Як попередити гіпертонічний криз у період воєнного стану

В умовах воєнного стану кожен із нас переживає тривогу та стрес. Наскільки ми пригадуємо, таке явище як стрес можна знайти серед причин ледь не всіх соматичних захворювань, особливо захворювань серцево-судинної системи. 

Як стрес впливає на людей із гіпертонічною хворобою? Як запобігти розвитку гіпертонічного кризу? Коли необхідна невідкладна допомога лікаря?

Про це ми поспілкуємося із лікарем кардіологом медичного центру Оксфорд Медікал, кандидатом медичних наук – Готюр Оксаною Іванівною!

Гіпертонічний криз – це різке підвищення артеріального тиску від індивідуальної норми на не менш 20-100 одиниць систолічного та 10-50 одиниць діастолічного показника. У такому випадку пацієнт скаржиться на сильне нездужання, нестерпний головний біль, затуманення зору, різке зниження працездатності, закладеність вух.

Поради щодо профілактики гіпертонічного кризу

В першу чергу, мушу наполягти на тому, як НЕ можна лікувати та попереджувати криз. Мова йде про алкоголь та сигарети, адже люди помилково вважають це методом тимчасового усунення стресу та тривоги. Якщо на психологічному рівні це якимсь міфічним чином покращить ситуацію, то у випадку гіпертонії цей метод в рази погіршує стан!

Тепер зверніть увагу, що робити, щоб не допустити розвиток гіпертонічного кризу!

Завжди слідкуйте за своїм станом та контролюйте артеріальний тиск!

Старанне дотримання призначень вашого лікаря. Антигіпертензивні препарати вимагають ПОСТІЙНОГО прийому.

Обмежте вживання солі до 5г/добу (це включно із продуктами, що містять сіль), бажано не підсолювати страви.

Алкоголь, сигарети та гіпертонія – речі несумісні. Повністю виключіть ці шкідливі звички!

Обмежте вживання насичених жирів та переробленого м’яса.

Не забувайте про врегулювання ваги.

Дозовані фізичні навантаження, наскільки це можливо в умовах воєнного стану (зарядка, лікувальна гімнастика).

Обмежте висококалорійні продукти, більше уваги приділяйте свіжим овочам, зелені.

Борімося із стресом, тому обмежуємо тиск інформаційних каналів, стараємося більше читати художньої літератури, спілкуватися з рідними, граємо із близькими у настільні ігри.

Як діяти при появі гіпертонічного кризу?

Неможливо помістити себе у інформаційний вакуум, адже щоденні новини та фото постраждалих щодня з’являються у стрічці новин. Тому підказую алгоритм дій, якщо у вас або у близької людини з’явилися ознаки гіпертонічного кризу.

  • у першу чергу – спокій, зручне положення тіла (найкраще напівсидяче), доступ до свіжого повітря;
  • виміряйте артеріальний тиск на обох руках і зафіксуйте показник, щоб надалі повідомити його вашому лікарю, повторюйте вимірювання кожні 15 хвилин;
  • прийміть гіпотензивний засіб, призначений вашим лікарем (під язик, поки ліки не розчиняться повністю);
  • дихайте ритмічно, глибоко;
  • якщо турбує прискорене серцебиття – можна прийняти заспокійливе;
  • гарячий компрес на гомілки та потилицю;
  • можна знижувати артеріальний тиск зі швидкістю не більше 20 одиниць за 1 годину!!!;
  • якщо через півгодини ефекту не було, можна прийняти засіб ще раз (не більше 2 раз загалом!).

Коли необхідно викликати швидку? Професійна допомога лікаря необхідна у наступних випадках:

  • вищеперераховані заходи не принесли ефекту, стан пацієнта погіршується;
  • рівень систолічного тиску понад 180 мм рт.ст.;
  • пацієнта турбують нестерпні болі в серці;
  • головні болі, що призводять до нудоти та блювання;
  • виникають розлади мови, втрата свідомості.

Любі друзі! Бережіть себе і не соромтесь звернутися за допомогою до лікаря! Хворобі легше запобігти, аніж лікувати!

Партнерський матеріал


21.06.2022 9994
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2075 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

830
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

795
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

522
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2387
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

836
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34116 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683