Харчування в Піст. Поради дієтолога

 

 

23 лютого для православних розпочнеться Великий Піст тривалістю 48 днів.

 

Істинний Піст (говіння) — це не лише відмова від певної їжі, але віддалення від зла, стримання від злослів’я, неправди, подавлення в собі гніву, служіння ближньому, очищення душі та молитва.

 

Дотримання Посту готує організм до зміни пори року та переходу на нові продукти харчування.

"Піст приносить користь тому, хто розумно до нього приступає і приносить шкоду тому, хто починає нерозумно його" (Преподобний Марк Подвижник).

Знаючи правила складання раціону, можна покращити не лише стан здоров’я, але й душевний стан, оскільки організм очищується від шкідливих та токсичних речовин.



Під час Великого Посту харчування має бути:

— збалансованим, тобто містити макронутрієнти (білки, вуглеводи, жири) та мікронутрієнти (вітаміни, мінерали, фітонутрієнти);
—оптимально приготовленим, тобто зберегти всі цінні компоненти для їх кращого засвоєння;
—вживатися невеликими порціями, але часто - 5-6 разів в день, бажано у теплому вигляді.

Білки дають силу м’язам, забезпечують імунітет та нормальну роботу внутрішних органів.

Враховуючи, що рослинні білки часто мають дефіцит тих чи інших амінокислот, потрібно комбінувати різні продукти та часто готувати страви у вигляді пюре, паст - при подрібнюванні рослинні білки краще засвоюються.

Білкові продукти потрібно вживати під час кожного прийому їжі.

Джерела рослинних білків: бобові (квасоля, горох, нут, сочевиця, арахіс), картопля, крупи, горіхи, насіння.

 

Фото Jennifer 

 

Вуглеводи вибирати так звані повільні, тобто такі, які повільно засвоюються та дають тривале відчуття енергії.

Джерела: різноманітні крупи, хліб зерновий, висівковий, український; біле борошно замінити на пшеничне цільнозернове та житнє обдирне; овочі, фрукти та ягоди - як у свіжому, так і у вигляді страв, а також морожені та сушені.

Дотримуватися різнокольоровості у виборі продуктів - кольорові пігменти захищають організм від запалень та втоми, постачають деякі вітаміни.

Жири дають енергію, підтримують імунітет та забезпечують роботу клітин організму.

Джерела: суміш оливковкової, соняшникової та кукурудзяної олій - використовувати для додавання у готові страви, горіхи волоські, мигдаль; насіння льону, гарбуза, арахісове масло та халва (джерело білків та жирів).

Термічна обробка передбачає відварювання, запікання, тушкування з додаванням олії у вже готову страву. Уникати смажених страв, оскільки вони містять шкідливі жири.

 

Фото gamene 

 

Протипоказано поститися.

- Вагітним жінкам, особливо при токсикозі і при поганому самопочутті;

- Жінкам, які годують грудьми;

- Дітям та підліткам;

- Літнім людям з хронічними захворюваннями;

- Людям з захворюваннями органів травлення (виразкою, гастритом, холециститом, панкреатитом, гепатитом, ентеритом);

- Люди з цукровим діабетом, з порушеною функцією щитовидної залози або анемією через нестачу заліза;

- Виснаженим людям, що перенесли операцію або тривалу хворобу;

- Людям, зайнятим важкою фізичною працею.

Обережно поститися людям з високим артеріальним тиском, серцевою недостатністю та тим, хто недавно переніс душевну травму.

Якщо, навіть маючи певні застереження щодо дотримання Посту, людина все ж бажає постити, то, порадившись із лікарем, можна зробити послаблення: наприклад, вживати яйця та кисломолочні продукти, що містять необхідні для життя повноцінні білки.

Приклади збалансованих пісних страв

 

Перші страви:

Суп-пюре із гороху та гарбуза з гарбузовим насінням.

Суп овочевий з гречаною крупоюта зеленню.

Борщ із квасолею та грибами.

Суп картопляний із пшоном, грибами та зеленню.

Суп морквяний з манною крупою з тостами з арахісовим маслом.

 

Другі страви:

Каша вівсяна з меленими горіхами, насінням льону, тертим яблуком та корицею.

Картопля печена, фарширована грибами, кропом та цибулею.

Соєві котлети, тушковані з овочами, томатом та паприкою.

Рис бурий із шпинатом та квасолею.

Запіканка із тертої картоплі з соєвим сиром тофу.

Пиріжки з гороховим пюре та імбиром.

Вареники з грибами та картоплею.

Фото Jennifer 

 

Десерти:

Млинці з мороженими ягодами та арахісовим маслом.

Вареники з житнього обдирного борошна з маком та родзинками.

Паста із зернового борошна з меленими горіхами (маком), медом та лимонною цедрою.

Кисіль із ягід із сухариками.

Печене яблуко з шоколадом та меленими горіхами.

І пам’ятаймо слова Святителя Іоанна Златоуста про значення посту: "Піст пом’якшує норов, вгамовує гнів, стримує поривання серця, бадьорить розум, дістає спокій для душі, полегшує тіло, усуває нестриманість".

 

Українська правда


23.02.2015 1515 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

629
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1565
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3144
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2143 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4243
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6027

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

472

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

452

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

438

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

541
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10078
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

897
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

854
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

606
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2461
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

889
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1214
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34176 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

336
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

437
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

781 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

960