Гаражні війни «Соколів» з чиновниками

 

 

Роками 1,5 тисячі власників гаражів ГК «Соколи» не можуть вирішити конфлікт, який виник не з їхньої вини. Власники гаражів по вул. Вовчинецька, 225 в Івано-Франківську сперечаються з фірмою «Х-Адванс» за землю. 

 

Люди вважають, що підприємство незаконно приватизувало ділянку площею 6,22 гектара під їхніми гаражами. Крім того, «Соколи» вже кілька років судяться з акціонерним товариством «Родон» і його керівником Ярославом Каспруком, дружина якого "за збігом" керує вищезгаданим ТзОВ «Х-Адванс».

 

За словами членів кооперативу, коли ж керівником АТВТ «Родон» став Каспрук, землю, на якій стоять їхні гаражі, він приватизував на свою дружину. Яким чином йому вдалось це зробити – невідомо, адже в кожного гаража є свій окремий власник. До слова, приватизували землю на диво швидко, кажуть гаражникик, на все про все пішло менше місяця.

 

Розпочалась «війна за гектари» з того, що кілька років тому на прохідній автостоянки фірма встановила шлагбаум і замовила приватну охорону. Плату за в’їзд керівництво «Х-Адвансу» встановлювало самовільно, а про зібрані гроші не звітувало.

 

Зараз «Х-Адванс» знову перешкоджає людям користуватися гаражами. Більше того, стверджують власники гаражів, має намір перепродати землю, ймовірно для будівництва чогось іншого на цьому місці. За словами членів кооперативу фірма вже розмістила оголошення про продаж землі та шукає покупців.

 

Було ваше - стало наше

 

Згідно документів, які надали представники гаражного кооперативу «Соколи», у розробленому проекті землеустрою земельну ділянку гаражного кооперативу площею 6,22 га сільрада Вовчинців включила у власні межі населеного пункту. При зміні меж села врахували інтереси підприємств і господарств, які діють на прилеглій території. Але в пояснювальній записці до Проекту землеустрою жодним чином не згадуються ті організації, які повинні перейти до села Вовчинець.

 

Таким чином ГК «Соколи» просто щез із пояснювальної записки і «оптом» перейшов до земель сільської ради. В матеріалах землеустрою не зазначено як використовуватимуть земельну ділянку, на якій розміщений гаражний кооператив.

 

«Цю земельну ділянку свого часу Вовчинецька сільська рада незаконно продала за заниженою ціною у 25 гривень за 1 кадратний метр АТВТ «Родон». Тоді, при продажі, гаражний кооператив «Соколи» просто «не помітили», продавши землю як поле. При цьому «забули» про власників гаражів. Зараз ця земельна ділянка знаходиться предметом судових спорів», - зауважує юрист гаражного кооперативу Роман Жирун, - та додає, що «Стаття 174 Земельного кодексу України, передбачає, що рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням ВР Автономної Республіки Крим, Київської, Севастопольської міської та обласних рад. Однак Івано-Франківська обласна рада всупереч законодавству не звернулася з відповідним поданням до ВРУ про встановлення нових меж Івано-Франківська, а вирішила їх змінити лише своїм рішенням».

 

Тож на початку лютого 2015 року члени ГК «Соколи» зібрались під Івано-Франківською облдержадміністрацією, щоб висловити свою незгоду з рішенням обласної ради від 05.12.2014 року (№1499-33/2014 «Про встановлення межі населеного пункту с. Вовчинець Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради»), за яким земля кооперативу стала частиною села Вовчинець. Гаражники стверджують, що ця земля завжди належала Івано-Франківську, а відтак підозрюють, що в цій справі не обійшлось без задоволення чиїхось матеріальних інтересів.

 

За рішенням Івано-Франківської міської ради ще у 2006 роціцю землю передали гаражному кооперативу «Соколи», члени якого сплачували кошти за оренду земельної ділянки в бюджет міста.

 

Підозрілим членам гаражного кооперативу видається те, що Івано-Франківською міською радою з даного питання створена комісія, яка не збиралася вже понад рік. Секретарем цієї комісії є секретар міськради «свободівець» Микола Вітенко. "Соколи" кажуть, що неодноразово звертались до комісії, щоб питання землі було вирішено на рівні міської ради та  Вовчинецької сільської ради. Але їх ніхто не чує.

 

«В той же час, за нашими плечима, погоджують межі, не враховуючи інтереси власників гаражів і віддають цю частину землі в підпорядкування Вовчинецькій сільській раді, знаючи, що є конфліктна ситуація. Вони навпаки мали б вирішити конфлікт. Адже, для розмежування земельної ділянки спершу робиться проект землеустрою, який погоджується усіма суміжними землекористувачами. І тоді виходить парадокс: міська рада погодила цей проект землеустрою при тому, що нею ж створена комісія з урегулювання цього спірного питання. Тобто вочевидь лобіюють чиїсь інтереси», - каже Жирун.

 

За словами ж Миколи Вітенка загалом було 2-3 зібрання комісії, а востаннє комісія збиралась пів року тому.

 

«Більше від того часу до мене ніхто не звертався. Ми звели членів ГК «Соколи» з керівництвом «Х-Адванс», щоб це питання вирішити, дійти до якогось компромісу. Але, очевидно, що вони не домовились. Цим питанням займається господарський суд, і він, як кінцева інстанція, має поставити в цій справі крапку. Від себе ми зробили все, що могли», – зазначає Вітенко.

 

 

З чим приходили – з тим і йшли

 

«Соколи» звернулись в обласну раду. Оскільки після скасування рішення облради можна буде ставити питання про визнання неправильного погодження меж. Тож зараз згідно закону, люди вимушені «відмотувати» ситуацію назад.

 

Однак і в облраді їм не були раді. Одразу потрапити на прийом до голови не вдалось, людей попросили зачекати. Майже година очікувань результату не дала, «Соколам» повідомили, що голови на місці вже немає. Куди, як і в якому напрямку він зник, людям не пояснили. Члени кооперативу записались на прийом до голови облради на наступний день. Та й тоді з Василем Скрипничуком також розмова не відбулась. Проте, напередодні голові кооперативу Іллі Лилику зателефонували і сповістили, що з ними зустрінеться депутат обласної ради, «свободівець» Василь Попович. Зібравши обурених власників гаражів в залі засідань, Попович запевнив їх, що рішення про передачу землі селу Вовчинець помилкове та пообіцяв винести питання на розгляд сесії.

 

«Мені подзвонив Попович і ми домовились з ним про зустріч. 15 чоловік, членів нашого кооперативу поговорили з ним про наші наболілі питання і передали юридичний лист. Попович сказав, що це питання винесе на сесію, яка буде в березні та вирішить його. Ми також маємо прийти на засідання, сказати, що прагнемо пере голосування сесією її рішення », - розповів Лилик.

 

Крім цього, було домовлено перед засіданням сесії провести ще засідання комісії. Правозахисник «Соколів» вважав цю зустріч обов’язковою та логічною.

 

«Оскільки сесія запланована на березень, тому я вважаю логічним, щоб відбулось засідання комісії за участю всіх зацікавлених сторін, в тому числі і Вовчинецької сільської ради. Відповідно, заслухавши думку усіх, можна буде сформувати висновок комісії. Тоді на сесії буде на що опиратись», - розповів юрист.

 

Засідання земельної комісії облради таки відбулось. Депутати заслухали сільського голову села Вовчинця Михайла Назара та представників Держкомзему міста і області. Проте, аргументи чиновників дали змогу голові комісії Ігору Шумезі дійти висновку, що рішення облради із затвердження меж села Вовчинець було…цілком законним.

 

То, виходить, що «Соколів» ввели в оману. Горе-гаражники вкотре збирались покладати надії на Феміду, адже юрист кооперативу пообіцяв оскаржувати це рішення в суді.

 

Нагадаємо, прокуратурою Івано-Франківської області був поданий позов, щодо визнання договору купівлі-продажу даної земельної ділянки, на  якій розміщені гаражі, між АТВТ «Родон» та Вовчинецькою сільською радою недійсним. Крім того Господарським судом накладено арешт та заборонено ТзОВ «X Адванс» проводити будь-які дії щодо відчуження чи передачі в оренду цієї земельної ділянки.

 

«Люди хочуть, щоб цей спір вирішився в законному руслі, а наші опоненти працюють з порушенням закону. Намагаються легалізувати свої дії, опираючись на рішення обласної ради. Продали в 2008 році, а тільки тепер затверджують межі села. Логічно,що мало б бути навпаки: після затверджених чітко визначених меж села, можна було продавати землю», - розповідає юрист ГК «Соколи» Роман Жирун.

 

Правознавець також впевнений в навмисних діях Вовчинецької сільської ради. «На сьогодні порушено кримінальне провадження щодо посадових осіб сільради та акціонерного товариства «Родон»щодо продажу земельної ділянки. Адже у 2008 році, незважаючи на рішення суду, яке забороняло вчиняти дії і зобов’язувало усунути перешкоди гаражному кооперативу щодо користування земельною ділянкою, сільська рада здійснила її продаж «Родону» за заниженою майже у шість разів вартістю, - каже Жирун. - Тобто при вартості у 8 мільйонів гривень, понад 6 гектарів землі продали за 1,5 мільйона».

 

За словами ж директора АТ «Родон» Ярослава Каспрука, деякі власники гаражів самі чинять незаконно.

 

«Без жодних дозволів зробили там надбудови, а для того, щоб якось узаконити ці речі, вони почали протестувати. Спочатку вони нарікали на підвищення орендної плати, хоча ті підвищення  були несуттєві.  Ми вже орендну плату повернули на ту стару, але від того нічого не змінилось. Тепер вони шукають інші причини, щоб подавати позови за позовами. Вже відбулось не одне судове засідання. Вони програють всі суди, але починають заново писати. А оскільки у нас зараз безвладдя, от вони і продовжують подавати в суди. Якби була у нас нормальна влада, то їх би зупинили ще з самого початку», - каже Каспрук.

 

Питання відміни рішення облради про встановлення межі населеного пункту села Вовчинець Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради, Ярослав Каспрук вважає безпідставним.

 

«Ці границі розроблялись роками сільською радою і містом, а сесія обласна тільки затвердила їх. Тому, зараз вимагаючи скасування рішення – вони (ред. – члени кооперативу) видають бажане за дійсне», - впевнений Каспрук.

 

Крім того, директор АТ «Родон» запевняє, що має всі документи, які підтверджують його правоту.

 

В Держземагенстві Івано-Франківська також кажуть, що в даній справі все зроблено згідно чинного законодавства.

 

«Межі ніколи не змінювались, вони встановлювались проектною документацією згідно відповідної процедури. Коли проект розробився і тоді встановили межу. Але предметом спору не є межа, ми говоримо про власність на землю. Тобто є власна земельна ділянка, і тут виключно можуть бути правовідносини між власником земельної ділянки і гаражним кооперативом. Це проговорювалось на нарадах, де ми пробували бути посередниками, але нічого не вдалось, люди стоять на своєму, мовляв «Дайте нам землю». Тому в цій ситуації я можу сказати тільки те, що прийняте рішення сесії обласної ради є законним, документація пройшла всі погодження та експертизи і відповідає чинному законодавству» , - зазначає начальник відділу Держземагенства в Івано-Франківську Любомир Озарко.

 

Борократичний каламбур продовжувався… Чиновники працювали, а люди як ходили вервечкою інстанцій.

 

Проте, нещодавно заступник голови обласної ради Остап Дзеса повідомив, що сесія обласної ради не розглядатиме питання гаражного кооперативу.

 

«Незалежно де буде та земля чи в місті чи в селі, але цих людей ущемляти не треба. Це наша позиція, якої ми дотримуємось. Нехай гаражний кооператив там буде. А вже яка юрисдикція землі буде - це питання не до нас. На сесії обласної ради це питання не підніматиметься, оскільки ініціативна група ГК «Соколи» його зняла, вони між собою домовились, знайшли спільну мову та до обласної ради претензій не мають», - зазначив Дзеса.

 

Тож, схоже, що багаторічний конфлікт вичерпано. Однак, чи надовго – покаже час.


Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

645
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1583
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3160
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2156 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4254
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6043

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

483

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

462

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

447

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

545
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10088
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

908
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

861
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

622
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2479
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

897
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1226
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34184 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

360
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

445
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

791 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

965