Євген Гірник: «Калуш — не чиясь вотчина, а громада вільних людей, що мають зробити усвідомлений вибір»

 

Євген Гірник: «Калуш — не чиясь вотчина, а громада вільних людей, що мають зробити усвідомлений вибір»

 

2014 рік виявився занадто бурхливим для Калуша. Фактично, впродовж року тривало протистояння між міським головою Ігорем Насаликом й активною частиною громади. Спочатку був Майдан і претензії громади: мовляв, Ігор Насалик не тільки не очолив місцевий громадський рух за визволення від влади Януковича, але і навіть не висловив калушанам публічної підтримки. Потім були тарифи, точніше, захмарний стрибок ціни на водопостачання і водовідведення у Калуші. Громада — вибухнула і зажадала пояснень. Ігор Насалик всіляко відмовчувався, документів людям так і не надав, а в пік протистояння — покинув місто, ставши народним депутатом.

 

Згадати все ми вирішили у розмові із активним учасником усіх подій, народним депутатом двох скликань Євгеном Гірником.

 

— Пане Євгене, Майдан став переломним моментом для всієї України. Минулий рік не тільки об’єднав калушан, але й ідентифікував: хто ким є насправді. Попри те, що не отримали жодної підтримки з боку влади, калушани змогли самоорганізуватися, об’єднатися і вистояти. У місті засуджували поведінку міської влади загалом і міського голови Ігоря Насалика зокрема. Проте публічно про це практично не говорили. Спочатку — щоб не «розхитувати» ситуацію, а потім Ігор Насалик поїхав на Майдан і дорікати йому вже й не було чим. Минув майже рік. Якщо оглянутися назад, які висновки з тих подій має зробити для себе громада?

— Майдан — це унікальний приклад самоорганізації людей не лише в Києві, а й по всій Україні, що змусив цілий світ захоплюватися мужністю українців. Ми в цьому протистоянні перемогли, але знову справдився «закон революції», яку задумують генії, здійснюють фанатики, а плодами користуються відомо хто.

Я не погоджуюсь з тезою, що поведінка Ігоря Насалика в час революції не обговорювалась публічно: неодноразово на віче та щоденних сходинах лунали заклики до міського голови повернутися з «теплих країв», де він понад місяць перебував; неодноразово звучало публічне «ганьба!» і навіть поставало питання про його відставку. І на це були всі підстави, бо занадто явним був саботаж Майдану: навіть повернувшись до Калуша, Ігор Насалик пішов на контакт з регіональним очільником ОДА Василем Чудновим, якого «відставила» обласна рада. Ігор Насалик же привіз Чуднова до Калуша і влаштував публічну зустріч.

Громадським активістам понад три години довелось переконувати голову та міських депутатів проголосувати за невизнання антиконституційних Законів 16 січня. Були й інші приклади колабораціонізму з регіоналами.

Дводенне відвідування Ігорем Насаликом Майдану ніяк не вплинуло на ставлення більшості майданівців до його особи. Перемога Насалика на парламентських виборах зумовлена, насамперед, матеріальними факторами.

Революцію не можна облишити на півдорозі — як це трапилося із Помаранчевою революцією. На щастя, народилося громадянське суспільство, яке щодня бореться за втілення вимог Революції гідності. У Калуші це — Народна рада, Координаційна рада, штаба Майдану та інші неформальні об’єднання, які постійно контролюють владу і не дають їй дрімати. Хочеться більшої підтримки калуської громади цих ініціатив. Зрештою, без нашої участі нам ніхто нічого не подарує.

 

— Ви були одним із активістів, котрі створили рух проти необґрунтованого підняття у Калуші тарифу на воду. Можна сказати, що у місті тривала справжня боротьба між владою і громадою, адже інформаційна закритість у цьому питанні була просто безпрецедентною. Однак протистояння практично нічим не закінчилося: міська рада «заморозила» тариф, а Ігор Насалик пішов з міста, ставши народним депутатом. А тепер і калуська команда, яка підтримує провладного кандидата на посаду міського голову Калуша, й Ігор Насалик, який балотується на міського голову Івано-Франківська, ставлять собі у заслугу те, що «Калуш — єдине в Україні місто, яке не підняло тариф на воду». Отже, боротьба громади була даремною?

— Даремною не буває ніяка боротьба, опір завжди вигідніший за капітуляцію. Калуська громада в час тарифних протистоянь показала, що має честь і гідність. Щодо вихваляння влади з приводу непідняття тарифів — маю певну тривогу. Влада каже, що не підняла тарифів, але не обіцяє їх не піднімати після 25 жовтня. Щодо цього Народна рада має свої розрахунки й плани, щоб не допустити чергового «скачка тарифів».

Зрештою ми ставили питання стосовно всієї комунальної сфери, яка, згідно проголосованих поправок до законів, з 1 липня наступного року підлягає кардинальним реформам. Адже людям доведеться робити вибір між ОСББ, приватними ЖЕО чи іншими «конторами». До речі, одним із результатів громадських слухань є те, що діюча міська влада так і не впровадила заплановану «суцільну колективізацію» Калуша через «будинкові комітети» — без ремонту самих будинків. Новообраній владі треба дуже уважно проводити ці реформи, щоб люди мали вільний вибір. Фата-моргани у вигляді обіцяної Ігорем Насаликом безплатної комуналки, на жаль, не буде.

 

— Калуш цього року, як ніколи, стояв на порозі адміністративно-територіальної реформи, проте — не сталося. На думку Ігоря Насалика, це велика втрата для міста, адже, ті громади, які першими об’єдналися, матимуть фінансову підтримку з державного бюджету і — європейських фондів. Проти об’єднання активно виступили села, але, крім того, від ідеї були не в захопленні й громадські активісти Калуша. Чи не було це помилкою для Калуша? Бо, виходить, через суб’єктивне ставлення до особи Ігоря Насалика місто втратило шанс на якісні зміни…

— Громадські активісти, переважно, підтримують адміністративно-територіальну реформу як справді європейську ініціативу. Але — не у варіанті, запропонованому Ігорем  Насаликом. Суб’єктивним був якраз його підхід. Але, законопроект про «калуський експеримент», який вніс Ігор Насалик, був настільки недосконалим, суперечив Конституції та багатьом законам України, що не вийшов за межі комітету і не став Законом України. І це добре, бо в пропонованому Насаликом варіанті калуська громада із самодостатньої ставала дотаційною. Натомість сільські голови логічно вирішили, що державну фінансову допомогу можуть освоїти самі, без «допомоги» Насалика і «великий колгосп» не відбувся.

Натомість, об’єднання міста з прилеглими селами на взаємовигідних умовах стоїть на порядку денному, але вирішуватиме його вже нова влада.

 

— Ви були народним депутатом двох скликань, працювали у бюджетному комітеті. Як можете оцінити ефективність роботи Ігоря Насалика як народного депутата?

— Можу дати дві оцінки: професійну і політичну. З професійної точки зору Ігор Насалик надзвичайно активний депутат, автор або співавтор 37-ми законопроектів, часто виступає на сесії і в ЗМІ, чим вигідно відрізняється від своїх попередніх скликань — коли прославився, в основному, рекордною кількістю переходів з фракції у фракцію, зокрема, побував і в фракцію Партії регіонів.

Щодо ефективності. Надзвичайно ефективною є його рекламно-інформаційна діяльність. Але з 37-ми законопроектів Законом став лише один і то у співавторстві з 10-ма іншими депутатами. Обіцяних інвестицій на калуські дороги не видно, розв’язання екологічних проблем міста загальмувалося, не зрушило з місця питання відновлення діяльності «Карпатнафтохіму» та санації «Оріани». Незрозумілим для мене є неголосування Ігорем Насаликом законопроекту №1201 щодо обов’язкового знання держслужбовцями державної мови. На жаль, він ніяк не пояснив таку свою позицію. Останні його обіцянки щодо швидкісного потягу Івано-Франківськ-Київ, попри привабливість цього проекту, без електрифікації залізниці в нашій області виглядають виборчим піаром на кшталт гідроелектростанції на Лімниці. Можливо, я надто прискіпливий, але звіту про свою депутатську діяльність Ігор Насалик наразі не надав. Зустрічається, переважно, з журналістами, а не з громадськістю. Тож, детальної інформації я не маю. Надіюсь вона буде.

 

— Ви є довіреною особою кандидата на міського голову Ігоря Очкура. Чому саме його? Чи потрібне Калушу перезавантаження влади, адже через два роки — знову вибори? Може, не варто змінювати коней на переправі?

— Переправою є кожні вибори, де люди змінюють або залишають не коней, а керманичів. Цієї осені я неодноразово чув від калушан побажання, щоб вибори відбувалися щороку —  тоді Калуш скоріше стане європейським містом.

Майдан висунув нові принципи урядування: відкритість, чесність, прозорість, які є чужими для діючої в місті влади. Навпаки: вона розглядає Калуш як бізнес-майдан для свого збагачення. Щоб «жити по-новому», треба урядувати по-новому, чого не хоче і не вміє теперішня влада. Калуський Євромайдан визначився з кандидатурою людини, яка повинна стати лідером цих змін. Ним став один з лідерів Євромайдану Ігор Очкур, тому я дав згоду бути його довіреною особою.

Фактично, відбувається протистояння між ставлеником Української партії Ігорем Матвійчуком і представником Євромайдану Ігорем Очкуром. Усі інші кандидати на міського голову свідомо чи несвідомо є технічними кандидатами влади.

Я корінний калушанин, і вважаю що Калуш — не чиясь вотчина, яку Ігор Насалик хоче передати в спадок своєму наміснику, а громада вільних людей, що мають зробити усвідомлений вибір.

А через два роки побачимо. Надіюсь все буде добре.

 

ВІКНА


15.10.2015 1520 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

455

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950