Галицький експеримент або Чим гірша вулиця, тим вища смертність її жителів?

 
 
 
Галич — унікальний. І давній, і сучасний. Місто короля Данила вміє не лише зачаровувати своєю прадавньою історією, а й дивувати сучасною першиною.
 
 
Адже лише у Галичі є, наприклад, «площа коня» — так містяни означають поміж собою майдан Різдва з величним пам’ятником Данила Галицького на коні, а ще міська вулиця Тараса Шевченка через невпорядкованість проїзної частини і, як наслідок, високий рівень смертності, на думку її жителів, має перспективу називатися «вулицею потойбічною»...
 

Дві вулиці — два світи

Член Громадської ради при Галицькій РДА Віктор Білаш переконує, що рівень впорядкованості вулиць у місті має великий вплив на здоров’я людей — не менший, ніж господарська діяльність промислових підприємств, пише Галичина

 

— Учасники засідання Громадської ради, — каже Віктор БІЛАШ, — запропонували порівняти фактичні показники захворювання і смертності людей у Галичі вибірково на двох вулицях, одна з яких впорядкована, а друга — недоглянута. Зійшлися відповідно на вулицях Тараса Шевченка і Данила Галицького. Перша — дуже засмічена. Її роками не ремонтували. Хіба що ямковий ремонт вибоїн «на око» провадили і тим підняли рівень вулиць, а тепер стічні води зі шкідливими речовинами та сміттям пливуть людям під хати, на подвір’я помешкань. Сміття на цій вулиці ніколи не прибирають, навіть навесні — від залишків піщаної суміші з сумнівною екологією, яку використовують взимку від ожеледиці. 

 

А вулиця Данила Галицького, навпаки, — у зразковому стані. Провели кілька років тому капітальний ремонт асфальтового покриття згідно із сучасними технологіями, відрегулювали нахил, зробили належне водовідведення. Та й жителі вулиці по-господарськи підтримують чистоту. і от результат порівняння: на вулиці Тараса Шевченка захворюваність і смертність людей удесятеро вища, ніж на вулиці Данила Галицького. Переважають  захворювання серцево-судинні, онкологічні, щитоподібної залози тощо. Не дивно, що на засіданнях Громадської ради неодноразово торкалися фактів високої смертності серед жителів вулиці Тараса Шевченка. Заспокоює, що чинний голова РДА Ярослав Бартків пообіцяв вишукати необхідні кошти і найближчим часом провести капітальний ремонт вулиці за всіма правилами сучасного дорожнього будівництва, а попередньо вивчити екологічну ситуацію у цьому районі міста. Саме комунальні служби, які щодень вулицею Тараса Шевченка переганяють масу техніки для обслуговування всього Галича, найбільше винуваті у створенні такої ситуації. Мабуть, настав час значну частину екологічних коштів спрямовувати на покращення екології вулиць, а роботу комунальних служб направляти не лише на прибирання адмінбудинків і служб, а головно — вулиць міст і сіл і т. д.

 

Центральна вулиця — центральна увага

 

Вулиця ім. Тараса Шевченка — одна з центральних у Галичі. Звісно, треба бути інженером, або мати майже вісім десятків років за плечима, як найстарший житель цієї вулиці Віктор Білаш, щоб так детально і по-господарськи аналізувати її стан. Бо зовні, як на мене, ніби й нічого катастрофічного непомітно — і не таке бездоріжжя в області бачили. Але, по суті, бідкання і зауваження чоловіка реальні, і є всі підстави перейматися не лише якістю асфальтового покриття, але й рівнем ухилу дороги, наявністю системи відведення стічних вод, чистотою не лише хідників, але й проїзної частини дороги і т. д. Бо у таких деталях — безпека життєдіяльності людей.

 

Дмитро КУЛЬЧИЦЬКИЙ, заступник міського голови Галича:

 

— Ми знаємо про проблему, якою переймаються люди. Для ремонту вулиці ім.Тараса Шевченка вже виготовлено проектно-кошторисну документацію. Головне завдання — водовідведення, яке ми вже почали робити. Але його треба зробити мудро, щоб не переривати центр Галича. Торішньої осені ми не могли ремонтувати покриття проїзної частини вулиці, хоч мали для цього всі можливості і фінанси, бо не була впорядкувана система водовідведення і ще велися роботи з комунікаціями на новозбудованій багатоповерхівці. А цього року ми знайдемо кошти і насамперед завершимо ремонт вулиці Тараса Шевченка, закільцювавши її з вулицею Данила Галицького. Я не знаю, чому така висока смертність людей на цій вулиці, але і справді така ситуація є. У чому причина? Важко передбачити, що і коли нас чекає.

 

...Хоч «галицький експеримент» з порівнянням впорядкованості вулиць і рівня смертності її жителів не офіційний, а осібний, він цікавий і має право на існування. Бо торкається не ілюзорної екології, а екології людини. Навіть попри те, що середньостатистичні районні показники захворювання і смертності принципово не відрізняються від середньообласних.


06.04.2016 671 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

340
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13860 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1582
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

877
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6151
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1729

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

643

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1470

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1281

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1170
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

524
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

663
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1585
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

608
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

891
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5928
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13683
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

255
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

554
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

489
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

799 2