Етичний кодекс Галичан

 

 

Пропозиція лікаря-психіатра Олеся Фільца створити Етичний кодекс галичан зробила мені полегшу. Адже тепер авторів проектів такого кодексу можна підозрювати у будь-чому, тільки не у божевіллі.



Мушу теж визнати, що пропозиція доктора Фільца є більш влучною, ніж моя річної давності ідея про створення Партії Галичан. Тоді головний сумнів викликав пункт - з кого саме можна творити таку партію. Тепер зрозуміло - з людей, які слідуватимуть Етичному кодексові Галичан. Не зовсім, правда, мені зрозуміло, чому доктор Фільц звертається до радянських часів (якщо це не спрощення журналіста, що переказував його слова), коли нібито «населення мало більш гостре відчуття етичності і моралі», яке «кудись поділося». Кожен добрий Галичанин знає, що поняття етичності і моральності при «совєтах» було лише блідою подобою справжніх галицьких рис, та й то плекалося всупереч, а не завдяки радянській владі.



Втім, старого не повернути, а історії не змінити. За останні сто років населення Галичини зазнало суттєвих кількісних і якісних змін. Багато галичан, бойків і гуцулів за цей час «совєтизувалися» і «українізувалися» у найгіршому розумінні цих понять, натомість, чимало прибульців з-за Збруча цілком поважно і безповоротно «галичанізувалися». Виходячи з цього, статус Галичанина потрібно творити як понад-національний, понад-конфесійний і позапартійний.



Тому Етичний кодекс Галичан (ЕКГ) повинен бути вільним від політики, а базуватися виключно на поняттях етики й естетики, моралі і культури. Тож ЕКГ повинен містити на початковому етапі щонайменше три розділи:




1. МОВА галичан завжди була відмінною від офіційних мов всіх імперій і держав, до складу яких входила Галичина. При цьому, збагачуючи мови інших народів, галицька мова не кремпуючись збагачувалась і сама, запозичуючи від інших. Це дає ту перевагу, що серед Галичан жодна інша мова не може мати домінуючої позиції. Саме до цієї мови - суміші діалектів народів Галичини та цивілізаційних домішок з латини, німецької, ідиш, польської etc. - повинні повернутися справжні Галичани. «Повернутися» в сьогоднішніх реаліях означає не більше як - використовувати для спілкування між собою, оскільки «державною» у нас залишається доволі штучна мова, створена на основі наддніпрянських діалектів, а «міжнаціональною» ще більш штучний «язик» - сурогат церковно-словянщини, німецьких винаходів та азіатських прокльонів. Для письмового спілкування поміж Галичанами задля адекватної передачі думок і збереження краси мови необхідно перейти на латинку. 


2. МОРАЛЬ галичанина є однією з найбільш незвіданих таємниць європейської міфології і філософії. З суміші і різноманіття моральних принципів всіх тих народів, що століттями творили феномен Галичини, утворилася головна наша спільна морально-етична риса - особливе ставлення до не-галичан. Тож сучасний Галичанин повинен ставитися до всіх інших або зі зневагою (до слабших), або з ненавистю (до сильніших). І головний принциповий пункт - не соромитися цього. Соромитися, натомість, годиться неприязного ставлення до інших Галичан з огляду на їхню «нижчість» в будь-якій сфері. Оскільки уникнути цього, зрозуміло, не вдасться, то потрібно прикладати чималих зусиль, щоб цю ваду вміло маскувати. 


3. КУХНЯ галичан є настільки багатою і різноманітною, що «меню» майже всіх центрально-східних європейських держав потрібно було б об`єднати, щоб їй дорівняти. Голубці і вареники, тушена капуста і реберця, бульба у різних варіантах і кулеша кількох сортів, холодець і фарширована риба, борщі і грибна мачанка, бужениці і шпондерки, а також різноманітні пляцки і пампухи, цвібаки і струделі. Все це годі перелічити, але й без того зрозуміло, що такий раціон для кожного Галичанина є достатнім на всі випадки життя. Тож немає потреби долучати до цієї кухні ще різні там пєльмєні і шашлики, хачапурі і шаурму, хот-доги і шпинати та всяке інше невідомо-що, від споживання чого добрий Галичанин дістає як не срачку, то дурнячку. Те ж саме стосується і напоїв: вина і коньяки, спиртові горілки і віскі - не можуть нам замінити смачних і поживних галицьких міцних настоянок і легких наливок, світлого і темного пива. Адже від цих рідних напоїв жоден Галичанин не може впитися чи втратити розум. Навіть, якщо хильнув зайвого, дещо побурачковів і ноги йому заплітаються, то ніколи не буде поводитися (чи принаймні - чутися) по-свинськи. Саме тому дотримуватися галицької кухні у щоденному житті є неменшим обов`язком справжніх Галичан, ніж розмовляти своєю мовою чи поводитися згідно зі своїми нормами моралі. 




Мабуть, зрозуміло, що запропоновані у цьому проекті пункти до майбутнього Кодексу є лише базовими, але не остаточними. Етичний кодекс будь-якої спільноти є живим організмом, що змінюється разом зі спільнотою та зовнішніми обставинами. Однак, цього цілком достатньо, щоб почати створення спільноти визнавців Етичного кодексу Галичан. Все решта сформується у процесі дотримання головних вимог Кодексу - адже наші вчинки у приватному житті і поведінка у публічній сфері залежать передусім від того, як ми говоримо, за якими принципами будуємо взаємини з іншими людьми, ну і, звісно - як ми харчуємося та п'ємо.

 

 


21.01.2012 Володими Павлів 2314 4
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

388

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690