Єпископ Григорій Хомишин: вплив журналістів сильніший, як священиків і вчених…

 

Григорій Хомишин (1867-1945 рр.) – єпископ станиславівський з 1904 року

фотографія 1930 року

 

Визначальну роль преси в громадсько-політичному житті завжди визнавали видатні діячі минувшини. Ще Наполеон І Бонапарт зазначав, що преса – це світова сила. Йому ж належить вислів про те, що журналіст – це чистильник вулиць, який працює пером. Значення преси підкреслював й один із батьків-засновників США Томас Джефферсон: «Наша свобода залежить від свободи преси, і спроба обмежити пресу призведе до втрати свободи».

 

Першою і найбільшою світовою силою назвав пресу станиславівський єпископ Григорій Хомишин, який у вересні 1931 року видав «Відозву до всечесного духовенства Станиславівської єпархії о пресі як дуже важливій зброї нинішньої доби».

 

Відозва складається з двох частин. У першій частині Г. Хомишин вказував на значення преси для суспільства загалом, а в другій – на використання преси в душпастирській праці священика. Хоч Відозва написана станиславівським єписком майже сто років тому, проте думки священика залишаються цікавими для сучасного читача та актуальними для пишучої братії – журналістів.

 

Григорій Хомишин наголошує на тому, який сильний вплив на людей має преса: «Часопис – це велика школа для дорослих. А ні учні до учителя, а ні вірні до проповідника не мають такого довір’я, як читачі часописів до преси. Часопис це скорий і дуже впливовий регулятор політичної думки, суспільних рухів, духовно-релігійного життя та господарських стремлінь».

 

Отець Григорій застерігає від недооцінювання сили преси. «Вплив журналістів сильніший як священиків і вчених. Вони руйнують цілі світи думок і будують нові», – читаємо у Відозві. «Держави й уряди не зробили б нічого, якби не розпоряджалися впливовою пресою. Преса має вирішальне слово про мир і війну, про родину й суспільність, про мистецтво й літературу. Вона може виховати святих, але й злочинців; вона може успішно боронити релігію і мораль, але може й найсвятіші справи висміяти, понизити і з болотом змішати. Політична преса гіпнотизує уми … поки читач чужий погляд не буде вважати за свій власний. Лиха преса діє як алкоголь, як пошесть», – чи не актуальні твердження і для сьогодення?

 

Великою бідою для формування суспільної думки греко-католицькі достойники вважали те, що «лихі люди», які викривляють мораль і нав’язують «лженауки», радо послуговуються послугами газет, щоб розповсюджувати хибні та шкідливі погляди. Тому, на думку священиків, велика буде користь з того, коли вчені й релігійні люди почнуть писати до часописів. Тоді «будуть уступати блуди і запанує правда». Чим не сучасний заклик?

 

Папа Пій Х на початку ХХ ст. так висловився про католицьку пресу:

 

« Немає шляхетнішої місії як журналіста. Я благословляю сей символ вашого призвання. Мої попередники благословляли мечі і зброю християнських борців; я волю вимолити благословення на перо християнського журналіста..». Хоч ці слова були промовлені Папою до католицьких кореспондентів, проте вони могли би стосуватися і багатьох тисяч сумлінних та професійних світських журналістів.


Коментарі (2)

Wasyl Ryba 2015.06.08, 18:34
позволю собі доповнити Владику: оскільки у людий від Бога гроший набагато менче як у слуг Сатани, тому у війні 2 ідеологій неминуче перемагає матеріялізм (сатанізм). Що робит Бог?? Він се допускає для нашої спокуси. А потім спасає Світ погрузлий в гріхах. На сей раз заповідано нам Апокаліпсис і 2-прихід Хреста. Але вже не слабенького на Хрест, а в Силі і Славі на чолі Воїнів-ангелів. Всі нечестиві підут на ліво і будут спалені (анігіляція). В перших рядах будут сат-журналісти і ті хто їх фінансував і надихав. Бо не має гріха той, кого ведут, а той хто веде. Шо маєм робити ми і Церква - боротися, аби не дати сатані повністю (2/3=0,666) перемогти Світ і спокусити невинних овець. Церква має йти в політику, а не гратися в піддавки з сатанов - нібито Вона віділена від держави. Свобода слова = свобода дій Сатани, тому її треба під цензуру і не допускати приватників, а лиш громади і Державних.
Wasyl Ryba 2015.06.08, 19:03
написав і тогди дійшло, шо так ФІРТКА поздоровила себе і колег з ДЖ! За такий вдалий і добрий вибір -многая і благая Вам літа!! За дискусію між покоцаним лібералом і тупим соціалістом на "Невтішних новинах" - окреме ДЯКУЮ.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

427

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2445
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

951