Який реальний партійний рейтинг в Івано-Франківську

З повагою ставлюсь до Соціологічної групи «Рейтинг». Завжди уважно ставлюсь до результатів їх досліджень. Однак днями дещо в моєму сприйнятті трансформувалось.

9 грудня на веб-сайті структури опублікували результати опитування Соціологічної групи «Рейтинг» з ініціативи Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту. Це щорічне соцдослідження надає аналіз ставлення громадян до органів місцевого самоврядування та надання комунальних послуг.

Опитування проводилось у 24 обласних центрах України, що не перебувають під контролем російських чи проросійських сил, включаючи Маріуполь та Сєвєродонецьк на Донбасі.

Проведено на основі вибірки, яка включала 19200 респондентів. В рамках опитування соціологи визначали електоральні настрої з поміж інших мешканців великих міст, зокрема, іванофранківців.

Цікаво, що ініціатори дослідження задекларували похибку для кожного міста, яка не перевищує ±3,5%.

Згідно з даним дослідженням, на запитання : «Якби місцеві вибори відбулися наступної неділі, а виборчий список виглядав так, за яку партію Ви би проголосували», іванофранківці здійснили б волевиявлення наступним чином: Слуга народу - 25% , ВО «Свобода» - 19 %, Європейська Солідарність – 8%, Голос – 7%, Батьківщина – 4%, Самопоміч – 1%, Сила і честь – 1%, Українська стратегія -1%. Ще 30 % не визначилися з вибором.

Все б нічого, якби за шість днів то того, «Рейтинг» не представив результат іншого соціологічного дослідження «Суспільно-політичні настрої жителів Івано-Франківська», підсумки якого різко протилежні.

Тут маємо кілька параметрів вибору, однак попри це, дані у всіх них кардинально інші, ніж в поданому вище.

Наприклад, якщо взяти середній параметр, тобто «серед тих, хто має намір голосувати»,  ситуація наступна: ВО «Свобода» - 38,3 %, Слуга народу – 16,4 %, Європейська Солідарність – 6,3 %, Голос – 5,3 %, Батьківщина – 4,1 %.

Чому це важливо.

Якщо вірити першому дослідженню, то в Івано-Франківську  міську раду зараз проходять Слуга народу, ВО «Свобода», ЄС та Голос. Це варіант, коли більшість в раді може бути сформована без ВО «Свобода», наприклад,  в тому випадку, коли після виборів обєднаються Слуга народу та Голос.

Для того, щоб створити більшість, «свободівцям» (19%) тут потрібні ЄС та Голос вкупі (8% +7%). Але навіть в такому випадку отримуємо дуже потужну опозицію, репрезентовану Слугою народу.  

В те, що Свобода об’єднається зі «слугами», утворивши мегакоаліцію,  чомусь значно менше віриться, бо тут потрібно всі посади в міськраді та виконкомі ділити фактично навпіл.

Проте згідно з другим дослідженням,  ВО «Свобода» почуває себе значно впевненіше з 38% підтримки містян та знову може диктувати власні умови в міській раді. Навіть об’єднавшись втрьох Слузі народу, Європейській Солідарності та Голосу буде важко протидіяти «свободівцям».

Як бачимо, хоч часові рамки між дослідженнями тільки 1,5 місяців і проводила їх одна соціологічна структура, результати дуже різняться. Наприклад, у випадку з ВО «Свобода»  різниця складає аж 19%, Слугою народу – 9%. На інших партіях менш помітно, бо відсотки нижчі.

Звичайно, за такий короткий час, мешканці міста не змогли б настільки контрастно змінити власні електоральні вподобання.

Висновок наступний. Ми не можемо знати реальний рейтинг партій у місті, виходячи з проаналізованих даних, поданих впливовим соціологічним центром. Відтак зараз дуже важко прогнозувати розклад партійних сил у майбутній міській раді.

Тож навіщо нам така соціологія? Коли ж нарешті в Івано-Франківську з’являться правдиві соціології, чи з’являться взагалі. Хто робитиме ці заміри?

Хочеться все ж, щоб це були не риторичні запитання, тим паче, враховуючи наближення місцевих виборів.


17.12.2019 Кедик Василь 29103
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2075 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

830
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

795
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

520
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2383
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

833
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34115 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683