Герої АТО з Івано-Франківщини: За твоє право розважатися хтось платить кров’ю

 

/data/blog/109441/9a16d47462a01b71ecf326030c1df53c.jpg

 

Ця війна внесла поправки у такі традиційні поняття, як нація, Батьківщина, патріотизм, інші, – розмірковує вчорашній учасник АТО, а нині депутат районної ради Ігор Лазаренко з Коршева. – Події на Донбасі показали, що не так важливо, хто ти за національністю, як важливо, членом якого суспільства ти себе вважаєш. З нами пліч-о-пліч воювали корінні росіяни, євреї, вірмени. Не мова нас усіх на фронті об’єднувала, а єдині цінності – світоглядні, політичні, навіть моральні. Там, по той бік фронту, з нами воюють зовсім інші істоти – есесерівські покручі, відламки розваленої системи. Серед них багато українців, навіть тих, чиї предки виїхали сюди з Галичини, – сам таких бачив. Їх не в’яже жодна родова пам’ять. Вони втратили «родіну» СРСР, а іншої не здобули, і це для них трагедія. Тепер «родіна» для них – це «сосєд», «друзья»…

 

У березні 2014 року Ігор Лазаренко, електромонтер за фахом, навідався в військкомат уточнити деякі дані про себе. А наприкінці літа звідти зателефонували, аби прийшов за повісткою на мобілізацію.

 

«Грішним ділом, гадав, не візьмуть. Мені вже от-от сороківка, удома двоє дітей, – розповідає чоловік. – Правду кажучи, ніхто ще тоді й не силував, не хочеш послужити Батьківщині – не йди. Та про відмову навіть думки не мав. Мої два прадіди воювали у першу світову, дід служив у польських уланах, батько також воював. Я записався в 24-ту окрему механізовану бригаду, дислоковану в Яворові».

 

На полігоні новобранці пройшли бойову підготовку. Сформовано 4-й і 5-й батальйони. Усі рвалися на фронт, відмовників майже не було. Ніхто не думав, що отримуватиме ще й зарплату, бо чи не кожен десь працював, і йому його зарплата однаково нараховувалася.

 

У жовтні батальйон прибув у Лисичанськ, що на Луганщині. Ще у липні місто звільнили наші війська, люди вже надихалися «русскім міром» і пізнали всі його принади. «Якось ми з хлопцями пішли на базар за лампочками. Вражені були адекватністю місцевих, вони дякували, що ми їх звільнили від «безпрєдєла» бандюганів-кадировців».

 

Коли підрозділ перекинули на 29-й блок-пост Бахмутської траси, там почалися жорстокі бої, – розповідає Ігор. Щоденні мінометні обстріли. Ворог потребував вільного простору до ріки Сіверський Донець, бо далі – пряма дорога на Харків у саме серце України. Вдень обстрілює наші позиції артилерія, а ввечері сунуть диверсійні групи. До честі наших воїнів, – усі ДРГ ворога викривалися завдяки тепловізорам і знищувалися.

 

–          Набоїв ми мали у достатній кількості. Харчів також вистачало. Стояла гостро тільки проблема з водою й дровами. Настрій бойовий, було місце й жартам, хоч усі кашляли від холоду й вологості. Ми це називали «здоровим бліндажним кашлем». Спілкувалися часто з місцевим людом. Я ходив з саперами ставити в полях розтяжки. Треба було бути дуже обережним, бо навколо все заміновано.

 

Найтяжчий бій був 20 січня на Івана. Бойовики активізувалися. Хлопці на 29-му почули по рації, що захоплено 31-й блок-пост, – ворог зайшов їм з тилу. Тоді стояв густий туман, наче сепари його замовили спеціально. Вже ніхто не жартував. Усі вояки зайняли бойові позиції, чекали атаки. Вона й не забарилася. Зовсім несподівано з туману вигулькнули два ворожі танки. За ними повалила піхота. Пруть, як зомбовані, без бронежилетів і без страху. Першу атаку вдалося відбити. Залишивши на полі купу трупів, сепари відступили.

 

«Ми попросили по рації про підмогу, – згадує той тяжкий бій Ігор. – Прибула рота батальйону «Айдар», привезли з собою ПТУРи. Однак оптимізму ні в кого не додалося. Ситуація з захистом блок-посту виглядала майже безнадійною. Я зателефонував додому. Виявилося, що по ТБ передали, буцімто наш 29-й блок-пост знищено. Нам роздали димові шашки щоби, на випадок проникнення ворога, застелити все димом. Стали радитися, чи відступати через засніжені поля, чи залишатися і якнайдорожче продати свої життя. Вирішили залишатися, оскільки шанси пройти полями й залишитися живими були мінімальні. А тут поширилася чутка, що у наших штабах нас «злили». Почалася деморалізація. Дехто сходив з розуму – забивався в кут з повним паралічем волі. Але більшість стійко тримала оборону кілька годин, аж до підходу нам на підтримку двох танків. Обстановка стала вирівнюватися в нашу користь. Наступ бойовиків захлинувся».

 

У бойових зіткненнях доля берегла Ігоря, отримав тільки травму перенісся. Смерть у вигляді кулі з крупнокаліберного кулемета просвистіла на декілька сантиметрів над головою і застрягла у бліндажному бруствері. Він її привіз з собою додому. Тепер тримає на згадку (на знімку).

 

“Це неможливо пояснити, але – клянусь! – я чув, як ця куля летіла в мене… (За фізичними законами так бути не може: звук долинає з запізненням і свист «своєї» кулі ти можеш почути лише мертвим). А взагалі, хочу сказати, що на війні більше діють Божі закони, аніж фізичні. Іноді смертельне поранення отримує той, хто за фізичними законами не мав би його отримати, і уникає поранення той, хто за тими ж таки законами не мав би його уникнути. Самі бліндажі, це таке намолене місце, що тут варто будувати церкви й монастирі. Один капелан зізнався, що так щиро, як у бліндажі під обстрілами, він у жодній церкві не молився…”.

 

–          Усі вояки кажуть і я кажу, що, якби не волонтери, половина бійців з війни не повернулася б. Нам трьом мобілізованим з Коршева сільський голова Михайло Пижук організував збір коштів на перше спорядження. На війні воно швидко зношується. На друге спорядження й амуніцію дав гроші підприємець Ігор Ільчишин, хоч я з ним особисто не знайомий… Коли тобі допомагають незнайомі люди, ти стаєш розуміти, за що воюєш. Допомагає чи не вся світова українська діаспора крім однієї – тієї, що в Росії. Наш уряд домагається для них прав, а чим вони допомагають нашій армії? Їх у Росії три мільйони… І ще таке хочу вам сказати наостанок: когось з демобілізованих дратують розваги молоді, що вони тут безтурботно проводять час, а ми там гинемо й калічимося. Особисто ж мені приємно дивитися на безтурботний сміх на наших вулицях і молодіжні розваги, адже за це я воював і ризикував життям. З одним уточненням: той, хто розважається, повинен усвідомлювати, що за його право розважатися хтось платить кров’ю. Не всі надаються до війни, кожен має бути на своєму місці. І хай ніхто нікому не дорікає.

 

Андрій МАЛАЩУК, Дзеркало Коломиї


20.06.2016 671 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

119
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

519
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

891
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1930
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3457
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2355 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

727

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

629

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

601

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

613
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10261
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1100
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5157
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

912
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2714
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1113
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

255
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

625
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

541
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

600
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

947 2