Йорданська купель або Як франківчанину правильно занурюватись в ополонку

 

/data/blog/46017/ada355b8e9f71425e21c9e7e91036427.jpg

 

За кілька днів православні та греко-католики святкуватимуть одне з найбільш свят різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Господнє. У цей величний день віруючі і не тільки виконують одну з найвідоміших християнських традицій – занурювання в освячену воду на річці. Вважається, що на Йордан вода набуває цілющих властивостей і може вилікувати тілесні й духовні хвороби. Та інколи занурення у крижану купель може завдати людині шкоду.

Щоб цього не сталось, потрібно дотримуватись кількох важливих принципів. Як зауважує у розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо» кандидат медичних наук, лікар-кардіореаніматолог Івано-Франківського обласного клінічного кардіологічного диспансеру Андрій Витриховський, спочатку треба добре подумати, чи взагалі людині варто лізти в ополонку.

«Адже, якщо організм людини нетренований, а холодна вода викликає звуження судин, може трапитись зупинка дихання і серця. Тому не варто мотивуватись тим, що всі то роблять і я мушу. Перш за все, до цього потрібно готуватись дуже тривалий час, поступового загартовувати організм. Крім того, цього не потрібно робити людям старшого віку. Особливо це стосується осіб з серцево-судинними захворюваннями. Адже від холодної води і стресу може трапитись звуження судин. І уявіть собі, що якщо вони на 50 % вже й так звужені, а з цим стресом людина може й померти. Тобто, із захворюваннями серцево-судинної системи не радив би стрибати в ополонку.  І особам зі схильністю до них – теж. Взагалі, краще цим не займатись. Виняток - людина вже до цього готова: натренована і загартована», - роз’яснює Андрій Ігорович.

Лікар зауважує, що також важлива тривалість перебування у воді. І не варто забувати, що відсутність морозу не означає теплу пору року.

«Якщо відчуваєте дискомфорт, з’являються болісні відчуття у грудях, паморочиться в голові – виходьте! Не знущайтесь над власним тілом. Дуже важливо готуватись до цієї значущої події завчасно, загартувати організм поступово і тривалий час. Тобто, якщо ви три дні до Йордану приймали холодний душ чи розтирались водою, це не означає, що ваш організм до цього готовий.  Загартовуватись треба кілька місяців, пів року. Потрошки обливатись холодною водою, приймати контрастний душ», - пояснює Андрій Ігорович.

За словами Витриховського, за кілька хвилин перед прийняттям йорданської купелі теж треба «розім’ятись»

«Не варто як тільки розібрався, зразу кидатись в ополонку. Треба трохи «продихатись», пройтись і якщо самопочуття хороше, спробувати занурюватись у воду. Щодо перебування у воді, то тут також все залежить від індивідуальної чутливості людини. Хто скільки може витримати. Але якщо відчуваєте біль, дискомфорт – виходьте! Після того треба швиденько зігрітись. Не варто вживати алкоголь, краще зробити невелику зарядку, розім’яти м’язи, адже від холоду можуть бути не тільки проблеми з серцем. Алкоголь дійсно розширює судини і організмом, як кажуть «йде тепло» але це тимчасовий режим. Тобто, йде приплив крові до шкіри, але не до голови і серця. Краще розтиратись, варто випити теплого чаю», - каже медик.

Андрій Витриховський перш за все радить майбутнім «моржувальникам» слухати свій організм.

«Якщо людина тільки роздяглась і вже стає зле, то у воду точно не варто лізти. Бо навіть від холодного, морозного повітря може стати зле. Крім того, у воді може виникнути така проблема, яку в народі називають «корчі хапають». Тому, професійні плавці завжди мають з собою голочку, і якщо ногу «вхопив корч», то він себе уколов і м’яз відпускає. Але нога – це ще пів біди. А це ж може трапитись і з грудною кліткою, яка стисне серце зсередини  та й все» - наголошує лікар-кардіореаніматолог.

Щоправда, не всі прислухаються до порад фахівців. Як розповідає франківчанин Євген, минулого року він вперше і без підготовки поліз у йорданську купіль.

«Це було швидше за компанію, ніж наперед добре спланована дія. У воді було холодно, та вийшовши на берег відчув жар. На щастя, не захворів. І навіть банальної нежиті не було. Загалом, враження були приємними але не знаю, чи спробую ще раз», - зауважує юнак.

Прикарпатець Мирослав у цій справі вже має значний досвід  - понад 5 років. І приймає крижану купіль не тільки на Водохреща.

«Найважливіше - це сила волі. У кожної людини, яка б вона не була, є сила волі, тільки її треба трішечки підняти, сказати собі: «Ти що? Ану, подивись у дзеркало, ану, вперед!». І тоді заходиш у воду, а вона здається тепленькою, як у ванні. Але готуватись до зимових купань варто. Хоча є люди, які заряджаються цим духом і налаштовують себе підсвідомо, що коли зануряться, то болячки відступлять і все буде добре. Такі можуть і з зими розпочинати моржування. А є такі, що бояться, переживають, що, можливо, застудяться, тому їм треба свій організм готувати, загартовувати. Та все ж таки всім треба спробувати. Як кажуть у народі, моржування зцілює не тільки тіло, а й душу», - вважає чоловік.


16.01.2014 1443 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

639
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1575
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3152
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2151 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4248
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6037

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

478

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

456

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

442

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

544
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10083
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

903
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

857
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

618
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2468
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

893
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1217
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34179 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

344
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

440
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

785 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

961