Хай живе наш Суд – найгуманніший суд в світі!

 

Цю фразу в різних варіаціях ми чули з дитинства. В наш час стало модно… судитися. В судах – безкінечна купа справ – більшість так званих цивільних позовів. Судяться практично всі. Хто з родичами за спадок – хтось із сусідами «за межу». Частину справ також складають так звані «комунальні» або «кредитні» борги. Велика кількість справ є також щодо соціальних невиплат.

Проте, переважна частина населення судів боїться – мало хто з звичайних людей, отримавши із судової установи клаптик паперу під назвою «судова повістка» зможе втриматись від тремтіння в ногах чи потемніння в очах.

Так склалося, що судовий розгляд в нашій країні – як спортивний марафон. Є переможці і переможені, є травмовані при його проходженні, а є й такі, які зійшли з дистанції.

Але сьогодні я б хотіла поговорити про роль Європейського суду з прав людини в нашому житті. На сьогодні Україна входить до п’ятірки держав (четверте місце), з яких надходить найбільше звернень та скарг. В даний час в Європейському суді – майже 13 тисяч заяв від українських позивачів.

Тобто, на даний час надзвичайно велика кількість українців страждають від неправомірних суддівських рішень у себе в країні. Про що це свідчить? Громадяни України звертаються до Європейського суду з прав людини як до наднаціонального органу, тому що не можуть знайти правди в себе в державі. Як нам не гірко – але це правда.

Так, одною із численних причин звернень наших громадян до Європейського суду є масові невиплати зарплат працівникам та незабезпечення державою прав людини на гідну працю. Тільки в 2012 році Європейським судом було прийнято 206 рішень на користь громадян України у справах про стягнення заборгованості по виплаті заробітної плати.

Зараз в нашій державі – єдиним неупередженим і справедливим органом, куди можуть звернутися українські громадяни з надією на те, що їхні права будуть поновлені є Страсбурзький суд.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у 2012 році ухвалив рекордну кількість рішень за скаргами українських громадян.

За даними Міністерства юстиції України, загальна сума коштів, що її сплатив уряд України у 2012 році на виконання рішень ЄСПЛ, становить майже 39 мільйонів гривень. Це у 4,5 рази більше, ніж попереднього року, коли, згідно зі звітом комітету міністрів Ради Європи, суд зобов'язав Україну виплатити за своїми рішеннями 0,9 мільйона євро.

Основні проблеми, які бачить Європейський суд Україні - це невиконання рішень судів, затяжні або неефективні розслідування, порушення прав на свободу та особисту недоторканість, жорстоке поводження з ув'язненими та затриманими або неналежні умови їхнього утримання. В цьому році надзвичайно велика кількість позовів українців щодо скасування або зменшення державних виплат.

Беззаперечним є той факт, що громадяни України виграють справи проти держави України за те, що нашою державою не виконують національні судові рішення, які прийняті «Іменем України».

Невиконання судових рішень по стягненню заборгованості з держави перед нашими громадянами. Що це означає? Громадянин впродовж кількох років судячись з державою, наприклад, Пенсійним фондом України, щоб йому виплатили 3 тисячі гривень та отримує нарешті позитивне рішення. Проте державні ограни просто уникають виконання цього судового рішення. Це просто ганебне явище, коли сама держава стає недобросовісним боржником. Це явище констатував Європейський Суд з прав людини у тих справах, які він розглядав. Але замість того, щоб заплатити ті 3 тисячі гривень пенсійних виплат, Україна платить ще відшкодування, в тому числі і моральну шкоду, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини десятки тисяч гривень. То чому органи виконавчої влади, а саме Державна виконавча служба, яка входить в структуру органів юстиції України допускають таких системних порушень?

Складається враження, що нашій державі просто вигідне саме боргування своїм громадянам – з тієї причини, що лишень одиниці наважуються на подачу позову до Європейського суду – а через великий наплив справ в суді – його розгляд може тривати 2-3 роки. Тому, більшість звичайних людей – так і залишаться на обочині «нашого правосуддя».

Прикро, що наші громадяни, як платники податків, витрачають мільярди гривень щорічно на те, щоб утримувати всю судову та правоохоронну системи, які фактично замість того, щоб допомогти людині, є її найпершим ворогом.

І тут питання навіть не у тих сумах, які стягуються з бюджету України (це звичайно окреме питання). Проблема полягає в тому, що конкретні винуватці (державні виконавці, міліціонери, прокурори, судді), які фактично спричинили ці витрати бюджетові – не несуть за це жодного покарання – ні морального, ані матеріального. Жодна особа не була позбавлена посади, ніхто не отримав осуду з боку держави.

Однак у них на совісті – питання життя та смерті конкретних людей та їх зламані долі.

З травня цього року вступили в силу зміни до Регламенту Європейського суду, які спрощують процедуру подачі позову, а також вносять зміни до інформування уряду країни щодо позову, що в ідеалі має значно прискорити розгляд справ в Страсбурзі.

Для нас це означає, що на рахунку держави України буде ще набагато більша кількість програних справ – і ми з Вами будемо ще біднішими, ніж сьогодні. Адже за ці програші платять тільки прості люди – а наші можновладці цим не переймаються. Тому що наш Суд найгуманніший в світі саме відносно них…


10.05.2013 Оксана Соболик 1994 7
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

524
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1439
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3023
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2070 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4141
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5916

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

367

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

392

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

390

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

822
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

791
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1076
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

513
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2375
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

830
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1151
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34110 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

373
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

713 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

908
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

678