Ексклюзив Фіртки: Боєць "Айдару" про ситуацію на сході, доцільність АТО, побут батальйону і думки військових

 

 

Боєць батальйону "Айдар" прикарпатець Андрій Грималюк повернувся в Івано-Франківськ. Щоправда на декілька днів - для того, щоб зібрати кошти на тепловізор для своїх товаришів.

 

У розмові з кореспондентом "Фіртки" Андрій розповів про службу, ситуацію на сході України і поділився думками щодо АТО.

 

Андрію, розкажи, як формувався батальйон "Айдар" і як ти потрапив саме в нього?

"Айдар"- це батальйон територіальної оборони Луганської області. Він сформований в основному із Самооборони Майдану, яка була в Києві. Ті, хто виявив бажання увійшли до нього. Я потрапив завдяки контактам через Самооборону. Приїхав, поступово підтягувався інший народ. Люди різні: є з військовим досвідом, є такі необстріляні, як я. Однак, проблем немає. Ті, хто знає більше, має навики, ділиться своїм досвідом. Є тактичні навчання.

 

З Прикарпаття окрім тебе, хто ще служить в Айдарі?

Є Петро Шкутяк. Був ще один чоловік з Яремче.

 

Що входить безпосередньо до обов'язків батальйону "Айдар"?

Розташовуємося ми в Старобільську - це не секрет. Несемо варту. Коли взяли Щастя, то зробили там блок-пости. Тепер наша база в Старобільську - уже рахується як у тилу. Зараз знаходимося вже за декілька кілометрів до Луганська. Маємо завдання і виконуємо його.

 

Що ж насправді відбувається у зоні АТО?

Є люди найманці з іншої країни, які воюють за гроші, а є місцеві. Місцеві постійно переживають, щоб не було зачистки. Вони думали раніше, що прийдуть війська і буде зачистка. Зараз ніби війська є, то тепер місцеве населення вже налаштовують різними листівками і газетами, у яких пишуть, що коли підуть війська, то прийде Правий Сектор.

 

Ви підтримуєте контакти з місцевим населенням, як воно спримає українських військових?

Звичайно, що підтримуємо. Ось коли стояли на бокпості в Щасті, то місцеві приїжджали, підвозили продукти, питну воду. У нас в батальйоні є місцеві також. Багато людей вже хочуть просто, щоб усе це якнайшвидше закінчилося.

 

Як ти загалом ставишся до АТО, і як бійці батальйону сприйняли звістку про призупинення перемир'я?

АТО - це щось таке мало б бути короткострокове. Є завдання і в короткі терміни треба вирішити їх. А це вже скільки часу тягнеться, що це вже не АТО, а війна. Особовий склад батальйону говорить про те, що у двох регіонах - Донецькій і Луганській областях потрібно вводити військовий стан. Як бійці сприйняли звістку про перемир'я не знаю, бо ще ні з ким не спілкувався.

 

Як організований побут батальйону?

Я з собою привіз броню і берци. Камуфляж видали уже на місці. Не знаю звідки надходять харчі і де є їхні запаси, наскільки їх вистачить. Командування батальйону саме контактує з волонтерами. Проблем із харчуванням у солдат немає. Мешканці, волонтери приходять, постійно підносять то броню, то каски.

 

Все ж таки, що нині потребує батальйон?

Я приїхав конкретно за тепловізорами. Чому саме за ними? От я півтора доби ніс варту, сидів у кущах. Ввечері, коли темно, у бійця огляд території до двох метрів і усе сприймається фактично на слух. Тепловізор бачить до кілометра.

 

За інформацією зі ЗМІ, 5 батальйон територіальної оборони Прикарпаття вже відбув на Схід. Наскільки зараз у зоні АТО потрібне це підсилення?

Все залежить від вказівок командування. Якщо будуть активні дії, чи наступ, то потрібно. Але я можу говорити тільки з точки зору рядового батальйону "Айдар", а яка там географія гарячих точок, мені важко судити.

 

Зараз багато говорять про те, що в середовищі наших військових дуже велкиий витік інформації, через що операції просто не дають результату...

20 років наша армія не воювала. Між військовими нашими і російськими встановлювалися контакти. І як у такій ситуації воювати...

 

Наскільки важко було звикнути до того, що ти опинився у місці, де, фактично, йде війна?

Колектив у нас хороший, дружелюбний. Я б навіть сказав - веселий. Якогось такого особливого процесу влиття в колектив не було, якось все вийшло само собою. Атмосфера хороша. Дух бойовий. Щоправда, трохи була неясність із тими чутками про начебто розпуск батальйону через те, що військові без погодження з командуванням пішли в атаку і тоді загинули наші хлопці.

Так є жертви, якби це не було цинічно сказано, але без жертв не буває. Тоді, коли сталися жертви, було зайнято певні позиції, а керівництво почало говорити про розпуск. Однак, ніхто не говорить, хто має відповідати за ті жертви, які сталися після вказівки сідати нашому ІЛ-76. Хто давав таку вказівку, про це ніхто не знає. Я не чув, щоб хтось за це відповів.

 

Кажуть, що людина, яка потрапляє у таку ситуацію, міняє погляди на багато речей. Що змінилося у тебе?

Там не відчуваєш. У студентські роки я їздив по таборах. І зараз ніби той самий табір, тільки трохи мілітаризований. Щоправда, час від часу приходить якесь таке осмислення, що це не табір і у будь-який момент тебе можуть прибрати. У різних людей різне відчуття страху. Так, страшно. Кожному страшно. Але чи це страх, чи хвилювання - у кожного по-різному.

 

 

Розмовляла Марія Лутчин


01.07.2014 1131 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

203
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

790
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1784
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3341
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2268 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4464

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

623

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

552

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

541

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10179
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1016
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4693
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

812
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2609
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1029
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34273 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

465
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

533
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

874 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1092