Івано-франківський полісмен: Патрульний повинен захищати права і свободи людини

 

/data/blog/98236/824aadb64de5e394de1e75f0657b2c6b.jpg

 

Івано-Франківськ став 11-им містом, в якому запрацював новий поліцейський патруль. Сьогодні, З1 січня, франківські патрульні поліцейські склали присягу. Після неї 208 новоспечених копів патрулюватимуть вулиці міста.

 

Нагадаємо, 3 вересня 2015 року в Івано-Франківську стартував набір у нову патрульну поліцію міста.

 

За словами Міністр внутрішніх справ України Арсена Авакова, всього ж до травня 2016 року в штаті нової патрульної поліції країни працюватимуть 16 тисяч нових поліцейських.

 

Фіртка вирішила поспілкуватися з одним із полісменів Івано-Франківська Сергієм Юзиком:

 

/data/blog/98236/a09e3679773e52d7003d2a9874eb3cff.jpg

 

- Розкажи, чим ти займався до поліції та чому вирішив стати поліцейським?

До поліції останнє місце моєї роботи - банк, де я працював спеціалістом довідкового центру близько трьох років. Перед тим також працював інструктором на «Буковелі».

 

 

 

Тепер працюватиму в поліції. Але насправді я не сам прийшов до того, що я хочу в поліцію. Взагалі цю ідею мені підкинула мама, коли почула про набір сказала давай попробуй. А брат підсунув анкету , я заповнив її і відправив електронкою. Тоді ще я якось скептично до того ставився. Потім мені прийшло повідомлення на пошту,про те, що розпочинається перший етап відбору, а потім зателефонували. Тоді , пам’ятаю, я собі подумав піду на перший етап подивлюсь, що з цього вийде. Знаю, що набір був великий, заявки написали більше 5 тисяч людей. Тобто виходить що був набір з 25 чоловік на одне місце. Я розумів, що можливо пройду, а можливо і не пройду. Хоч вірив у свої сили, але разом з тим розумів, що набір великий.

 

Другий етап я також пройшов, а потім з кожним етапом мене все більше мотивувало і цікавило.

 

Коли вже мав відбуватись відбір на третій етап, мені чомусь не дзвонили, повідомлення не приходили і тоді я засумнівався, подумав невже не пройшов. Зізнаюсь, тоді мене це зачепило. Але пізніше все-таки зателефонували. І відтоді я так би мовити «запалився», мене вже з’явився стимул. Відтоді з кожним етапом мені ставало все цікавіше. І так дійшов до останнього етапу – до співбесіди.

 

-  Як проходила співбесіда?

Тоді там уже було приблизно 5 людей на 1 місце. На співбесіді, члени комісії сиділи на півколом. Ми заходили, і кожен з них задавав по питанню. Питали що захочуть.

 

- І що розповідав ти?

Перед відбором у поліцію у мого друга вкрали велосипед. А лише за два тижні до крадіжки, я йому продав такий спеціальний замок для велосипеда, яким користувався сам. Тобто я відчував якусь частину своєї вини, бо ж я два роки користувався цим замком, потім передав йому, і в нього одразу вкрали велосипед. Звичайно мені хотілось допомогти йому знайти двохколісника .І не знаю, яким дивом, але через тиждень, як велосипед зник, я побачив його і допоміг йому знайти та повернути його. В цьому також є якісь прояви правоохоронних органів. Маю на увазі, що я допоміг другу, і хочу також допомагати людям. Цю історію я і розповів на співбесіді. Мабуть їм вона сподобалась (ред. – сміється).

Крім того, я вчився на спеціальності психологія, а це мабуть друга за важливістю спеціальність, яка потрібна у роботі правоохоронних органів, оскільки ми працюватимемо з людьми, тому важливо вміти знаходити підхід до різних людей. Також у мене є необхідна військова підготовка, бо я служив у внутрішніх військах, які близько року тому перейменували у національну гвардію, зараз це підрозділ поліції. Тобто тут куди не крути, всюди виявлялись такі стикові моменти, які мене привели до того, що є зараз. Усі вони співпали, і можливо саме вони й сприяли тому, що на останньому етапі відбору мене таки відібрали.

 

- Зважаючи на ажіотаж ширились чутки, що когось могли відібрати через те, що кандидат дав хабар. Яка твоя думка щодо цього?

Насправді я також чув таке. Зізнаюсь, серед моїх знайомих були такі, які писали заяви, але відбір не пройшли і потім також говорили, що той хто пройшов, десь там міг підплатити. Але скажу по правді, я нічого не платив, і не готовий би був платити. В мене є таке життєве кредо – всього чого хочеш, потрібно добиватись своїми силами. А інакше який в цьому сенс? Який загалом тоді сенс у цій реформі, якщо знову почнеться хабарництво, «кум-брат-сват»? Перш за все ми всі сюди прийшли із цим боротися.

 

- Розкажи, як відбувались тестування?

Спершу був загально ознайомчий етап, який включав декілька блоків запитань на логіку, ерудицію, різні питання по математиці. До цього етапу я спеціально не готувався, скажу більше в той день я мав бути дружбою на весіллі. І на тестування я прийшов у костюмі з бутоньєркою (ред. – сміється).

 

- Скільки тривало навчання, як відбувалось? Чого було більше теорії чи практики?

Насправді не довго, трохи більше двох місяців. Навчання проходило у вигляді пар, але це можна порівняти з такими звичайними парами, як в університеті. Спочатку була теоретична частина, ми вивчали основи права, кримінальний кодекс, психологію. Щоправда були дуже стислі предмети, які ми прослухали, з інших предметів були й заліки, так звані квізи.

Також були предмети, які вивчались довше, це більш кваліфіковані, наприклад адміністративний, кримінальний кодекси, то з них ми уже здавали екзамен у формі тестів. Крім того були й усні екзамени з профілюючих предметів.

Теорії та практики було приблизно наполовину. З теорії більше по предметах, а практика – вогнева і тактика. Практично останній місяць складав тактичну та вогневу підготовку. Тобто на це нас найбільше націлювали, і цьому найбільше навчали. Пари розпочинались о 8:30, але ми приходили на 8 годину на ранкове шикування. А тривали до 18:30. Тобто майже цілий день у нас були пари. І наскільки мені відомо, були й такі люди, які не витримали і пішли. Приблизно 3-4 людини у перший день відсіялось через те, що важкий графік.

 

- Що було найважчим у навчанні?

Найважчим все таки був екзамен з тактики. До речі, його здали не всі. Там моделювались ситуації, і інструктори визначали та оцінювали, наскільки ми знаємо, як діяти в тій чи іншій ситуації. Також була підготовка зі стрільби. Але всі інші екзамени були у формі тестів на час, які здавали на комп’ютерах, там підказок немає ніяких: до нас приходив методист, який перевіряв, щоб ми один з одним не спілкувались. Коли ти відповів на всі питання, підтверджуєш це і натискаєш клавішу «погодити». Тоді одразу результати відправляються на Київ. Тобто тут щось підробити, чи підкупити неможливо, оскільки, люди, які перевіряють їх тебе не знають. Тут все було чисто, прозоро і відкрито.

 

- Які інструктори вас навчали?

На всьому потоці у нас було 8 груп. Навчали нас інструктори з Києва. Нашу групу ПС-5 вчив тактики інструктор з Києва Віталій Коркуц. Це люди, які вже є поліцейськими, оскільки у Києві почали службу швидше. Вони мають певний досвід, пройшли відповідні курси, мають документ на право викладати. Тобто це спеціально підібрані люди.

 

- Що було найважчим у навчанні?

Мабуть найважчим було здати профілюючий предмет тактику, тобто як треба поводитися з людиною, як правильно зупиняти машину, куди потрібно відводити людину. Як діяти, якщо це низький рівень небезпеки чи високий. Друге - як правильно заходити в приміщення, якщо до прикладу ми знаємо, що людина може бути озброєною. Нажаль, зараз така ситуація в країні, і трапляються випадки, що люди привозять зброю зі Сходу сюди. Нам також потрібно бути готовими до цього, ми теж люди і на нас також чекають вдома. Тому нам потрібно бути більш обережними, тактично підходити до виконання своїх завдань і заходити в будівлю так, щоб якнайменше було шкоди людям, нам так, щоб якомога швидше припинити протиправне діяння правопорушника.

 

Третій етап - застосування прийомів. Звичайно мабуть десь не вистачило приділеного на це часу, але я впевнений, що ми вивчили добре усе, що нам розповіли та показали. Тому нехай правопорушники не думають, що те, що нас мало вчили, і їм усе дозволено. Якщо буде необхідність – ми готові до застосування певних прийомів та надягти кайданки на правопорушника. Також в рамках ЗУ Статті 46 ми маємо право застосовувати зброю.

 

- А як щодо водіння патрульними автомобілями Toyota Prius, в них є своя специфіка. Як навчали водінню?

Нам прочитали короткий курс техніки швидкісного водіння. А в «Пріусах» ми їздили, здавали певні елементи разом з інструктором, який сидить збоку і в разі потреби дає підказки. Потім кожен отримує відповідний документ, в якому вказані всі нюанси по водінню, що було добре, що не добре. А в кінці допуск до водіння, тобто чи ти можеш водити «Пріус», чи ти сидітимеш збоку.

 

- За яким графіком працюватимуть патрульні, адже патрулювання буде цілодобовим.

Так, ми день працюватимемо 12 годин, потім йдемо на ніч на 12 годин і два дні вдома. Ми присягли на вірність державі, на те, що добросовісно, чітко з гідністю виконуватимемо всі свої функціональні обов’язки.

 

-  Все таки якщо узагальнити чим буде займатись патрульний поліцейський. Які твої обов’язки?

Патрульний поліцейський повинен захищати права і свободи людини. Будемо співпрацювати з населенням. Хочеться відрізнитись від міліції, яка насправді працювала не так, як би хотілось. Різниця між міліцією та поліцію в тому, що міліція – це каральний орган, а поліція – орган, який тільки в деяких випадках виконує каральну функцію, це допоміжний орган, який працює 24 години на добу і готовий допомогти у вирішенні практично будь-якої ситуації.

 

Нам об’єднали три функції: ДПС, патрулювання, тобто ми зберігаємо громадський порядок. І третя функція – сімейні правопорушення – і на такі випадки ми будемо виїжджати та допомагати людям зберігати громадський спокій, оскільки вони не одні в будинку живуть. Все, що у нашій компетенції будемо вирішувати. Викликати нас можна за номером 102.

 

- Зараз така ситуація збільшилась кількість аварій. Як вважаєш, з появою патрульної поліції їхня кількість зменшиться? І як на твою думку, яким буде ставлення водіїв до вас?

Обов’язково зменшиться. Ми старатимемось всіма можливими методами зберегти життя і здоров’я людей і сама наша поява на вулицях водіїв трохи так би мовити втихомирить. Ми відзнятимемось від ДАІшників, адже спочатку робитимемо попередження, старатимемось не суворо відноситись до них, у тих ситуаціях, в яких це можливо,тобто спершу будемо попереджувати, спілкуватись з людьми.

 

Виняток - це ситуації коли людина, до прикладу знаходиться у нетверезому стані, чи здійснила важке порушення . За адміністративним кодексом ми маємо право одразу на місці винести постанову. Складаємо протокол у випадках, коли є грубе порушення. Якщо ж водій здійснив незначне порушення, перетнув лінію чи трохи перевищив швидкість, але при цьому веде себе адекватно - ми поспілкуємось з людиною, винесемо усне зауваження , відпустимо і побажаємо щасливої дороги.

 

Але якщо він буде, як в народі кажуть «бурувати», «бикувати» тоді поліцейський буде вимушений скласти на нього постанову і людина сплачуватиме штраф.

 

-  І на завершення чи готовий до селфі з копом? Як ставишся до цього?

Якщо чесно я ставлюсь до цього нейтрально. Я не заради цього сюди прийшов, але якщо виникне така ситуацію, що комусь захочеться #селфізкопом, то я не відмовлю, за умови, що у мене не буде якогось нагального виклику.

 

Розмовляла Олена Британська

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Як в Івано-Франківську нові полійцейські складали присягу (фоторепортаж+відео)

Керівником патрульної поліції Івано-Франківська став 26-річний хмельничанин Дмитро Міхалець (фото)

Жіноче обличчя нової франківської поліції (фоторепортаж)

В Івано-Франківську Хатії Деканоїдзе подарували гуцульський кептар (фото)

В Івано-Франківську патрульні поліцейські складають присягу (фото)

Патрульну поліцію Івано-Франківська очолить найвищий полісмен України (фото)

Біля Івано-Франківської ОДА тривають останні приготування до церемонії складання присяги новими патрульними поліцейськими (фото)

У Франківську біля нового управління майбутні патрульні влаштували генеральне прибирання (фото)


Коментарі (2)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2131 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

445

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

428

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10072
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

883
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

583
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2445
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

951