Йому було легше добратися ближче до зірок, ніж до українських чиновників (Пам’яті Леоніда Каденюка)

Рівно 24 роки тому ми сиділи у Польщі в барі, затамувавши подих. Ні! Ми позаклякали в очікуванні та стежили по телевізорі, як у далекій Флориді з космічного центру ім. Джона Кеннеді, у рамках програми Спейс Шатл, стартував багаторазовий транспортний космічний човник «Коламбія».

До зірок наближався міжнародний екіпаж: Кевін Крегель — командир (США), пілот Стівен Ліндсі (США), спеціалісти польоту: Уінстон Скотт, Калпана Чавла (США), Такао Дої (Японія), а також, якщо перекладати дослівно, то фахівець із корисного навантаження – Леонід Каденюк (Україна).

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.

Поки ми замовляли пиво, а шатл мчав до небес, дикторка почала розповідати про

Національну академію наук України та її вчених, які працювали під керівництвом докторки біологічних наук пані Єлизавети Кордюм та академіка Костянтина Ситника. Ми тоді ще не розуміли смислу її слів. Точніше не все усвідомлювали. Ну є у нашій академії класні люди і що – ми хіба не класні люди? Мине трохи часу і про успішний експеримент згаданих людей писатиме вся американська преса – наукова, галузева, світська.

А привід до фурору дав хлопака з Буковини – космонавт Леонід Каденюк.

- Як вас по батькові?

– Просто Леонід.

Ми познайомилися значно потім на презентації американської програми розвитку парламентаризму. І мені випало сидіти поруч з Каденюком.

Цілих кілька хвилин!

Поки його не запросили до президії.

Мушу відразу сказати, що пан Леонід за способом життя був дуже схожий на Маркіяна Паславського. Є люди, які можуть розмовляти годинами, вони прекрасні оратори, вчасно наводять потрібні аргументи, але реальної роботи від них нуль. А є люди, які спілкуються короткими фразами або лише кивками, але з ними можна перевертати гори. Обидва згадані хлопці походили з останніх.

Вони хотіли працювати і вміли максимально якісно займатися своєю роботою, але «система» їх не сприймала. Біля них крутилося багацько бутафорного люду з політики, їх без кінця кликали на різні акції. А хлопці хотіли горіти у процесі реалізації своїх ідей. Натомість, кожен по своєму, згоріли у вічному очікуванні.

Пишуть, що Леонід Каденюк своїми дослідженнями на експериментами на борту на десятиліття вперед забезпечив діяльність космічних станцій із тривалим періодом перебування астронавтів на борту. Американська преса писала про прорив у галузі освоєння Космосу.

Але то в Америці.

Після повернення додому на Каденюка дивилися, як на людину, яка плутається під ногами. Заходить якийсь Каденюк, якого ніхто з пацанів у космос не відправляв, і по-хамськи так каже:

- Люди, давайте, відродимо космічну галузь України.

А на це ж потрібні кошти. Звідки їх взяти, якщо через клятий бюджет у парламенті не раз мало що не доходило до бійок?

Каденюка, немов ялинку, обвішували регаліями, нагороджували орденами та медалями, але його це цікавило мало. У нього на очах згорали кращі фахівці галузі, завдяки яким Україна вважалася третьою космічною державою у світі. Він без кінця звертався до владоможців, але у їх глобальній битві за бюджет однієї з найбільших країн Європи, його проблеми, старання, плани виглядали не вартими їх уваги.

Життя рухається вперед, мільйони українців, рятуючись від системи, повиїжджали самі або повідправляли подалі дітей. Їх не можна засуджувати. Кожен поступає, як вміє або на скільки вистачає духу. Українці живуть надією, що так вічно тривати не буде. Ця надія допомагає нації вижити вже сотні років.

Але в Україні покращити собі життя можуть лише самі українці.

Для того мусимо зберігати пам’ять про тих людей, які не побоялися кинути виклик системі. Хоча би тому, що вони у цій боротьбі були першими. І серед них простий хлопець з села Клішківці, що у Хотинському районі. Він запам’ятається нам завжди ледь усміхнений, ґречний і готовий допомогти.


19.11.2021 Ущенко Олег 10929
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

531
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1452
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3033
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2076 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4148
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5925

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

380

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

400

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

394

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

522
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

832
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

796
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1082
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

523
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2389
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

837
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1157
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34117 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

380
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

717 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

913
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

684