Галич, Івано-Франківськ та УПА. Головні ювілеї, які цьогоріч відзначатимуть на Прикарпатті

У 2022 році на Івано-Франківщині відзначатимуть річниці щонайменше трьох визначних для краю подій.

Цього року місту Галич виповниться 1125-років від часу першої згадки про нього в літописах, Івано-Франківську - 360 років, також у 2022-му ми відзначатимемо 80-річчя УПА.

Фіртка зібрала інформацію про те, як святкуватимуть ці події у нашому регіоні.

Річниця Галича як давньої столиці України

Річницю Галича святкуватимуть на всеукраїнському рівні. Відтак, відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою пропагування української національної історії, підтримки науковців для дослідження минулого княжого Галича та розвитку туристичної складової обласна рада вирішила затвердити комплексну програму «Відзначення 1125-річчя від часу першої згадки про місто Галич» на 2022-2023 роки.

Заходи організовуватиме Управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації.

До слова, реалізовуватимуть програму протягом 2022 та 2023 років.

«З обласного бюджету по лінії Управління культури ми заклали 400 тисяч гривень на відзначення цієї події у 2022 році. Ці кошти використають на окремі заходи, які ми запланували.

Але є ще Управління інформаційної політики, Управління зовнішніх економічних зв'язків і туризму та інші. Вони також подають свої пропозиції з цього приводу», - каже Володимир Федорак.

Втім, остаточний бюджет заходу буде відомий 25 лютого, коли приймуть відповідні рішення на сесії обласної ради.

Як зазначив Володимир Федорак, директор Управління культури, саме святкування та головні заходи відбуватимуться у 2023 році.

Метою програми є, насамперед, пропагування української національної історії та розвиток індустрії туризму навколо спадщини столиці Галицько-Волинської держави.

Крім того, наголошуватимуть на патріотичному вихованні молодого покоління українців на прикладах історії княжого Галича.

Збереженню та популяризації національної історії, культури, традицій, фольклорно-етнографічної творчості та ремесел Прикарпаття сприятиме співфінансування проведення музейно-етнографічного фестивалю «Галицька брама», туристично-етнографічної програми «Живий Музей», фестивалю «Галицьке лицарство» та Всеукраїнського фестивалю сучасної української пісні «Золотий тік».

читайте також: Культурні підсумки року на Івано-Франківщині: як прикарпатців та гостей області в умовах пандемії долучали до мистецтва (ФОТО)

Також по бібліотеках області запланували випуск та розповсюдження наукового часопису «Галич» та праць багатьох дослідників, видання подарункового набору «Галич давній і сучасний у поштових світлинах».

До слова, сьогодні на обліку установи також є приблизно 150 археологічних пам’яток, серед яких поселення палеоліту, неоліту і мезоліту, трипільської культури, культур шнурової кераміки та фракійського гальштату.

Для того, щоб популяризувати культурну спадщину Галича у Національному заповіднику «Давній Галич» діє три музеї (Музей історії Галича, Музей етнографії та Музей караїмської історії та культури).

Крім того, створили Картинну галерею та Малий виставковий зал з постійною виставкою археології.

Тим часом у селі Крилос, яке знаходиться на території заповідника, збереглася система оборонних споруд з кількома рядами валів. На території заповідника міститься майже 200 археологічних пам’яток, які документально засвідчують етапи зародження та подальшого розвитку історичного міста. Серед них:

  • фундаменти Успенського Собору (ХІІ ст.);
  • церква Пантелеймона (1194 р., с. Шевченкове);
  • церква Різдва Христового (ХІІІ ст., м. Галич);
  • Старостинський замок (ХVІІ ст., м. Галич);
  • церква Успіння Пресвятої Богородиці (ХVІ ст.);
  • каплиця св. Василія (ХVІІ ст.).

Саме тому, каже Володимир Федорак, Галич та його заповідний комплекс слід розглядати як показову історичну репрезентацію Галичини та всієї України у світі.

Серце Прикарпаття: молодіжне місто Івано-Франківськ святкує день народження

День міста в Івано-Франківську традиційно відзначають в першій половині травня. Так, цьогоріч франківчани та гості міста святкуватимуть 360-ту річницю з дня його заснування. Зокрема, 7 травня в день отримання Магдебурзького права.

Наразі остаточної програми святкування події немає, втім, все залежатиме від ситуації з поширенням пандемії COVID-19.

Як правило, щороку до дня міста в Івано-Франківську організовують:

  • спортивні змагання та турніри;
  • танцювальні шоу, концерти та виступи артистів;
  • виставки та ярмарки народних промислів, сувенірів, вишиванок;
  • презентацію асортименту продукції місцевих виробників в рамках акції «Купуємо Івано-франківське»;
  • знаменитий Фестиваль ковалів на площі Бастіон, який проводять вже понад 10 років, зустрічає кращих майстрів ковальської справи;
  • урочисте вручення міської премії ім. Івана Франка та святковий концерт.
Сто тисяч солдатів та пів мільйона волонтерів:
УПА-єдина армія у Другій світовій війні, що представляла українські інтереси

2022 рік в Івано-Франківській громаді також оголосили роком 80-річчя УПА.

Про це в кінці 2021 року під час засідання виконавчого комітету повідомив Ігор Кінаш, начальник управління внутрішньої політики.

За його словами, впродовж 2022 року у міськраді планують проводити різні заходи. Більшість присвятять датам, які пов’язані із життям представників національно-визвольного руху.

«Плануємо організувати зустрічі учнівської молоді з родиною полковника УПА Різуна, відзначення Дня Героїв, святкування річниці проголошення Акту відновлення Української Держави, провести віча в селах та мікрорайонах громади.

Влаштуємо конкурс малюнків серед вихованців закладів освіти. Впродовж року буде кілька фестивалів патріотичної пісні, міські змагання з пішого туризму, стрільби та турніри ігрових видів спорту», - розповів Кінаш.

Крім того, протягом року на міських телеканалах та екранах у місті публікуватимуть матеріали, присвячені річниці УПА.

читайте також: Ярослав Коретчук, директор обласного музею визвольної боротьби ім. С.Бандери: В нашому музеї діє система краудфандингу, завдяки якій можемо купувати експонати на антикварних аукціонах (ФОТО)

Також цьогоріч вже презентували кінострічку «Спомин про шугаївців». До слова, сюжет побудований на основі реальних подій.

У фільмі йдеться про боївку ОУН, яка діяла у селі Микуличин та яку очолював командир на прізвисько «Шугай».

Крім цього, влаштовуватимуть ще низку презентацій кількох книг про діяльність УПА.

«Буде тактико-диверсійна гра на честь УПА в районі Дем’янового Лазу, двічі її проведемо. Також плануємо молодіжний вишкіл у Підпечерах.

Влаштовуватимемо поїздки до місць, які пов’язані з діяльністю повстанців, зокрема в села Саджава, Гринівка, Лисівка, Глибоке. Будуть поїздки в бункери», - сказав Кінаш.

Впродовж року в Івано-Франківську проведуть театралізовані вистави про діяльність таборів повстанців. Ігор Кінаш каже, що вже запланували військово-історичні реконструкції боїв Української повстанської армії та диверсійних груп більшовиків.

Зі слів посадовця, для людей, які мають статус ветеранів УПА, у міськраді організують пільгове лікування та забезпечать препаратами при захворюваннях серцево-судинної системи, цукрового діабету та онкологічних хворобах. Планують також надати ветеранам пільги, компенсації та надбавки до пенсій.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Проєкт справді світлий та хороший»: в Івано-Франківську організували міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях» (ФОТО)

Журнали, листівки та стрічки із вінків з могили: в Івано-Франківську відкриють музей Євгену Коновальцю (ФОТОФАКТ)

Аудіозабезпечення та спеціальні підйомники: музей у Івано-Франківську планують зробити доступнішим для людей з інвалідністю

365 сторінок болю: в Музей визвольної боротьби передали Книгу пам'яті загиблих добровольців-захисників (ВІДЕО)


04.02.2022 Тіна Любчик 8817
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3029
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

825
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2380
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1153
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681