Індія. Аюрведа. Somatheeram

2018-й рік в Україні відзначився в Україні серед іншого й модою на аюрведу. Кілька разів в інтернетом курсувала інформація про те, що відомі політики, бізнесмени відпочили на такому-то аюрведичному курорті в Індії...

Майже всі про аюрведу чули, але видається вона якоюсь екзотичною і незрозумілою для загалу...


Аюрведа в перекладі з санскриту - “знання про життя”.

У аюрведі важливе місце посідає профілактика хвороб, у тому числі опис «здорового» способу життя та наближення до природи.

Аюрведа — це медична система, яка визнає, що, в кінцевому рахунку, вся мудрість виникає з одного абсолютного джерела (Параматман). Здоров'я проявляється по милості Абсолюту, що діє за допомогою законів Природи (Пракріті). Аюрведа допомагає природі, закликаючи людей жити в рівновазі з її законами і таким чином сприяючи гармонії між природою і людиною.

Практично маючи лише дуже загальні уявлення про аюрведу, в році що минає мені вдалося відбути 10 днів справжньої аюрведи на аюрведичному курорті Somatheeram, в південному штаті Керала в Індії.

ПЕРШІ МУРАШКИ ПО СПИНІ

І одразу ж від першого контакту з автентичною аюрведою — й перші мурашки по спині. “Моменти істини” пішли з першого контакту. Два лікаря, що приємно, які не граються в «екстрасенсів», а просто двоє дві години з тобою спілкуються. Навіть не дві, а скільки треба. Про все. Про харчування, стосунки в сім’ї, самооцінку, роботу, вподобання, фізичні і моральні навантаження, віру, релігійність, цінності, залежності, і ще багато різного.

Про всі болячки... Про те в яких обставинах вони з’явилися... Не стільки про фізичні обставини (травми, застуда, і тп), хоча і про це також. І от про мурашки... З п’яти болячок, про які я розповів лікарям, розкажу про одну.

13 років тому в мене різко, в один момент, трохи почався шум в голові, в лівій частині. Спочатку трохи дошкуляв, але швидко до нього звик... Робив і томографії, і аудіографію, і щось навіть капали в лікарні... І реально допомогло, але не позбавило зовсім. І от включайтеся - ....про що мене питали лікарі аюрведи. Про те, який шум - як вітер чи як потік води... Кажу, як шум вітру....

І... от що б сказав далі традиційний лікар? Ну плюс-мінус уявляємо собі.

А що запитали аюрведисти? А наступне запитання було «здалека» - «а ви медитуєте?» Кажу, було, але колись давно сидів в глибоких медитаціях по годині-дві на добу, а зараз несистемно, і коротко, для гармоніювання «нутрощів».

Наступне обережне питання - а шум у вас різко почався? - ...Так, просто якось в однин момент, не було зовсім і є... А в той час у вас в медитаціях нічого не сталося? І тут у мене оті мурашки і поповзли. Сталося... Саме тоді. Практично день в день майже. (Я тоді це не зв’язав). Після «того що сталося» я тоді сказав собі, що не готовий до тих «виходів і польотів». І фактично припинив ті глибокі медитації.

Це воно - сказали лікарі, ...звичайно, що традиційна медицина знайде вам матеріальну причину шуму - застуду вуха, чи звуження судини шиї, чи ще щось, але вони наслідок... А причина, не виключено - те що сталося в тих перерваних медитаціях... або щось з ними зв’язане...

...Якби не це, напевно щось шукали б далі...

Ну а потім ми поговорили про те, що робити далі з тими медитаціями, про походи в Тибет, про кору навколо Кайласу, і про те що тоді на Кайласі сталося з «чисткою карми».

І взагалі, кажуть аюрведичні лікарі, кожна болячка має психосоматичну, нематеріальну кармічну і глибоку причину. В Індії дехто навіть каже, що якщо ви йшли, і раптом спіткнулися і підвернули праву ногу, то це означає, що ви повинні були не лише підвернути ногу, але й — саме праву!
От так от...

ВІД ТОГО ХТО ВИ — ПІТТА, ВАТА ЧИ КАПХА, ЗАЛЕЖИТЬ ВАША ПРОГРАМА АЮРВЕДИ

Я не «вата» (це підтвердили аюрведичні лікарі), а більше «пітта» і трохи «капха». І від цього буде залежати моє чисто вегетаріанське харчування в найближчі 10 днів і аюрведичному ресторані курорту Somatheeram.

Єдине чим можна буде «наїстися» в ці дні, то хіба горох і рис (навіть хліба людського нема. А решта все якісь трави, овочі і фрукти. Страв в меню аж 150... Майже всі помічені, що для кого по тридоші (вата, пітта, капха).


Цікаві соки і напої в аюрведи - огіркові, диневі, кавунові, узвари з якихось невідомих трав. Пити кажуть треба тепле (воду в тому числі). Папая, ананасове пюре, джекфрут і подібне на десерти)

І ресторан з видом на Індійський океан.

“АЮРВЕДИЧНИЙ” РОЗПОРЯДОК ДНЯ 

“Робочий день” напружений - після ранішньої медитації (7.00) і аюрведичного сніданку, година йоги до 7-го поту, година перерва, обід, після якого через годину дві-три години аюрведичного “трітменту”:

- масляні масажі в чотири руки,

- обливанняголови олією,

- масляні компреси,

- молочно-трав’яні парові бані,

- сауни в чкихось коробках,

- масляні і трав’яні ванни,

- краплі в ніс,

- чистка вух воронками,

-150 грам якоїсь зеленої олії випити (це для чистки),

- ну і ще багато чого, все і не запам’ятаєш...


В коротких перервах бігом - океан, прогулянки, басейн... “Тяжко”...)))

А ще перебування в Індії без “культурної програми” - неможливе.

Храми, монастирі, найпівденніша точка Індії — мис Каньякумарі...

ВДОМА

Перший день вдома після аюрведи... Прокинувся звично, в 4.30 по нашому часу, в 7.00 по індійському... Щоранку в 7.15 (по нашому часу в 4.45) мій день починався з колективної медитації з Ейшейрою (практично досконалим тренером з йоги і медитації).

А потім ще година - заняття йогою. Частіше це було в 10.15, після сніданку... Або в 17.00 після аюрведичного трітменту. Одного разу прийшов спробував себе в йозі для «просунутих», але вправи стоячи на голові (поки що) не «потягнув». Ну і ще декілька.

Але загалом, тепер переконаний, що йога це не лише фізкультура, а й розвиток інтелекту і духовності. З медитацією зрозуміло, а от йога - то для мене було абсолютно нове. В комплексі з аюрведою - це змінює потужно!

Дуже хотілося через рік відзвітуватися їй про свої успіхи в йозі. Але наше “профанське життя”, вічний потік проблем, суєта, трохи збили з тих мрій піврічної давності...

Тому, наступного літа треба знов їхати в Індію, щоб поринути в світ Аюрведи і спробувати запрограмувати себе на новий стиль життя...

В Somatheeram географія гостей — цілий світ: Південня Африка, вся Європа, США, навіть екзотичні Ямайка і інші...

А один досвідчений “аюрведист” з Росії розповів свою історію. Він мав цілий букет хронічних хвороб. І вперше приїхав в Somatheeram більше десяти років тому. Захопило, з того часу він щороку саме на цьому курорті відбуває повну 28-денну програму. Дійшов до рівня просунутих у вправах йоги... Здорв’я — ідеальне. Про все хронічне “забув” фактично після другого відвідання Somatheeram…

Високий сезон в Індії осінь-зима... Але влітку значно дешевше. Тому на наступне літо формуємо з друзями цілу команду “на аюрведу”... Воно того вартує!

https://www.facebook.com/SomatheeramAyurvedaGroup/

https://somatheeram.in/?fbclid=IwAR15Dj0VRIG56WfTIRWLFdCnVpZCTyurXPwVB3RZsn3iyJ2bwFIgXgHQXNw

Олег Головенський

Фотогалерея


Коментарі (4)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

526
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1443
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3026
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

824
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

515
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2378
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1152
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34111 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

375
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681