Екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростає

 

Нормальній людині у своїй свідомості важко поєднати всюдисуще декларування розвитку туризму і рекреації на Івано-Франківщині із запровадженням таких виробництв, які не тільки збуджують громадську напругу в регіоні, а й додають Прикарпаттю щораз нові ризики та підвищують його екологічний антирейтинг.

Здебільшого айсберг чиновницьких дозволів і погоджень формується у тіні залаштунків, а коли його небезпечні обриси вигулькують на поверхню, то чиновництво активно вдається до пошуку діалогу з громадами, вдаючи із себе невинне і благе ягнятко. Якщо у такій небезпеці екологічних ризиків замовкнуть ще й громадські організації, то «писанкове Прикарпаття» невдовзі стане «Прикарпаттям пасинковим» - не прикарпатці, а чужі дядьки і тітки вирішуватимуть, якими мають бути приваби довкілля нашого краю. Серед тих, хто не мовчить, а б’є на сполох у малі й великі дзвони, - громадська організація «Зелений рух «Карпати», чільником якої є Михайло ДОВБЕНЧУК. Він як еколог переконує, що екологічні ризики, а відтак і екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростають.

А поштовхом до нашої розмови стала нарада 12 червня в Івано-Франківській ОДА, присвячена проблематиці будівництва міні-ГЕС у Карпатах.

- Що насторожило вас у форматі наради в облдержадміністрації?
- Нарада щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах справді відбулася. Річ у тім, що її ініціювали, звернувшись до голови облдержадміністрації М.Вишиванюка, підприємці, які дістали дозволи на 49 років - практично навічно - зводити міні-ГЕС у Карпатах. Це означає, що через кілька років представники гідроенергетичного бізнесу можуть повернути своє господарювання в той бік, який забажають. Не буду повторюватися, але на цій нараді я наголошував, що Карпати - легені України, живий і органічно єдиний організм. I сільські чи районні ради не можуть вирішувати їх долю, а як мінімум - обласна чи Верховна ради. Щоб відтак не пожинати негативи від промислового підприємництва в регіоні.

- Про що дискутували учасники наради?
- Спочатку я не міг зрозуміти, а відтак второпав, чому підприємці активізувалися. Виявляється, їм заважають провадити бізнес. Але нагадаю, що в травні у Верховній Раді відбувся круглий стіл щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах з участю громадських організацій, підприємців, науковців, депутатів ВР та ін. Головував чільник комітету ВР Валентин Семинога, а доповідав народний депутат Іван Заєць, який змалював досить непривабливу екологічну картину в Карпатському регіоні у зв’язку із намірами розвивати гідроенергетику на карпатських ріках. Проти запровадження такого бізнесу категорично висловилися представники Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської областей, хіба що представники Чернівецької області намагалися лобіювати це питання.

- Які були рекомендації?
- Головно - вдосконалення законодавства та проведення екологічної експертизи щодо спорудження об’єктів малої енергетики в Карпатах. Звісно, енергетики відстоювали свої наміри. Адже дозволів вже понадавано, а громади, зокрема Верховинщини, вимагають їх відозви. Спочатку посадові особи без жодних громадських слухань неконтрольовано попідписували дозволи, а тепер, цікаво, як цю проблему розв’язуватимуть? і такі речі стали можливими після внесення змін щодо проведення екологічної експертизи, яка стала непотрібною перед виготовленням техніко-економічного обґрунтування. Якщо б було навпаки, то люди відразу знали б про інше будівництво, а не лише після його початку.

- Які об’єкти на Івано-Франківщині потрапили у так званий екологічний антирейтинг від Довбенчука?
- На зведення міні-ГЕС у Карпатах ще впливати можна, тож на обласному рівні наразі небезпека номер один - регіон Калуша. Передусім, на моє переконання, - це Домбровський кар’єр, полігон із захоронення гексахлорбензолу і фірма «Даноша».

- Якщо про перші два екологічно небезпечні об’єкти вже частково відомо, то чому в трійці антирейтингу з’явилася «Даноша»?
- Нам незрозуміла така свого роду «глобальна політика» обласного керівництва: на всіх форумах галасують, що Прикарпаття - область туризму і рекреації, а на цьому тлі провадять активне лобіювання екологічно ризикового бізнесу в регіоні. Бо згадана нарада з ініціативи підприємців під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації Василя Плавюка, як на мене, і є власне таким лобіюванням. Бо це було реагуванням на висновки круглого столу у Верховній Раді. А попри все в області нема жодної програми розвитку електроенергетики. Якщо є, то хіба потаємна. Бо у кожному разі ніхто не знає, що, де і коли вже підписано. Ті чиновники, які мали б захищати громадські інтереси краян, перетворилися у монстрів зі знищення карпатського довкілля. Наприклад, питаєте, чому серед екологічних ризиків з’явилася «Даноша»? Ця фірма - закрита для громадськості система, як підводна частина айсберга. Ніхто не знає, що роблять інвестори із землею - чи виснажують, чи отруюють, чи продукція їх генно-модифікована, чи ні. Але найгірше те, що вони, заручившись у попередні роки хтозна-якими дозволами чиновників і угодами з людьми, вже добираються до національного парку «Давній Галич». Це звичайне захоплення земель іноземними фірмами. А на рівні області ми наразі не володіємо реальним станом екології - води, ґрунтів, повітря. У цьому випадку санепідемстанції - тільки прикриття, бо вони, не маючи ні належного обладнання, ні експрес-лабораторій, просто обманюють громади. Мені видається, що залучення іноземних експертів блокується, і відбувається це на ще вищому владному щаблі. Ні щодо «Даноші», ні щодо гексахлорбензолу, ні щодо міні-ГЕС ми як громадська організація не можемо домогтися реальних аналізів чи об’єктивної інформації. Ті висновки і аналізи, які подають наші санепідемстанції, - елементарна брехня. Більше того - це робиться вже навіть на владних нарадах. Хто таке чув: вода, яка пройшла через турбіну, виявляється кращою, ніж природна? Нонсенс! Бо насправді після технологічних процесів вода наших рік стає мертвою. Те, що ми побачили у Дземброні під час виїзду комісії на чолі з головою обласної ради Олександром Сичем, - варварство. А водозабори в Яремчі, Верховині, Ворохті, які місцева влада самовільно і самотужки облаштовує для громадських потреб, перекриваючи ріки? Ви б побачили це… Чому на всі ті факти промовчав перший заступник голови облдержадміністрації?

А вони нас переконують, як там усе чудово в Австрії… Смішно.

Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН


26.06.2012 Ігор ЛАЗОРИШИН 1084 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.06.27, 18:51
Звичайно,потрібно боротися всіма засобами за чисте довкілля.Ми не пересидим по домах ці проблеми,тому що вони відіб,ються на подальшому стані здоров,я нас та нащадків.Карпати вже почали "віддячувати" стихійними потопами внаслідок масової вирубки деревини.Наша планета жива і вона буде захищатись від спаплюження,але як це проявиться - невідомо.
al-Kaddafi 2012.06.29, 10:11
Чиновники, яких найняли за копійчану зарплату і пообіцяли захмарні взятки, сьогодні прислуговують окупантові, що їхніми руками руйнує нашу країну. Влада бореться проти власного народу. Горіти їм у пеклі !!!
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

214
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

793
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1792
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3346
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2273 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4469

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

630

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

554

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

544

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10181
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1020
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4746
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

815
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2615
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1034
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34276 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

467
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

535
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

876 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1094