Інша сторона: Івано-Франківськ очима муніципалів

Івано-Франківськ – велике та красиве місто, яке оновлюється й вдосконалюється кожного дня. Проте щоб тут в додачу було ще й спокійно та безпечно, цілодобово працюють десятки правоохоронців, які стоять на варті нашого спокою.

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.

Свій «рейд» ми розпочали з центральної частини міста, з Вічевого майдану.

«Зазвичай тут, у сквері біля фонтану, на лавицях часто можна зустріти безхатьків чи компанії, які розпивають алкоголь. Сьогодні ми вже мали тут один обхід, тому зараз тут спокійно», - розповів інспектор відділу громадського порядку Вадим Давиденко.

Загалом муніципали постійно патрулюють три зони в місті: міське озеро та парк, центральну частину міста та вокзал. Окрім того, є відділ охорони, який постійно чергує в палаці Потоцьких, в лікарнях, в Будинку нічного перебування та ЦНАПі. Також функціонує відділ благоустрою, який займається стихійною торгівлею й перевіркою рекламних вивісок.

«Найпоширеніші порушення, які нам доводиться реєструвати, це розпиття алкогольних напоїв у громадських місцях. За день може бути від 10 до 15 таких випадків. Зазвичай ми стараємось проводити з цими людьми профілактичні бесіди та утилізувати алкоголь», - каже інспектор відділу громадського порядку Любомир  Калинчук.

Окрім того, у місті кожного дня знаходять людей в безпорадному стані, які перебрали з алкоголем. За добу часом може бути навіть до трьох випадків, коли доводиться викликати їм швидку.

«Зазвичай ці люди мають свої «точки» з сурогатом, постійних продавців, які готові цілодобово надавати їм алкоголь за певну суму грошей. Є люди, які гонять його вдома, та потім вже продають на вокзалі. Трохи рідше алкоголь купують в магазинах. Як правило, сурогат розливають в прості прозорі пляшки та продають під виглядом води», - додає інспектор.

З приходом холодів муніципали опрацьовують додаткові маршрути, запускають патруль по всіх районах Івано-Франківська.  

«Робота у нас дуже різноманітна. Порушники нас постійно лають, особливо, коли вилучаємо алкоголь. Бувають випадки, коли вони пробують застосувати фізичну силу. В такому разі ми діємо суворо по протоколу та можемо застосувати загин руки за спину й надалі викликаємо поліцію», - розповідає Любомир.

До речі, поліцію доводиться викликати дуже часто. Переважно це роблять для того, щоб встановити особу людини, бо майже завжди порушники відмовляються надавати інспекторам свої дані для складення протоколу про порушення. Також поліцію обов’язково викликають у випадку, якщо порушник проявляє агресію.

«За час існування інспекції, на мою думку, у місті можна простежити позитивну тенденцію до зменшення злочинності, особливо, якщо порівняти  з 2017 роком, коли я вперше прийшов сюди на роботу», - пригадує інспектор.

В залежності від сезону збільшується кількість певного роду правопорушень. Весною та літом збільшується кількість розпиття алкогольних напоїв в громадських місцях та справляння нужди на вулиці.

«Ми постійно «оживляємо» людей, викликаємо їм швидку. Восени та взимку таке буває рідше, проте такі випадки небезпечніші. Люди можуть обморозити собі кінцівки, замерзнути або ж підхопити інші болячки», - каже Калинчук.

Інспектор додає, що їхні працівники, по факту, працюють навіть у вихідні, неодноразово траплялося, коли вони допомагали людям у випадку крадіжки чи надавали першу домедичну допомогу навіть не будучи на роботі, а просто, як свідомі громадяни.

«З цією роботою особисто я  став ще більш небайдужий. В залежності від ситуації можу з легкістю надати людям допомогу, викликати наш патруль чи поліцію, бо розумію, наскільки це буває важливо», - з усмішкою додає інспектор.

Для того, щоб муніципали могли допомогти людям у будь-якій ситуації, два-три рази на місяць для них проводять курси з надання домедичної допомоги. На кожному занятті опрацьовують різні ситуації та методи надання допомоги.

«За час  роботи в кожного з нас було багато різних випадків, але вони стали буденними. Ми постійно проводимо бесіди з ромами, безхатьками чи іншими порушниками.

Нещодавно був випадок, коли п’яний чоловік з ножем хотів напасти на нашого працівника. Це було в Будинку нічного перебування. Таке буває не дуже часто. Здебільшого ми виявляємо небезпечні предмети вже при затриманні», - каже інспектор.

Серед порушників інколи трапляються неповнолітні. Переважно їх затримують за розпиття алкоголю та куріння. Рідше – за наркотики.

«Буквально нещодавно ми затримали підлітка, який після концерту був в стані сильного алкогольного сп’яніння. Ми викликали йому швидку та батьків. Де купив алкоголь хлопець так і не зізнався, на жаль, так зазвичай і трапляється. Як правило кажуть, що випив трошки пива і дуже сп’янів, щоб не підставляти ні друзів, ні знайомих», - розповів Любомир Калинчук.

За декілька годин нам з інспекторами вдалося обійти центр міста та вокзал. І цього разу  не обійшлося без затримання порушників: людей, які жебракували, справляли нужду просто в парку та розпивали алкогольні напої посеред парку.

Фотогалерея


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

527
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1443
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3026
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

824
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

515
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2379
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1152
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34111 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

375
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681