Карпатами правлять жрецько-відьмацькі династії?

 

 

Географія закінчується там, де починається метафізика, і від цього нікуди не дітися, коли починаєш говорити про Карпати. Таку спробу зробили івано-франківські краєзнавці і письменники – автори і упорядники книги «Метафізика Карпат». 



Як зазначено в анотації, це оглядово-туристичне видання, і його благородна мета – познайомити гостей Прикарпаття з легендарними місцями краю, з багатою на містичні перекази Карпатською землею. «Метафізика Карпат. Івано-Франківська область» – перша книга у серії видань, присвячених карпатській метафізиці.



Такі видання вигідні комерційно. Їх можна знайти не лише на полицях книгарень, а навіть на косівському базарі поміж ліжниками і різьбленими шкатулками. Приваблива книга у твердій обкладинці з хорошим папером, щедро ілюстрована майстерними світлинами Жанни Мойсеєнко, Тараса Нагірного, Богдана Шумеги і Тетяни Щеглової. Також в оформленні використані філателістичні матеріали знаного колекціонера і краєзнавця Зиновія Жеребецького. Карти, які знаходимо у виданні, уклав уже згадуваний Тарас Нагірний. У текстах також використано матеріали його досліджень. Автори текстів і двоє перших складають редакційну раду проекту – Олег Головенський, Володимир Єшкілєв та Іван Бондарев.



Ось така ніби фактографічна інформація, яка може дати уявлення про видання людям, які знають людей, котрі над ним працювали. Безсумнівно, роботу виконано на високому рівні, але перше враження лишень від переглядання книги – те, що туристів і невігласів хочуть розвести. І не лише на бабки (бо ціна порівняно помірна) а на розуміння Карпат та їх «метафізики».



Одна подруга розповідає про своє перебування на Сході України, де знайомиться з людьми, які, природно, цікавляться, звідки вона, а та відповідає, що з Івано-Франківська. «О, та у вас там Карпати!» – вигукують в один голос. Власне, до чого я веду: хто бував у Франківську чи хоча б переглядав мапу нашої держави, знає, що там ніяких Карпат нема. Максимум, Вовчинецькі гори, які є швидше пагорбами і компетентність авторів «Метафізики Карпат» далі не поширюється. Написали туристичний путівник? Молодці! Але ж яка тут «метафізика»? Ба ні: «Карпатські гори недарма вважаються наймістичнішою та найтаємничішою із земель України. Зі скіфських часів тут знаходились таємні святилища жерців, мегалітичні комплекси, цілющі джерела та інші місця Сили. Жрецько-відьмацькі династії збереглися до наших часів, і, як подейкують, і досі незримо керують Карпатським краєм…» – заявляють в один голос автори. «Та чорта з два!» – вигукну у відповідь, бо що за маячня така.



Певна річ, всіх можна зрозуміти. Хлопці замутили комерційний проект, щоб гарно продавався. Ну, най продається. Але нащо вигадувати бздури про жерців, які керують Карпатським краєм? Вишиванюк керує! Михайло Васильович, призначений Віктором Федоровичем. Ще кілька хлопців зі «Свободи» намагаються працювати на благо прикарпатської громади у центрі Карпат – Івано-Франківську. Не так давно поставили свіжий пам’ятник Шевченкові. Правда, не вельми свіжий, бо лежав кілька років на складі, а тут «свободівці» вирішили показати дієвість і поставили нову фігуру Кобзаря у міському парку. Тільки не дуже він на себе схожий. Місцева молодь називає його Гаррі Поттером. Патлатий пацанчик у плащі і книжку із таємними знаннями у руках тримає. Хіба окулярів бракує. Молодці франківці і прогресивні, мабуть, перший пам’ятник у світі поставили цьому казковому героєві. Ну, звісно! А кого ж іще увіковічнювати в краї, де збереглися жрецько-відьмацькі династії?



Але повертаємося до книжки і вже її читаємо. Перший розділ «Мегаліти і святилища» розповідає про магічні місця Карпатського краю з використанням тих чи інших досліджень з джерел, що є досить цікавим інформативним текстом. Але де ж тут метафізика? А її, вочевидь, слід розуміти у таких нісенітницях: «Те, що в Бубнищі знаходилися прадавні жертовники, не викликає сумнівів у дослідників. […] видовбані на вершинах скель «чаші» півметрового діаметру зі стічними рівчаками могли бути місцями ритуальних офір давніх людей. Можливо, бубни, на честь яких назване святилище, використовувалися для звукового супроводу цих ритуалів». У попередній цитаті і далі курсиви мої, які якраз підкреслюють глибоконаукову (!) теорію авторів. У наступному тексті: «Експедиція, яка досліджувала Терношорське святилище у липні 2008 року, виявила декілька «ліній Сили», що з’єднують Кам’яний круг з верхніми брилами у нагромадженні каменів. На кінцях цих «ліній Сили» знаходяться так звані «чашні камені», котрі, судячи з усього, використовувалися язичницькими жерцями для офірувань сонячним божествам». Судячи з чого? Чому саме сонячним божествам? Звісно, це – метафізика Карпат, яку не осягнути приземленим умам гуцулів, що населяють ці краї, її здатні вловити і описати лише станиславівські волхви.



У другому розділі – «Місця сили» – йдеться про енергетичні місцини Карпатського краю. Підхід до викладу матеріалу такий, як і в першому розділі, а тому не дивує, хіба смішать деякі означники, як-от «самодіяльні метафізики» чи «ентузіасти карпатської магії», «ентузіасти-аномальники». Подеколи трапляються неточності, зокрема у тексті «Циганський горб»: «В селі Коршів, що на Коломийщині, знаходиться знане з давніх часів «місце Сили». Відоме воно під назвою Циганського горба. Існує переказ, що на цьому місці у прадавні часи здійснювались язичницькі ритуали. Деякі краєзнавці пов’язують Циганський горб з історією роду шляхтичів Войнаровських, серед яких, подейкують, були містики і масони… На Циганському горбі, починаючи з 2002 року, проводяться поетично-мистецькі містерії з участю місцевих і приїжджих поетів, художників, співаків і метафізиків». Ну, по-перше, село, у якому розташований Циганський пагорб, називається Ліски, хоч і належить до Коршівської сільської ради. По-друге, цікаво би дізнатися, що то за таємничі «краєзнавці», які відшукали там сліди масонів, а по-третє, неодноразово будучи учасником мистецьких фестивалів ім. Квітки Цісик, які організовує на Циганському горбі його власник поет Ярослав Ясінський, мені жодного разу не випадало ставати свідком містерій чи бачити хоча б одного «метафізика», хіба що таким себе вважає один з авторів «Метафізики Карпат» Володимир Єшкілєв, який справді відвідував цю місцину.



Третій розділ – «Метафізика міст і укріплень» – доволі органічний, бо, вочевидь, авторам не доводилося бозна-чого вигадувати, позаяк у бесідах про Івано-Франківськ чимало сказано, а тому можна коротко переказати, що, власне, й відбулося. Трохи історії, трохи краєзнавства з коментарями, схемами, поштівками чи світлинами тих чи інших споруд дає привабливий вид «міста у межиріччі двох Бистриць». Відтак знаходимо байку про станиславівського вампіра і довідки про найцікавіші замки області.



У четвертому розділі мова про «Чудотворні джерела», а в п’ятому – про «Чудотворні ікони Прикарпаття». Досить толково і конкретно викладено інформацію, а відтак і сприйняття адекватне. Натомість викликає посмішку шостий розділ – «Жива метафізика Карпат». Автори книги відшукали в Карпатах «мольфара» Миколу Д., який, проте, себе мольфаром не називає, але для людей дуже помічний від корчу, скусу, страху і кровотечі жінкам. Навіть не знаю, як з такими чарівниками горяни ще не стали безсмертними. Добре, що Микола хоч гроші не бере, бо каже, що той, хто бере за цілительство гроші, нічого доброго людині не приносить, а може і нашкодити. А ще у цьому розділі можна знайти «мольфарську» приповідку, яку авторам вдалося записати на диктофон, а далі вони цей запис розшифрували і ми самі вже можемо чарувати. Комедія! Та жоден мольфар не назве себе таким, вже не мовлячи за приповідки, а той, хто називає, – просто клоун. Ще в цьому розділі знаходимо розповідь про магічних істот Карпат і навіть нещодавню дивовижу – Чупакабру. Більше того, вона змальована ручкою у зошит, а відтак відсканований варіант розташовано як ілюстрацію.



Висновок: книжка непогана і цікава для туриста та й не тільки, але важливо не переборщити зі всілякими понавигадуваними аномаліями, що у цьому виданні трапляється. Все ж, якщо не зважати у «Метафізиці Карпат» на «метафізику», то можна почерпнути чимало цікавих знань і з допомогою книжки подорожувати Прикарпаттям, відвідуючи справді красиві місця. Головне – не вчитуватися і не вишукувати сенсу, якого нема, бо сенс ви віддаєте відразу з грошима за цю книжку, тому надалі її варто дарувати. Та й дивиться гарно.

 

 

ЗАХІД.нет


03.01.2012 Василь Карп'юк 2249 20
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

390

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

802
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690