Головні зміни з листопада 2024 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 листопада 2024 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні в останній місяць осені.


В Україні правила дорожнього руху перейдуть на зимовий період


На дорогах всіх міст України з 1 листопада діятиме обмеження швидкості руху до 50 км/годину.

На ділянках, де було дозволено їхати до 80 км/год, дорожні знаки будуть змінені, розповів перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.

«Правила дорожнього руху не змінюються — вони переходять на зимовий період. Пункт ПДР 12.8 існує вже давно й можливість встановлення іншого швидкісного режиму на літній період там передбачена.

Такими можливостями скористалися ряд міст. Там на окремих ділянках, де це дозволяють дорожні обставини і безпека дорожнього руху, встановлювались знаки вищого обмеження швидкості.

Тобто 80 км/год на літній період. Цей період зараз закінчується і вже з 1 листопада вказані знаки будуть змінені на стандартні», — пояснив Білошицький.

Олексій Білошицький зазначив, що швидкісний режим на дорогах фіксують понад 300 камер. Також близько 200 приладів TruCAM, які дозволяють фіксувати перевищення швидкості в ручному режимі, використовують патрульні.


НБУ почне вилучати з обігу деякі банкноти 


З 1 листопада Національний банк розпочне вилучати з обігу банкноти 50 та 200 грн старого зразка.

Банкноти 2003-2007 років випуску поступово утилізуватимуть та замінюватимуть новими для покращення якості та безпеки.

Громадянам не потрібно їх спеціально обмінювати.  Вони можуть без обмежень продовжувати розраховуватися банкнотами старого зразка, оскільки ті залишатимуться дійсними платіжними засобами.


Нові правила для міжнародних перевезень


З листопада для перетину кордону з Польщею міжнародним перевізникам потрібно зареєструватися в системі SENT. Фактично, йдеться про всі види перевезень, які може виконувати іноземний перевізник.

"Поширюється така вимога як на ті двосторонні перевезення, наприклад Україна — Польща, так і на транзитні, коли перевізник прямує через території Польщі до іншої держави", — пояснили в "Укртрансбезпеці". 

Як зазначили, реєстрація в системі SENT має забезпечити контроль за всіма вантажними перевезеннями до та через територію Польщі.

Неправильне або неповне заповнення повідомлення унеможливить здійснення перевезення.



Верховна Рада України 17 вересня підтримала у першому читанні законопроєкт № 11416-д, який передбачає підвищення податків. Наразі документ знаходиться на підписі у президента Володимира Зеленського.

Попри те, коли саме закон набере чинності, частину нових податків доведеться сплатити «заднім числом» — з жовтня 2024.

Найбільш значущою для пересічних громадян є зміна військового збору — його збільшення з 1,5% до 5%, що означає підвищення податкового навантаження на офіційні заробітні плати.

Крім того, оновлений законопроєкт містить низку податкових змін, серед яких:

  • військовий збір для ФОПів I та II груп — 800 гривень на місяць (10% від мінімальної заробітної плати);
  • 1% військового збору з обороту для ФОП III групи;
  • 25% податку на прибуток для фінансових установ;
  • помісячна звітність по ПДФО (для економічного бронювання);
  • авансові внески з податку на прибуток для автозаправних станцій;
  • 50% податку на прибуток банків у 2024 році.


В Україні триває урядова перевірка підприємств, установ та організацій, які мають статус критично важливих та бронюють своїх працівників від мобілізації.

Причиною аудиту стало суттєве збільшення кількості таких підприємств та числа заброньованих. Уряд встановив термін перевірок до 15 листопада 2024, у зв’язку з чим було тимчасово припинено роботу послуги бронювання в «Дії».

Наразі продовжити відстрочку від мобілізації можуть лише працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024.

Щодо бронювань впродовж останніх чотирьох місяців, рішення буде після завершення аудиту.

Окрім того, після 15 листопада Кабмін має намір посилити вимоги щодо віднесення підприємств до розряду критично важливих, зокрема:

  • може бути збільшено розмір середньої зарплати для підприємства;
  • може бути запроваджено норму узгодження критеріїв критичності з Міноборони та Мінекономіки.

Всі підприємства, які мають статус критично важливих з червня 2024, будуть додатково перевірені на справедливість його отримання. Адже деякі з них після отримання такого статусу знижують заявлену зарплату або різко збільшують кількість співробітників.


Відстрочка від мобілізації у "Резерв+"


У листопаді в застосунку “Резерв+” з’явиться можливість отримати, а також продовжити відстрочку від мобілізації декільком категоріям військовозобов'язаних.

Як розповідала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, такою послугою зможуть скористатися багатодітні батьки, студенти денної форми навчання та особи з інвалідністю.

Зараз вони, як і інші військовозобов'язані, заяву на відстрочку та документальне підтвердження підстав мають подавати у паперовій формі до ТЦК та СП.

"Відстрочки реалізовані. Активно тестуємо сервіс миттєвих електронних відстрочок. У листопаді, у наступному оновленні "Резерв+", цей сервіс обов'язково з'явиться.

Ми маємо зробити обмін між державними реєстрами, і ця робота займає значний час. Запуск відстрочок — це один із наших пріоритетів. Ми розуміємо, що ця функція поліпшить життя наших громадян", — зазначала заступниця міністра оборони.

Втім, Черногоренко не уточнила, з якої саме дати у листопаді ця послуга запрацює.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив


01.11.2024 2561
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

537
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1462
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3038
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2077 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4151
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5926

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

382

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

401

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

834
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

797
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1083
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

525
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2392
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

839
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1161
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34118 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

384
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

721 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

914
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

686