Ідеальна формула посту: як очистити душу і тіло їжею

То що, квасолька, гриби, бобові, капуста, бурячок, гарбуз, гречка, рисок і яблучка?

Цей список можна продовжувати довго і натхненно, причому зі здивуванням відкривати для себе щось нове в цьому ряду, бо за святами, холодними днями, де хотілося чогось ситного і зігріваючого, трохи й призабулися деякі прості й корисні продукти. 

Почався Великий піст, і багато хто налаштований пройти його так, як записано у величних книгах.

Певна частина таких записів присвячена справді їжі, однак вона точно не превалює в літописах святих людей.

Там найчастіше говориться про чистоту душі й помислів, про духовний харч, про любов і доброту, яка кристалізувалася якраз у ці передвеликодні дні давним-давно, яку приніс тоді нам Спаситель.

Щодо харчування, то обмеження у них пов’язані з описами 40-денного посту Ісуса Христа з учнями в пустелі, з неймовірно важким Його шляхом, яким Він ніс нам спасіння. 

Кваша і гурда

Під час Великого посту, за церковним статутом, забороняється вживання в їжу скоромних продуктів (тваринного походження) — м’яса, молока, яєць, риби.
 
Крім того, з понеділка по п’ятницю, якщо на ці дні не припадає свято, не вживається й олія. Рибу можна вживати на Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня) і на Вербну неділю.
 
По понеділках, середах і п’ятницях наші пращури готували холодну їжу без олії, у вівторок та четвер — гарячу їжу без олії.
 
По суботах і неділях дозволялися олія і трохи виноградного вина. Раніше у Великий піст відмовлялися і від цукру, але сьогодні він дозволений.
 
Однак тим, хто не може дотримуватися посту повністю, від солодкого все ж було бажано відмовитися, аби хоч показати, що в чомусь у піст себе обмежуєш.
 
Можливо, хтось спробує приготувати дуже давню страву, яку практично нині не готують, але переповідають, що вона була дуже смачною. Це кваша — особливий вид давнього десерту.
 
Запарювали три види борошна: житнє, пшеничне, гречане, й додавали солоду. Схожа на кисіль маса, тепло накрита, встоювалася й починала бродити, головне, аби вона не перекисла.
 
Варили її на малому вогні, щоб не збігла. Вона набувала кисло-солодкого смаку і була дуже смачною.
 
І оскільки її вважали ласощами, квашу заборонялося готувати на першому тижні Великого посту. 
 
Ще з давніх-давен відома «гурда» — відварене конопляне насіння, затовчене сухими ягодами чорниці. Дієтологи, напевне, схвалили би цю корисну страву.

І хліб, і до хліба

Як на мене, «сталою величиною» у формулі ідеального посту є хліб. Він і борщ королем зробить, і суп набагато смачніший із ним, і салати з хлібом ідуть за милу душу, намазки, квасолеві чи горохові паштети з хрустким окрайцем — смачно ще й як! 
 
Коли, як не в піст, навчитися (хто не вміє) випікати рум’яний пісний хліб із кунжутом? Печеться просто і швидко.
 
Інгредієнти: склянка житнього борошна, 2 склянки пшеничного борошна, 300 мл теплої води, 12 г свіжих дріжджів, столова ложка цукру і чайна ложка солі.
 
Обидва види борошна просіяти в миску, вилити туди дріж­джі. Додати сіль і, поступово вливаючи воду, замісити тісто. Місити потрібно 7-10 хвилин. Тісто має вийти м’яким і гладким.
 
Миску змастити олією, з тіста сформувати кулю і перекласти його в миску. Накрити і поставити в тепле місце для вистоювання не менш як на півгодини. Тісто має збільшитися вдвічі. 
 
Деко застелити папером для випічки. Тісто ще раз злегка вимісити і сформувати хлібину, перепічку чи косичку. Викласти на деко, посипати кунжутом, накрити рушником і залишити ще на півгодинки.
 
Випікати в розігрітій до 190 градусів духовці 25-30 хвилин. Це так урочисто — витягувати з духовки запашний рум’яний хліб! Декому він слугує самостійною стравою — з узваром, чаєм чи киселем. 
 
А декому до хліба треба зварити бурячковий суп-пюре. Почистити 3 картоплини, цибулину, морквину, бурячок, 2 зубчики часнику.
 
Моркву і буряк натерти на крупній тертці, цибулю, часник і картоплю нарізати.
 
Часник подрібнити й обсмажити у 2 столових ложках олії, додати цибулю і смажити до золотистого кольору.
 
Додати моркву з бурячком, чайну ложку цукру, чайну ложку яблучного оцту (або лимонного соку), перемішати, накрити кришкою і тушкувати 5-10 хвилин.
 
В киплячий овочевий бульйон (1 л) покласти картоплю, закип’ятити і варити 5 хвилин. Додати тушковані овочі і варити разом 15 хвилин.
 
Посолити, поперчити і вимкнути вогонь. Збити в блендері чи комбайні і подавати із зеленню.

І додати кумин

Звісно, до нашого хлібчика також «пасує» суп із сочевиці з нутом і гарбузом.
 
Треба буде: 1 л овочевого бульйону, склянка сухої червоної сочевиці, 400 г вареного або консервованого гороху нут, 500 г гарбуза, морквина, цибулина, 20 г кореня імбиру, кілька стебел кінзи, 2 столові ложки томатної пасти, 4 столові ложки лимонного соку, чайна ложка меленого кумину, оливкова олія, сіль, перець і жменя підсушеного арахісу.
 
Гарбуз нарізати великими кубиками, цибулю — дрібними, моркву порізати скибочками, імбир натерти на дрібній тертці. 
 
У каструлю з товстим дном налити 2 столові ложки оливкової олії, розігріти на сильному вогні. Покласти цибулю, моркву, гарбуз та імбир і обсмажити.
 
Додати кумин. Потім — томатну пасту, нут і сочевицю, влити бульйон.
 
Довести до кипіння і варити до готовності сочевиці. Влити лимонний сік, посолити і поперчити, додати подрібнену кінзу. А в тарілочки — ще й арахіс. 
 
До нашого хліба добре підійдуть паштети з грибів, квасолі, горохові, овочеві. У наступних номерах «УМ» читайте рецепти цих смачних овочевих відкриттів.
 
Але у Великий піст необхідно особливо пам’ятати про духовний харч.
 
Іоанн Златоуст так написав про мету посту: «Помиляється той, хто вважає, що піст — лише в утриманні від їжі. Істинний піст є віддаленням від зла, приборканням язика, віддаленням гніву, утихомирення похотей, припинення наклепів, обману та клятвопорушення. Прекрасний піст, тому що гріхи наші він пригнічує, як шкідливу траву, а правду, як цвіт, піднімає і вирощує... Ти постуєш? Нагодуй голодних, напої спраг­лих, відвідай хворих, не забудь в’язнів у темниці, пожалій змучених, утіш скорботних та тих, хто плаче, будь милосердним, лагідним, добрим, тихим, довготерпеливим, жалісливим, незлопам’ятним, благоговійним, істинним, благочестивим, щоб Бог прийняв і піст твій та щедро дарував плоди покаяння». 


23.03.2018 6912
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3041
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687