартість вивезення відходів, хоча виконавець буде надавати комплексу послугу, яка також включає захоронення і сортування відходів. На подання зауважень і пропозицій відвели сім днів — це мінімально можливий термін. Як повідомив на засіданні виконкому представник «Еко-Прикарпаття», зауважень чи пропозицій з приводу розрахунку тарифу не надходило. У відведений термін зареєстрували сім звернень, які стосувалися загальних питань (укладання договорів тощо).

Тариф (з податком на додану вартість), який винесли на затвердження виконавчого комітету, — 141,78 гривні за 1 куб. метр для населення, 151,45 гривні за 1 куб. метр — для бюджетних установ і 154,03 гривні за 1 куб. метр — для інших споживачів. Він включає і прибуток ТОВ «Еко-Прикарпаття»: 10% — у тарифі для населення, 17,7%  — для бюджетних установ і 19,5% — для інших споживачів.

Відповідно до затверджених норм накопичення твердих побутових відходів (а для мешканців приватного сектора норма є більшою) для мешканців багатоквартирних житлових тарифів було запропоновано встановити тариф 23 гривні з людини на місяць, а для мешканців приватного сектору та сіл громади — 28,77 гривні з людини на місяць. На конкурсі ТОВ «Еко-Прикарпаття», нагадаємо, пропонувало тариф 23 гривні з людини на місяць.

Вивозити тверді побутові відходи від багатоквартирних будинків, ЖБК і ОСББ виконавець послуг  зобов’язується щодня, від приватного сектору — раз на тиждень, відповідно до затвердженого графіку, від організацій, установ та підприємств міста — згідно з договором.

Вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких побутових відходів буде здійснюватися щоденно з 07.00 до 23.00 за окремими договорами і за окрему оплату, адже вивезення таких відходів не включене в тариф.

Міська влада не може впливати на такі складові тарифу, як собівартість послуг та податок на додану вартість. Однак виконком все ж міг затвердити тарифи в меншому розмірі, за рахунок зменшення складової прибутку ТОВ «Еко-Прикарпаття». Проте такої пропозиції від влади міста не було. Наприклад, в Івано-Франківську в тарифі для населення для  ПрАТ «АТП-0928», яке надає аналогічні послуги мешканцям обласного центру, закладено 5% прибутку — вдвічі менше, ніж у Калуші. До того ж, раніше в Калуші тарифи на комунальні послуги встановлювали з мінімальним прибутком (2%) або зовсім без нього, таким чином зменшуючи фінансове навантаження на мешканців. Винятком є лише тарифи на централізоване водопостачання і водовідведення, які встановили цього року. Проте там є пояснення — необхідність погашати кредит Міжнародного банку.

Між тим, «Еко-Прикарпаття» має інвестиційну програму, яка включена до тарифу, і планує закупити 100 контейнерів для сміття місткістю 1,1 куб. метр і 500 120-літрових контейнерів для приватного сектору. Однак ці контейнери будуть власністю компанії. Як зазначив член виконкому Микола Полицький, якби такі складові закладали в тариф комунального підприємства, то майно і смітники були б у власності громади:

— Кожен підприємець розраховує на свої гроші чи кредит. Якщо вам все дати і це переходить у вашу власність, то це неправильно. Місто не має інвестувати у підприємство, яке до Калуша не має ніякого відношення. Якби наше підприємство підняло б тариф удвічі чи на 70%, то мало б прибутки на купівлю свого обладнання.

А ще в розрахунку тарифу є такі складові, як оренда офісу та контейнерів, прибирання контейнерних майданчиків (5 метрів по периметру) та контейнерів і сортування сміття, якого поки що немає. Щоправда, представник «Еко-Прикарпаття» запевнив, що сортування організують. А окрім того, компанія має намір зареєструватися платником місцевого податку і перераховувати податок на доходи фізичних осіб до бюджету Калуської громади. Контейнерами мешканців приватного сектору обіцяють забезпечити за півтора року, але при умові сплати ними за послуги.

У квітні «Еко-Прикарпаття» вже взялося вивозити сміття з сіл Калуської громади. І на його роботу вже є нарікання. Так, староста Копанок Мар’ян Бунга повідомив, що в селі тривалий час не вивозили сміття, відтак приїхала машина, яка вивезла сміття з половини села. Чекали на другу машину, проте вона прибула лише за кілька днів.

«Люди скаржаться», — каже староста.

З’ясувалося, що машина зламалася. Також старости просять зменшити тоннаж машин, адже сільські дороги не витримують навантаження.

Утім шансів розірвати договір з ТОВ «Еко-Прикарпаття» у випадку, якщо компанія не впорається з роботою,  практично немає. Як зазначив міський голова Андрій Найда, «ми всі заручники». Діяльність комунального підприємства «Екосервіс» згортають, відтак у Калуші не залишається підприємства, яке могло б підстрахувати міську владу у випадку, якщо виконавець послуг не впорається.

— У нас «подушки» немає практично. Треба зразу шукати когось іншого, а ми його не знайдемо, — прокоментував міський голова.

Також, за словами очільника громади, міська влада не винна, що саме ця фірма виграла на конкурсі.

У підсумку виконавчий комітет затвердив трохи інший тариф, ніж пропонувалося проєктом рішення. За пропозицією «Еко-Прикарпаття» мешканці приватного сектору будуть сплачувати за послугу з поводження з побутовими відходами 23 гривні з людини на місяць, як і мешканці багатоквартирних будинків. Такий тариф буде діяти, допоки не виникнуть підстави для його перегляду: підвищення мінімальної зарплати, подорожчання пального чи інших складових тарифу.

Зараз послуги з вивезення і захоронення твердих побутових відходів надає комунальне підприємство «Екосервіс». Тариф становить 14,63 гривні на місяць  для мешканців багатоквартирних житлових будинків і 16,72 гривні — для мешканців приватного сектора. Таким чином, уже з травня вартість послуги з ввезення і захоронення твердих побутових відходів для калушан, які проживають у багатоквартирних житлових будинках зросте приблизно на 57%, а для мешканців приватного сектору — на 37,6%.


Читайте також:

Для калушан з приватного сектору не передбачили пільгового тарифу на вивіз сміття

У Коломиї планують збудувати підземний пункт для сміття (ВІДЕО)

Сортування сміття та переробка: франківське ОСББ поділилися досвідом (ВІДЕО)

Село на Франківщині оточують сім стихійних сміттєзвалищ (ВІДЕО)

Як дівчина навчила верховинців сортувати сміття (ВІДЕО)


25.04.2021 2051 1
Коментарі (1)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

643
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1578
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3154
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2154 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4251
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6039

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

480

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

459

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

445

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

544
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10086
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

906
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

859
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

620
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2474
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

895
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1224
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34182 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

352
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

443
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

788 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

963