Карпатська Мантикора-2013 (фото)


Протягом трьох останніх днів минулого тижня, 22-24 березня, Івано-Франківськ приймав Другий міжнародний фестиваль фантастики «Карпатська Мантикора 2013».

 

Темою цьогорічного «з’їзду» стала українська дитяча й підліткова література в жанрі фентезі: її досягнення, проблеми, тенденції. Слоган заходу — «Час діяти!». Чому? Бо далі нема куди…

 


Учасники фестивалю. Фото на пам’ять



«Що таке «Мантикора» й навіщо вона потрібна? — сказав на відкритті Володимир Єшкілєв, відомий український письменник та один із організаторів фестивалю. — Література зараз переживає кризу, люди читають менше. Локомотивом до читання став жанр фентезі. Якби його не було, то література мала шанс стати додатком до комп’ютерних ігор. Проблема є, треба казати правду. І наш фестиваль — це навіть не рятівне коло, це роздуми про нього. Ми намагаємося сформулювати стратегії, визначити концептуальний напрямок — як це робити. Бо в Україні є письменники, є читачі — немає виробництва».


За словами Єшкілєва, сьогодні не можна покладатися на стихію, чекати, що якось воно само собою складеться: письменники масово з’являться й напишуть, а читачі стануть у довгі черги. Наш час, на йому думку, найменше відрізняється стихійністю, та найбільше — маніпуляціями. Не зробиш ти, зроблять інші — але так, як потрібно їм. Тому, поки не буде певної групи людей, кровно зацікавлених у розвитку української літератури, зокрема фентезі, само собою нічого не вийде.



 
Двигуни «Карпатської Мантикори»: Наталія Щерба, Володимир Єшкілєв, Віктор Вінтоняк 

 

От про все це й говорили протягом трьох днів учасники нинішнього фестивалю. І в конференц-залі готелю «Надія», і під час подорожі «Карпатським трамваєм», і на екскурсії центром Івано-Франківська, і в неформальному спілкуванні за вечерею.

 

У фестивалі взяли участь українські та російські письменники. Від «письменного» Івано-Франківська: Наталія Щерба, Марія Микицей, Галина Петросаняк, Ольга Деркачова, Юрій Андрухович, Іван Бондарев. Серед гостей: Людмила Кріппа (Швейцарія), Ольга Закіс (Москва), Марія Галіна (Москва), Володимир Аренєв (Київ), Ігор Сід (Москва), Сергій Торенко (Київ) і багато інших. А також — секретар спілки письменників України Сергій Грабар, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, голова обласної спілки письменників Євген Баран. Говорили всі й про все — щиро, небайдуже, іноді доволі голосно та завжди цікаво.

 

Також на фестивалі презентували друге число альманаху «Мантикора», оголосили тему та умови нового конкурсу молодих письменників, які працюють у метареалістичному напрямку. Відбулося й нагородження переможців відкритого конкурсу «Золота Мантикора-2012». Журі розглянуло 168 поданих текстів. До другого етапу пройшло 61 оповідання. В результаті присудили чотири нагороди та десять дипломів переможців. Головний приз — «Велику Залізну Мантикору» — отримала молода, але вже відома письменниця із російського Санкт-Петербурга Тетяна Томах.

 

Треба сказати, що фест відбувся не лише завдяки ентузіазму письменників. Меценатська підтримка у таких проектах завжди є одною з найважливіших складових. Але навіщо це бізнесменам?

 

«Я впевнений у тому, що книга залишиться назавжди, — каже Віктор Вінтоняк, відомий в Івано-Франківську меценат і керівник проекту «Карпатська Мантикора». — Жодні електронні чтива її не замінять. «Мантикора» задумана у двох іпостасях — треба розрізняти альманах і фестиваль. Фест — це зустріч людей, які роб­лять літературу. Альманах — це підсумок конкурсу молодих письменників, «розбавлений» зірками, поштовх для подальшої творчості молоді. Адже українського фентезі зараз практично немає, цей жанр треба розвивати, як і багато інших».


За словами Віктора Вінтоняка, надалі «Карпатську Мантикору» чекає лише розширення. Наступного року фестиваль має стати ще більш міжнародним, чекають поляків, сербів, письменників і видавців з інших країн. А результатом цього всього мають бути книги. Нові цікаві книжки.

 

Андрій Філіппський,

Репортер

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Фестиваль метареалістичної літератури «КАРПАТСЬКА МАНТИКОРА – 2013» відбувся! (фото)


Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

224
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

806
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1808
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3350
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2277 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4476

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

636

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

559

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

548

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

579
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10185
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1025
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

820
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2619
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1044
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34280 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

473
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

541
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

884 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1098