Дороги смерті: Скільки на Прикарпатті у ДТП гине людей і чому (ІНФОГРАФІКА)

Нові дороги, потужні машини та безглузде бажання поганяти у підсумку дають розтрощені автівки, покалічених людей та забрані життя. Основною причиною автопригод, які скоєні цьогоріч на Прикарпатті є перевищення безпечної швидкості.

За офіційною статистикою смертельних ДТП в Україні в п'ять разів більше, ніж у країнах Євросоюзу. Щороку в Україні в дорожньо-транспортних пригодах гинуть більше ніж 3 тис осіб і понад 30 тис отримують травми.

За 10 місяців 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 2691 дорожньо-транспортну пригоду, що на 13,16 % більше ніж за аналогічний період минулого року. В аваріях вже травмувалися 856 людей і 117 – загинули.

Статистика доволі моторошна та невтішна. Тому Фіртка разом із поліцією вирішила розібратися, що ж є причинами аварійності на дорогах, в який час трапляється найбільша кількість ДТП і які дороги Прикарпаття є "лідерами" у смертності.

Так, основними причинами автопригод, які скоєні протягом 2019 року є:

  •  перевищення безпечної швидкості – 1007 автопригод;
  •  порушення правил маневрування – 891 автопригоди;
  •  недодержання дистанції – 407 автопригоди;
  •  керування транспортним засобом у нетверезому стані – 300 автопригод;
  •  порушення правил проїзду перехресть – 139 автопригод.

Тут варто згадати не тільки про учасників дорожнього руху, які сидять за кермом, а й тих, хто пересувається пішки.

Не секрет, що пішоходи не рідко нехтують своєю безпекою і щоб скоротити собі шлях переходять дорогу у невстановленому місці. Як наголошують у поліції, найбільша кількість ДТП з постраждалими трапляється саме за участю пішоходів, де найбільше гине людей та отримують травми.

Якщо говорити мовою цифр, то на території Івано-Франківської області 211 ДТП з постраждалими сталося за участю пішоходів,  в яких загинуло 36 осіб та 187 травмовано.

Іноді люди перебігають дорогу просто перед автомобілями, іноді рухаються проїжджою частиною у нічний час без спеціального світловідбиваючого одягу, а є й випадки, коли просто лежать посеред дороги.

Остання ситуація мала місце ще на початку року. Поблизу міста Бурштин  близько 1 години ночі на автодорозі Н-09 сполученням «Мукачево-Львів» водій вантажного автомобіля марки «Вольво» переїхав чоловіка, який лежав на дорозі. Ця аварія закінчилася смертю.

Цього ж дня аналогічний випадок трапився у селі Солуків Долинського району. Можна сказати, що цьому пішоходу «пощастило» більше, адже його переїхав легковик. Але через отримані численні травми, йому ще довго доведеться повертатися до нормального життя та докласти немало зусиль, щоб стати на власні ноги.

Головні причини аварій ми з’ясували, то ж визначимо,  які райони за концентрацією ДТП є "лідерами".

Якщо дивитися у площині найбільшого зростання загальної кількості аварій в Івано-Франківській області, то у першій п’ятірці опинилися: Галицький, Городенківський, Яремчанський, Снятинський та Тисменицький райони.

Проте, ситуація змінюється, якщо враховувати ДТП з потерпілими. Тут першість мають  Долинський, Богородчанський, Яремчанський, Коломийський та Калуський райони.

Натомість, зростання кількості травмованих цьогоріч внаслідок автопригод маємо у Долинському, Городенківському, Яремчанському, Галицькому та Коломийському районах.

Що ж стосується загиблих людей внаслідок аварій, то маємо таку картину найбезпечніших районів Прикарпаття, на дорогах яких сконцентровані смертельні дорожньо-транспортні пригоди:

Перша сходинка – Івано-Франківськ та прилеглі траси, які під контролем патрульної поліції – 26 смертей;

Друга сходинка – Надвірнянський район – 16;

Третя сходинка – Галицький, Долинський та Тисменицький райони – по 11 загиблих у кожному;

Четверта сходинка – Калуський район – 9;

П’ята – Богородчанський – 6 людей загинули.

Варто наголосити, що більш ніж половина людей, які загинули внаслідок дорожньо-транспортних пригод помирали на місці аварії – це близько 65 миттєвих смертей тільки за цей рік. Крім того, ще третина травмованих, не зважаючи на те, що змогли дожити до транспортування у лікувальні заклади, протягом 30 діб залишали цей світ. І ще 14% отримували травми, від яких помирали дорогою в лікарню.

Найжахливішим у цих всіх історія є те, що аварії забирають життя дітей. За січень-жовтень 2019 року на території Івано-Франківської області зареєстровано 156 ДТП за участю дітей, з них – 140 ДТП з постраждалими, в яких загинуло 7 дітей та ще 157 травмовано.

Не тільки Прикарпаття, але й сусідні регіони шокувала моторошна автопригода, внаслідок якої чоловік втратив всю свою сім'ю.

10 липня, приблизно о 21.20 год на ділянці автодороги Н-10 «Стрий-Чернівці-Мамалига», що в с. Княжолука Долинського району відбулося зіткнення автомобіля марки «Ford Focus» та зустрічного автомобіля марки «Kia Sportage». Унаслідок ДТП двоє малолітніх пасажирів (3 та 5 років) автомобіля «Ford Focus» від отриманих травм померли в Долинській ЦРЛ. Не встиг чоловік оговтатися від похорону дітей, як через 10 днів у лікарні померла також його дружина.

Згодом виявилося, що водій автомобіля марки «Kia Sportage», який у момент скоєння ДТП, згідно з висновком експертизи, перебував у стані алкогольного сп’яніння, був затриманий у порядку статті 208 КПК України. Встановлено, що за кермом перебував депутат сільської ради Богдан Проців, якого у Франківську в залі суду взяли під варту.

Та згодом апеляційний суд відпускає водія під заставу. Наразі розгляд справи триває. Можливо, якби водій був тверезим, то зміг уникнути зіткнення, яке забрало відразу життя трьох людей.

У Нацполіції констатують, що п’яні водії – це одна з проблем прикарпатських доріг.

Здавалося, що підняття штрафів за кермування у нетверезому стані хоч якось мало б впливати на свідомість «відважних» водіїв. Проте реальні цифри вщент розбивають це припущення.

Ви тільки вдумайтеся, що саме п’яні водії стали причиною 300 дорожньо-транспортних пригод на дорогах Івано-Франківської області, з яких у 71 випадку були постраждалі. На совісті цих людей залишиться 19 смертей та 116 травмованих осіб.

Працівники поліції  за десять місяців 2019 року склали 2887 протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП (керування транспортним засобом особами, які перебувають у стані сп’яніння).

Один із таких водіїв-вбивць 31 березня поблизу села Дем'янів Галицького району на легковику марки "Опель Вектра" виїхав на зустрічну смугу і протаранив "Таврію". Рятувальники та медики, які прибули на місце події з жахом дивилися на груду металу, яка колись була «Таврією».

Пасажирка автомобіля "ЗАЗ 110" 26-річна жителька села Битків, Надвірнянського району від отриманих травм загинула на місці події. Після тижня боротьби за життя у лікарні помер молодий архітектор з Прикарпаття Віталік Кульчицький. Ще одна дівчина отримала серйозні травми, але все ж таки вижила.

У результаті суд визнав водія Opel винним і призначив йому покарання у виді позбавлення волі терміном на 8 років. В один день нетверезий водій забрав два життя і поламав своє.

Також ми визначили, що за підсумками перших 10 місяців найсмертоноснішим став липень – саме у цей період на дорогах Прикарпаття внаслідок ДТП загинули протягом цього року найбільше людей, проте у загальному щодо скоєння аварій "у лідерах" жовтень.

За даними поліції, із семи днів тижня найнебезпечнішою є п’ятниця, у цей день найчастіше трапляються автопригоди.

Аналізуючи кількість ДТП за часом скоєння, слід відмітити, що пік аварійності припадає на 15 годину.

Насамкінець.  Всесвітня організація охорони здоров'я заявляє, що у світі кожні 24 секунди в ДТП гине одна людина. Дорожньо-транспортні пригоди забирають на планеті життя щонайменше 1,35 мільйона осіб щороку. Травмування внаслідок ДТП є головною причиною смерті людей у віці 5–29 років. Тому поліція Івано-Франківської області вкотре нагадує:

пішоходам забороняється:

  • раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід;
  • допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину;
  • переходити проїзну частину поза пішохідним переходом;
  • затримуватися і зупинятися на проїзній частині;
  • переходити пішохідний перехід, слухаючи музику в навушниках, а також користуючись мобільним телефоном.

Водіям завжди варто враховувати погодні умови та технічний стан автомобіля. У разі застереження синоптиків про можливі сильні опади, обледеніння автошляхів, густого туману, бажано утриматись від поїздок власним автомобілем. Адже складна обстановка на дорозі вимагає максимальної концентрації уваги та професійних дій, відтак не варто ризикувати власною безпекою та оточуючих вас людей. Відслідковуйте ситуацію на дорогах за повідомленнями офіційних джерел та за допомогою спеціальних електронних сервісів. Враховуйте можливі ускладнення та ретельно плануйте маршрут пересування.  Якщо ж виникла нагальна потреба вирушити у дорогу у складних умовах, подбайте про запас палива, візьміть з собою їжу та гарячий чай чи каву, тепло одягніться, не забудьте зарядити засоби зв’язку.

Керуючи транспортним засобом, завжди будьте максимально обережні, обирайте швидкість руху та дистанцію, що дозволять вчасно зреагувати на зміну дорожньої обстановки. Не забувайте про необхідність з 1 жовтня вмикати ближнє світло фар під час руху поза межами населених пунктів.

Слизька дорога є тим чинником, що збільшує гальмівний шлях транспортного засобу у кілька разів. Тому, якщо виникає потреба зупинитися, знижуйте швидкість поступово. Не робіть різких маневрів та завжди переконуйтесь, що це буде безпечно для інших учасників руху. Не забувайте при зупинці включати аварійну світлову сигналізацію.

Особливо будьте уважними й обережними під час руху у нічний час або упродовж тривалого перебування за кермом. Пам’ятайте, що втома водія у дорозі – один з ризиків потрапляння у ДТП. Відчувши потяг до сну, втому, погіршення самопочуття – зупиніться у безпечному місці та дозвольте собі відпочинок, у разі необхідності – зверніться по допомогу.

Якщо під час руху ви побачили, що хтось потрапив у скрутне становище через негоду чи технічну несправність, не будьте байдужими: запропонуйте посильну допомогу, викличте аварійні служби або зателефонуйте за номером «102».

Бережіть життя - воно безцінне!

Лілія Горковенко


25.11.2019 Лілія Горковенко 10748 2
Коментарі (2)

Ігор 2019.11.30, 18:21

В США на дорогах щороку гине  40 000 людей.

Ігор 2019.12.04, 19:33

В США за рік на дорогах гине 40 000 чоловік.

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

541
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1469
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3042
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4158
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

404

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2397
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

724 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

688