El País: Теологія папи Франціска є радше теологією Амоса, аніж Маркса

 

Папа – це радше жести та символи, особистий приклад, викриття влади, аніж захист ідеологій, що зайшли далеко.


Минув майже місяць після обрання понтифіка, а теологи визволення усе ще ледь збентежені Папою Франціском. Можна чи ні вважати його одним із них? По суті, найбільш тривожні питання відносно нового Папи, першого вихідця з Латинської Америки, яка є колискою теології визволення, стосуються його богослов’я.

 

Нелегко окреслити рамки релігійної ідеології Франціска. Теологи визволення, включно з Леонарду Боффом, найбільшим виразником даної теології в Латинській Америці, зустріли його оплесками. Наразі. В інших ще залишаються сумніви.

 

Насправді кожен Папа був виразником іншого типу теології. Були Папи традиціоналісти, томісти, августинці, послідовники Аристотеля, занурені більше в теологію, яка витворилася після того, як церква далася в руки Римській імперії та успадкувала від неї помпу та владу, аніж в чисте та просте євангельське богослов’я. Яке було богослов’ям Франціска Ассізького.

 

Лабораторні теологи, яких заледве зачіпають соціальні питання, розтрачують себе у славнозвісних догматичних та середньовічних дискусіях на кшталт тієї, в якій з’ясовувалося чи мають ангели стать.

 

Теологія Ісуса з Назарету була подвійною. З бідними він використовував теологію щастя: не зносив їхніх страждань, не просив офірувати їх Богові, аби отримати перепустку на Небо. «Зцілював усіх», – мовиться в святих писаннях. Воскрешав мертвих. Помножував вино на весіллях, аби веселощі тривали, і не накладав пости і покути на своїх послідовників, як це робив Іван Хреститель.

 

Із можновладцями його теологія була іншою. З ними він використовував теологію «осуду та прикладу». «Тобі недозволено», – кричав він цареві. А своїм однодумцям говорив: «Ті, хто вдягаються в шовки, живуть в королівських палацах». Сам він вдягався, як бідняк.

 

Те, що Ісус використовував супроти отого, що марксизм називає несправедливим ладом, не було ані ідеологією, ані підбурюванням до класової боротьби. Це було свідченням. Зцілювати прокаженого, чиї виразки вважалися божою карою, – це був найбільший ляпас як цивільній, так і релігійній владі. Так само як мити ноги апостолам. Чи захищати перелюбницю від фарисеїв, які іменем юдейського закону вимагали її каменувати.

 

Ісус володів – поряд із сильним почуттям справедливості по відношенню до знехтуваних владою – не менш сильною вірою в те, що Бог завжди буде на їх стороні, а не у владних залах. Бог завжди буде запорукою упосліджених соціальною несправедливістю. Схоже, теологія Папи Франціска менше живиться сутністю теології визволення, яка при своєму зародженні черпала натхнення в соціальній ідеології марксизму, яка в устрої влади бачить причину зла у світі.

 

Теологія Франціска більше живиться богослов'ям пророка Амоса, того пастиря, який навіть не належав до касти пророків і був тим, хто найлютіше нападався на механізми експлуатації та утиску селян, що їх застосовували царі-пригноблювачі. Утім, Амос різко критикував як соціальну несправедливість, так і гріхи язичництва свого народу. Зрештою для нього, як і для Ісуса через вісім століть, Бог був справжнім визволителем пригноблених. Від Амоса, як і від пророка з Назарету, годі було чекати сучасної теології атеїзму. Бог був центром життя: щоб покарати гнобителя і захистити пригнобленого.

 

Амоса назвали «пророком бідних». Цікаво, що нині Франціска називають «Папою бідних».

 

Цей момент пов’язує Франціска з частиною теології звільнення, пріоритетом якої є «вибір на користь бідних» .

 

Можливо, він дистанціюється від інструментів, узятих на озброєння вже згаданою теологією марксизму для боротьби супроти суспільної несправедливості.

 

Недарма Бергольйо у своїх розмовах з рабином Скоркою кілька разів згадує пророка Амоса, його випади супроти тогочасних можновладців, обстоювання за всіляку ціну справедливості та захист переслідуваних і «розтерзаних» владою.

 

Франціск говорить рабинові: коли нинішні священики та єпископи «заговорять мовою пророка Амоса», сама церква «обуриться» – через жорсткість його слів супроти гнобителів тогочасних бідних селян.

 

Теологам визволення Франціск подобається, тому що просить церкву «забруднити ноги глиною» у пошуках найбільш беззахисних.

 

Мабуть, він менше їм подобається, коли стверджує, що ідеології – як комунізму, так і капіталізму – є однаково язичницькими. Комунізм боготворить свою абсолютистську ідеологію, а капіталізм – експлуатацію ресурсів, стаючи навколішки і змушуючи нас до колінопреклоніння перед богом споживання. На обох цих полюсах Бог відсутній.

 

У Франціску є більше євангелія, аніж ідеології; понад усе його переймають сльози пригноблених. І Бог для нього, як для біблійських пророків, усе ще є запорукою надії на визволення бідних.

 

Франціск у своїй боротьбі проти суспільної несправедливості є радше Амосом, ніж Марксом. Для Франціска релігія, так як її бачив та практикував Амос, є не опіумом для бідних, а запорукою їх визволення.

 

Можливо, тисячі бідняків Латинської Америки краще зрозуміють «амосіанську» теологію Франціска, осушувача сліз та місіонера окраїн, аніж теологію визволення, яка – попри те, що бідні є її основним пріоритетом – є ближчою мислячим класам, ніж тим, хто виборює свій щоденний хліб.

 

Бразильський архієпископ Елдер Камара, великий захисник пригноблених, говорив, критикуючи владу: «Коли мені вдається нагодувати бідних, мене називають святим. Коли я запитую, чому вони голодні, мене прозивають комуністом».

 

Він мав рацію. Проблема в тому, що сьогодні комунізм більше заклопотаний тим, аби захистити свою владу та свої привілеї, аніж тим, щоб поцікавитися, чому все ще є люди, які голодують.

 

Можливо, саме про це оповіщає Папа Франціск, який кладе початок новій теології, що базується радше на жестах та символах, особистому прикладі, викритті влади з вказуванням імен та прізвищ, аніж на захисті ідеологій, які зайшли далеко.

 


Juan Arias, іспанський письменник та журналіст
Назва оригіналу: La teología de Francisco es la de Amós, más que la de Marx
Джерело: El País, 11.04.2013
Зреферувала Галина Грабовська


16.04.2013 Хуан Аріас 1788 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1469
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3042
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4158
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2396
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

724 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

688