Головні зміни з квітня 2025 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 квітня 2025 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у другий місяць весни.


Бронювання


З 1 квітня втратять право на відстрочку від мобілізації військовозобов'язані, яких не перебронювали роботодавці.

Зокрема, до 31 березня підприємства мали підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв. 

Також з квітня почав діяти стандартний термін бронювання в додатку «Дія» — 72 години для переведення заброньованих працівників на спеціальний військовий облік.


"Електронна військово-лікарська комісія"


МОЗ та Міноборони впровадили цифровізацію цього процесу, і з 1 квітня документи більше не створюватимуть у паперовому вигляді. Для цього запущено електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ).

Направлення на проходження комісії автоматично передаватимуть з реєстру військовозобов’язаних «Оберіг» до кабінету ВЛК, а її постанови — до цього ж реєстру, де вони відображатимуться в додатку «Резерв+».

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців зберігатимуться в МІС ЗСУ, що спростить доступ до виплат, пільг та необхідних послуг.

Крім того, з 1 квітня електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій, наголошують у МОЗ. 


Перерахунок пенсій


З 1 квітня для пенсіонерів, які працюють, проведуть перерахунок пенсійних виплат. 

Йдеться про пенсіонерів, у яких станом на 1 березня додалося не менше 24 місяців страхового стажу або після призначення пенсії, або після її останнього перерахунку, розповідають у Пенсійному фонді.

Перерахунок пенсій відбудеться після надходження даних про сплату єдиного внеску за перший квартал 2025 року, подання яких завершується 10 травня. Орієнтовно в червні пенсіонери, яким здійснять перерахунок, отримають підвищені виплати разом із доплатою за попередні місяці, починаючи з квітня.

Перерахунок відбудеться автоматично, особисто звертатися до Пенсійного фонду не потрібно.


Нові правила оплати лікарняних


З 4 квітня 2025 року набудуть чинності нові правила оплати лікарняних. 

Згідно з новими правилами, українці, які працюють за трудовим договором, зможуть отримувати допомогу по тимчасовій непрацездатності не лише за основним місцем роботи, а й за місцем роботи за сумісництвом.

Зміни також стосуються людей, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність, а також працюють за сумісництвом.

Ця норма діятиме для страхових випадків, що стануться після 4 квітня 2025 року. Разом з тим, змінений закон не встановлює обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом, за якими працівники можуть отримати страхові виплати.

У разі втрати працездатності через нещасний випадок, якщо людина перебуває у трудових відносинах з іншим роботодавцем [окрім того, де стався нещасний випадок], перші п’ять днів тимчасової непрацездатності буде оплачувати саме цей роботодавець.

Виплата складатиме сто відсотків середньої заробітної плати, незалежно від страхового стажу працівника. 


Ліміти на перекази "з картки на картку"


З 1 квітня завершується дія тимчасового ліміту у 150 тисяч гривень на карткові перекази між фізичними особами.

Національний банк України встановив цей обмежений ліміт на пів року, починаючи з 1 жовтня 2024 року, для переказів "з карти на карту" (P2P, C2C). Він поширювався лише на вихідні платежі з усіх рахунків клієнта в одному банку на рахунки інших фізичних осіб.

Це обмеження не стосувалося волонтерських рахунків, що відповідають визначеним критеріям, а також осіб, чий підтверджений щомісячний дохід перевищував встановлену суму. Крім того, воно не застосовувалося до переказів між власними рахунками клієнта в межах одного банку та до платежів юридичних осіб.

У грудні 2024 року банки підписали безстроковий меморандум, згідно з яким для ризикованих клієнтів ліміт на перекази з карток було знижено до 50 тисяч гривень на місяць.


Зміни в оподаткуванні для виробників спирту та біоетанолу


З 1 квітня набувають чинності нові правила визначення гарантованих податкових зобов’язань з акцизного податку для виробників спирту етилового та біоетанолу.

Перший звітний період — квітень 2025 року, декларацію з акцизного податку потрібно подати до 20 травня 2025 року.


Весняно-літня заборона на риболовлю


З 1 квітня в Україні розпочалася весняно-літня заборона на риболовлю, яка триватиме до кінця травня або до 19 червня, залежно від водойми.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


01.04.2025 683
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

524
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1439
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3023
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2070 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4142
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5916

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

367

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

392

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

390

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

822
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

791
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1078
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

513
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2376
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

830
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1151
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34110 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

374
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

713 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

908
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

678