Галичина, як частина центрально-європейського «націоналістичного поясу»

В середовищі закордонних політичних консультантів і експертів стало модно згадувати про так званий «пояс націоналізму», який, на їхню думку, виник у Центральній і Східній Європі в останні п’ять-сім років. Цей «пояс» географічно окреслюють таким чином: Східна Польща, Моравія, Угорщина, Румунська Трансильванія, Галичина, Волинь. В середині цього «поставстрійського політичного бублика» - така собі «дірка», територія, де націоналістичні настрої ще не проявилися у якості сталої політичної тенденції (Словаччина, Закарпатська Україна, Буковина). Частина цієї «кільцевої» території вже знаходиться у складі Європейського Союзу,частина перебуває в «орбіті впливу» ЄС.

 

Власне, про «пояс» в експертному середовищі у повний голос заговорили після того, як під час святкування національного свята в Угорщині 15 березня (річниця національної революції 1848 року) угорські політики продемонстрували відверту зміну політичної парадигми в цій, в принципі, доволі стабільній європейський країні, яка вже більше десятиліття перебуває в складі ЄС.

 

Ось, до прикладу, декілька характерних цитат з виступу прем’єр-міністра Угорщини, націонал-ліберала Віктора Орбана від 15 березня: «Ми не терпіли у 1848 році, щоби нам диктували з Відня, не терпіли у 1956 і 1990 рр., щоби нам диктували з Москви, не допустимо й того, щоби нам диктували з Брюсселю, чи звідки б ні було… Тепер в нас є сили, обставини і можливості, щоби знайти для Угорщини ту форму, яка відповідає темпераментові, світоглядові і смакам угорців… Ми підвелися з колін для того, щоби покласти край рокам життя без надії, щоби покласти край 20-літньому перехідному періоду. Підвелися для того, щоби в Угорщині пріоритетом стали інтереси угорців. Піднялися на боротьбу для того, щоби достойним чином розлучитися з Міжнародним валютним фондом… Піднялися за Угорщину в ЄС, коли ниці і брехливі нападки торкнулись нашої батьківщини, щоби дискредитувати угорців!»

 

Ці заяви, нагадуємо, Орбан проголосив в період головування Угорщини в ЄС. Його оппонент, лідер йобиків (радикальних угорських націоналістів) Габор Вона 15 березня вивів на вулиці своїх прихильників, які своєю поведінкою і мілітарною виправкою дуже нагадували заборонені законом воєнізовані  з’єднання так званої «Угорської національної гвардії». Аналітики  прийшли до висновку, що симптоми відомої вже європейцям «польської політичної хвороби» проявилися також і серед нащадків воїнів Атілли. Європейські експерти відразу ж згадали і свіжі приклади напруженості на грунті національного питання в Румунії і осінній прихід до влади у місцевих органах влади на Західній Україні радикалів з ВО «Свобода».

 

Експерти нагадують, що історично території «поясу» століттями знаходились під постійним етнічно-культурним та економічним тиском імперій, які розглядали свої центральноєвропейські володіння в якості відсталих і культурно неповноцінних територій. Реакцією на таке відношення став етнічний і політичний націоналізм, межові та злочинні прояви якого спостерігались в ті роки, коли землі «поясу» опинились під владою Третього Рейху.

 

До кризи 2008 року ці землі перебували в загальному потоці глобалізації, стрижнем якої в Центральній Європі став процес євроінтеграції. Населення Центральної Європи сприймало вступ їхніх держав до ЄС, як панацею від всіх соціальних проблем та гарантію високого рівня добробуту для майбутніх поколінь. Але криза розвіяла цю впевненість, показавши, що цивілізаційний егоїзм Західної Європи не залишився у минулому. Та ж Угорщина почула на свою адресу від єврочиновників багато критики. При тому, що саме ця країна ревно виконувала всі вимоги та стандарти ЄС та поради МВФ. Настільки ревно, що практично знищила власний державний сектор економіки і перетворилася на територію уможливлення інтересів транснаціональних корпорацій.

 

«Європейське розчарування» для України було ще більш жорстким, коли у 2009 році українці почули, що насправді ЄС ніколи й не збирався робити Україну своїм повноцінним членом, а найбільше на що може розраховувати Київ на шляху євроінтеграції це асоційоване членство. Напевне, роблячи такі заяви, речники ЄС не думали який удар вони наносять по своїм союзникам – українським лібералам. Катастрофічне падіння рейтингу провідної націонал-ліберальної української партії «Нашої України» пов'язаний не лише з розчаруванням виборців в особі Ющенка. Мільйони українців вірили, що з інавгурації «помаранчевого президента» почався відлік європейської долі України. Насправді ж виявилося, що всі аванси і компліменти з боку Брюсселю, щедро розсипані перед українцями у 2005 році, були лише піаром. До речі асоційованим членом ЄС є заморська Чилі, для України ж асоціація з ЄС «не на часі», кажуть євро бюрократи.

 

Ще одне розчарування приніс вступ України до СОТ. Країна пішла на безпрецедентні поступки в цьому процесі і не отримала за це жодних очікуваних преференцій від країн Заходу. Натомість вступ у СОТ привів до зростання цін. Всіма цими розчаруваннями негайно скористалися націоналісти. Фактично криза стала «матір’ю» націоналістичного ренесансу як в Україні,так і у всій Центральній Європі. Тепер ми маємо справу не з локальним посиленням радикалів на кшталт Олега Тягнибока чи Габора Вона, а з системним явищем, яке змінює політичне обличчя регіону.

 

Таким чином, розглядаючи значне політичне «поправіння» Галичини ми повинні розглядати його в рамках ширшого процесу радикалізації настроїв у Центральній Європі. Лібералізм, як панівна в регіоні ідеологія останніх двох десятиліть зазнав суттєвої дискредитації. І з цим фактом треба рахуватися. В майбутньому за «законом маятника» може також виникнути і ліва реакція на це «поправіння», але, в будь-якому випадку, ліберальна настанова у політичному спектрі Центральній Європі тепер тримається здебільшого як «фігура поваги» в бік «старших партнерів з Заходу» - США та старих демократій Західної Європи.

 

Перший висновок з цього: правий популізм тепер буде домінувати в «поясі» довший час, можливо більше за десятиліття. Якщо ж криза поглибиться, то правий напрям збережеться й на півстоліття.

 

Другий висновок: в Центральній Європі назрівають прикордонні та етнічні конфлікти, які завжди супроводжують регіональні спалахи націоналізму. Навряд чи Західна Україна зможе залишитись поза цими конфліктами, навіть враховуючи високий показник етнічної однорідності на Галичині і Волині (87-95%).

 

Аналітична група «Фіртка-магус»


Коментарі (4)

taurus 2011.04.01, 00:44
Тепер стало модно малювати на геополітичних мапах усякі геометричні фігури. Першим це зробив Бжезинський, який намалював "кризову дугу". Тепер одні малюють "дугу кольорових революцій" інші всякі "пояси", "бубліки". пацани розважаються, хоча про нациків - все вірно. Активізувалися. Особливо в Угорщині. Тому що мадярчики усе продали німакам. Геть усе! Тепер можуть мітингувати посеред німецького майна і мріяти про Велику Мадярщину. Нас чекає така сама доля.
Влодко 2011.04.04, 10:52
На рідкість аналітична публікація аналітичної групи "Фіртка-магус". Мабуть, цього разу не стояло "надзавдання" розставити "потрібні" акценти - вони випливають мимоволі.
пан пупець 2011.04.04, 18:21
Так, про Угорщину дуже цікаво. Якщо виходити з повідомлень ЗМІ, то там взагалі нічого не відбувається. країна без новин і власної позиції. А от виявляється, пацани шкірять зуби в бік Брюсселю. Навіть пробують ричати. Цікаво...
гимарк 2011.04.04, 21:57
Вступление Украины в СОТ продемонстрировало, что реальные преференции в корне отличаются от пиара. То же и с ЕС. Венгрия уже превратилась из страны в "территорию", где даже не немецкие, а российские, индийские и американские компании тарабанят свои бизнесы и не обращают на венгров никакого внимания. Типа: платим налоги и баста. Если Украина вступит в ЕС. то фиг кто будет спрашивать украинцев где разместить очередную помойку с химическими отходами. а если учесть, чтио коррумпированость украинских чиновников никуда не исчезнет, то будем иметь сплошную свалку, а сбоку бордельчик.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1469
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3042
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4158
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2396
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

724 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

688